Wanna z hydromasażem: opinie. Poznaj zalety i wady wanny z hydromasażem
Wanna z hydromasażem to namiastka spa, które możemy mieć we własnej łazience. I nie należy tego typu wanny traktować tylko w charakterze fanaberii, bo ma mnóstwo zalet. Dowiedz się wszystkiego o wannie z hydromasażem oraz poznaj opinie na jej temat.
Autor: Anna Rychlewicz
Fot. materiały prasowe Kaldewei Vivo Vario Conoduo
Spis treści
- Wielkość wanny z hydromasażem
- Wanna z hydromasażem - zalety
- Komu nie służy wanna z hydromasażem?
- Wanna z hydromasażem: jak to działa?
- Rodzaje masażu stosowane w wannach
- Rodzaje wanien z hydromasażem
- Co otrzymujemy w cenie wanny?
- Obudowa wanny z hydromasażem
- Dodatkowo do wanny można dokupić:
- Czyszczenie i konserwacja wanny z hydromasażem
- Zakup i gwarancja wanny z hydromasażem
- Bezpieczeństwo, czyli atesty
- Ciekawe funkcje dodatkowe
- Wanna z hydromasażem: warto pamiętać
- Jak zabezpieczyć wannę z hydromasażem?
- Wideo: kupujemy wanny
Wanna czy prysznic, a może wanna z hydromasażem? Przed zakupem poznaj opinie dotyczącego tego rodzaju wanien. Sprawdź, jak należy konserwować wannę z hydromasażem i dla kogo ten rodzaj wyposażenia jest niewskazany.
Hydromasaż porównuje się do wodolecznictwa, którego zalety doceniali już starożytni Rzymianie. Dowiedziono, że woda odpręża i uspokaja, a jeśli jeszcze może masować skórę, daje tym większy efekt.
Wielkość wanny z hydromasażem
Są wanny małe - długości 1,2 metra, i duże - 2,5-metrowe. Zdarzają się nawet większe. Wielkość łączy się oczywiście z pojemnością. Najmniejsze mieszczą około 135 litrów wody. Największe, uznawane jeszcze za wannę, a nie mały basen - 1300 litrów. Przed zakupem warto wziąć pod uwagę nie tylko ilość miejsca przeznaczoną na usytuowanie wanny, ale też liczbę osób mogących jednocześnie z niej korzystać. W najmniejszych wannach zmieści się tylko jedna osoba. Mała łazienka w bloku wymusza niestety zamontowanie niedużego urzędzenia. Większe wanny pomieszczą dwie, trzy osoby i sprawdzą się w dużych łazienkach. Są również takie modele, w których z powodzeniem wykąpie się cała rodzina.
Wanna z hydromasażem - zalety
Wanna z hydromasażem ma wiele zalet. Zdaniem specjalistów strumienie wody oraz powietrza doskonale wpływają na:
- krążenie – wyrównują ciśnienie krwi,
- układ oddechowy – w kwestii wentylacji płuc oraz pogłębiania oddechu,
- trawienie – wspomagają perystaltykę jelit, w przypadku zaparć i wzdęć,
- zmniejszenie napięć mięśni – pomagają m.in. w niwelowaniu zakwasów,
- układ nerwowy – wyciszają, wzmacniają regenerację oraz łagodzą ból,
- bezsenność.
Sprawdź też: Jaka wanna do łazienki? Poznaj parametry różnych wanien >>>
Komu nie służy wanna z hydromasażem?
Z dobrodziejstw wanny z hydromasażem nie powinny korzystać osoby zmagające się:
- ze schorzeniami skóry,
- z nadciśnieniem,
- z otwartymi ranami.
Jak widać, lista przeciwwskazań jest znacznie skromniejsza, a dwa z trzech problemów należą raczej do przejściowych.
Autor: Mariusz Bykowski
Na aranżację łazienki składają się pastele, wyraziste wzory płytek, czerń i świeże kwiaty. Na ich tle widzimy wolnostojącą wannę, której towarzyszy złoty stolik. Wysokie, szerokie lustro powiększa wnętrza i odbija w sobie wannę.
Wanna z hydromasażem: jak to działa?
Sterowanie hydromasażem może być pneumatyczne lub elektroniczne. Wadą pierwszego rozwiązania jest niebezpieczeństwo pracy pompy na sucho. W urządzeniach ze sterowaniem elektronicznym jest czujnik poziomu wody, który uniemożliwia włączenie hydromasażu, jeżeli poziom wody nie sięga powyżej bocznych dysz. Rozwiązanie to zabezpiecza przed wcześniejszym włączeniem hydromasażu, które może doprowadzić do zalania łazienki i pracy pompy na sucho. Wyposażenie dodatkowe wanny. Do wybranego modelu wanny możemy dobrać różne systemy masażu i sterowania. Koszt wanny zależnie od wybranej opcji może się różnić kilkakrotnie. Najtańszy rodzaj hydromasażu to masaż wodny ze sterowaniem pneumatycznym. Najdroższe są systemy masażu ze sterowaniem elektronicznym.
Rodzaje masażu stosowane w wannach
Najczęściej wanny z hydromasażem wyposażone są w masaż:
- wodny – dysze są zwykle po bokach wanny, to podstawowy rodzaj masażu, polega na wtłaczaniu poprzez dysze strumieni wody pod ciśnieniem,
- powietrzny – dysze są najczęściej w dnie wanny, powstaje przy udziale powietrza dostarczanego dyszami do wanny, zwany jest też perełkowym, a masuje ciało bąbelkami powietrza, zazwyczaj jest uzupełnieniem wodnego, choć można go stosować oddzielnie
- wodno-powietrzny – masaż odbywa się za pomocą strumieni wody z dodatkiem powietrza, polega na masowaniu wodą, która w dyszach miesza się z pobieranym z zewnątrz powietrzem.
Poszczególne funkcje wanny z hydromasażem uruchamia się za pomocą specjalnego panelu, znajdującego się na rancie wanny lub pilotem. Firmy nadają systemom własne nazwy, zwłaszcza gdy mają własne rozwiązania. I tak np. Sanplast oferuje system wodny Aqua Classic, powietrzny Air Free Line i mieszany Mix Free Line. Marka Ravak ma serię wanien z systemem Sport Plus Hydro/Air, z dyszami z możliwością regulacji kierunku i intensywnością przepływu wody, a Hydro/Air to połączenie masażu wodnego z perełkowym. W serii Extra Flat Plus są superpłaskie dysze i system Whisper, który daje masaż oparty na mieszaninie powietrza i wody z dna wanny i wykorzystuje tylko jeden agregat, dzięki czemu jest cichy i ekonomiczny. Firma Roca proponuje wanny z hydromasażem z system Roca Effects, a składa się on z trzech zróżnicowanych programów dla ciała, skóry i regeneracji: Body Regeneration, Skyn Beauty oraz Pro Relaxation. Firma Kaldewei oferuje masaż wodny Vivo Turbo Plus bez konieczności przeprowadzania dezynfekcji oraz indywidualnym ustawianiem kierunku dysz, a także wodno-powietrzny Vivo Vario Plus, w którym wszystkie funkcje są sterowane za pomocą ekranu dotykowego.
Sprawdź też: 10 pomysłów na wannę wolnostojącą >>>
Masaż może być jeszcze ultradźwiękowy, jest on jednak tylko uzupełnieniem masażu wodnego i wymaga zamontowania w wannie specjalnych dysz. Liczba dysz, przez które wtłaczana jest woda i powietrze, uzależniona jest głównie od wielkości i kształtu wanny. System może się składać nawet z 20 dysz. Rozlokowane są w dnie wanny oraz po jej bokach, choć mogą być tylko na bokach wanny albo wyłącznie w dnie. Niektóre systemy mają możliwość regulacji kierunku pracy dysz (tzw. dysze nastawne), jak i natężenia przepływu wody. Występują także w wannach z hydromasażem dysze zamykane (jeśli akurat nie chcemy z nich korzystać). Są również modele z czujnikiem, który pilnuje, by poziom wody w wannie nie był zbyt niski, a także z grzałką.
Rodzaje wanien z hydromasażem
Dysze do hydromasażu montowane są zazwyczaj w wannach akrylowych, ale też w stalowych emaliowanych, kształt natomiast nie ma tu nic do rzeczy, bywają wanny z hydromasażem prostokątne, jak i narożne, przypominających formą trójkąt. Na pewno jednak systemów hydromasażowych nie znajdziemy w najmniejszych modelach wanien. W takiej wannie powinno się bowiem móc swobodnie „wyciągnąć”. Oczywiście, wannę z hydromasażem kupuje się jako gotowy produkt. Cena takiej wanny zależy od wielkości oraz wyposażenia w rodzaj oraz liczbę dysz. Najczęściej do określonego modelu firma proponuje konkretną liczbę dysz. Każdą kolejną dyszę można zamontować za dodatkową opłatą. Wanna powinna mieć minimum 3-4 dysze. Można również spotkać modele, które mają ich aż 35.
Co otrzymujemy w cenie wanny?
Co zatem wchodzi w skład ceny wanny, a jakie elementy trzeba dodatkowo kupić? Do wyposażenia ogólnie zalicza się: pompę, sterowanie ręczne lub elektroniczne, aluminiowy stelaż, poduszki, uchwyty, relingi, szafki, ozdobne wypełnienia, schodki, oświetlenie podwodne, automatyczną dezynfekcję, dodatkowe dysze, rączkę prysznicową, pokrowiec brezentowy, system odpływowy, kolumnę z mieszaczem termostatycznym, panel boczny... Niekiedy w zestawie z wanną można dostać płytę CD z muzyką dopasowaną do każdego z programów masażu lub zestaw olejków do kąpieli. Najczęściej w cenę wanny nie jest wliczony koszt paneli osłonowych. Można ich jednak nie kupować i zamiast tego obudować wannę glazurą, pamiętając o pozostawieniu otworów rewizyjnych umożliwiających późniejsze serwisowanie.
Obudowa wanny z hydromasażem
Obudowę zazwyczaj wykonuje się na stelażu metalowym. Dostęp do pomp i dmuchawy powinien być łatwy. Konieczny jest także dopływ powietrza, aby urządzenia te poprawnie funkcjonowały. Między wanną a ścianą lub innym elementem stałym trzeba zachować około 5-milimetrową szczelinę, którą później wypełnia się silikonem.
Autor: archiwum
Przytulna i bajecznie urządzona łazienka zachwyca od pierwszego wejrzenia! Wzorzyste płytki przykuwają uwagę, dodatki w pudrowym różu ocieplają ją, a duże lustro optycznie powiększa. Stylowym, pięknym dodatkiem jest stolik o metalicznym połysku znajdujący się obok wanny.
Dodatkowo do wanny można dokupić:
- grzałkę, która umożliwi utrzymanie stałej temperatury wody;
- grzałkę powietrza;
- oświetlenie halogenowe;
- zagłówki;
- systemy automatycznej dezynfekcji i osuszania;
- różne rodzaje sterowania, na przykład z funkcją wyłączania masażu po 20 minutach użytkowania, opcję ustawienia czasu kąpieli. Poziom hałasu. Z myślą o komforcie użytkowników producenci starają się wyciszyć pracę dmuchawy i silnika pompy. Głośność urządzenia podawana jest w decybelach. Poziom natężenia dźwięku wanien z hydromasażem wynosi średnio 60 dB. Dla porównania: pracująca zmywarka to hałas około 45-55 dB, cicho grające radio – 40 dB, zaś normalna rozmowa – 60 dB. O głośności pracy hydromasażu decyduje nie tylko praca urządzenia, ale też sposób zamontowania wanny, na przykład to, czy nóżki mają podkładki tłumiące dźwięk i czy przy montażu wanny zastosowano izolację akustyczną pomiędzy nią a ścianą.
Czyszczenie i konserwacja wanny z hydromasażem
Wanna z hydromasażem to typ urządzenia, które pracuja w obiegu zamkniętym. Po każdej kąpieli wodę trzeba wypuścić, a system hydromasażu wymaga przepłukania. Wiele modeli wanien z hydromasażem wyposażonych jest w systemy automatycznego płukania.
Sprawdź też: Wybieramy baterię wannową >>>
Wystarczy we wskazany otwór wlać specjalny preparat (wskazany przez producenta) i uruchomić program. Jeśli wanna z hydromasażem nie ma systemu automatycznego czyszczenia ani specjalnego dozownika, należy do wanny napełnionej wodą dodać odpowiedniego płynu, po czym uruchomić hydromasaż na kilka minut.
Autor: Mariusz Bykowski
Wyjątkowej urody czarna wanna wolnostojąca. Grzechem byłoby ukrywanie takiej wanny w osobnej łazience... Aranzacja łazienki połączonej z sypialnią to idealne tło dla tej czarnej wanny. Wanna została podkreślona dodatkowo lampą składajaca się z wiązki żarówek na czarnych przewodach.
Zakup i gwarancja wanny z hydromasażem
Gwarancja udzielana jest najczęściej na rok lub 2 lata na system masażu i 5 do 10 lat – na materiał wanny. Kupując wannę, zapytajmy o najbliższy punkt serwisowy i termin realizacji ewentualnych napraw – zwykle nie przekracza on 14 dni.
Bezpieczeństwo, czyli atesty
Zgodnie z przepisami (rozporządzenie Rady Ministrów z 9 listopada 1999 r., Dz. U. z 2000 r., nr 5, poz. 53) wanny z hydromasażem powinny być oznaczone Znakiem Bezpieczeństwa wydawanym przez Polskie Centrum Badań i Certyfikacji. Niektórzy producenci uzyskują dodatkowo Atest Higieniczny PZH.
Ciekawe funkcje dodatkowe
Za dodatkową opłatą można zamówić sobie ozonowanie wody, jak też chromaterapię. Ozonowanie wykorzystuje zdolność ozonu, jako czynnika sterylizacyjnego i dezynfekującego. Można zamontować je wyłącznie w wannie do systemu wodno-powietrznego, a generatorem ozonu jest część dmuchawy. Ozon w dawkach terapeutycznych wspomaga m.in. leczenie chorób stawów czy zaburzeń przemiany materii. W medycynie kosmetycznej stosowany jest np. w zwalczaniu rozstępów i obrzęków pooperacyjnych oraz zapobieganiu cellulitowi. Niektóre marki proponują także zestawy do chromo terapii (oddziaływanie kolorów), które można dokupić do każdej wanny, nawet bez hydromasażu i już użytkowanej. Są też opcje z aromaterapią, wykorzystującą lecznicze działanie olejków eterycznych, a raczej ich zapachów.
Wanna z hydromasażem: warto pamiętać
Do wanien z hydromasażem nie należy wlewać żadnych pieniących się płynów ani też olejków, tylko specjalnie do tego przeznaczone środki (np. sole). Najlepiej jest wziąć najpierw kąpiel, a dopiero potem zdecydować się na masaż. Wanien z hydromasażem lepiej jest nie obudowywać „na stałe”, ale skorzystać z wysłaniającej je obudowy proponowanej przez producenta, by w razie awarii można było łatwo dotrzeć do elementów konstrukcyjnych, które zwykle znajdują się pod spodem. W sklepach internetowych dostępne są też specjalne maty – tzw. perełkowe, które po włożeniu do wanny, również masują ciało.
Autor: Agnieszka Zawadzka
Wanna w salonie czyli salon kąpielowy. Fot. M. Czechowicz
Jak zabezpieczyć wannę z hydromasażem?
Elementy wanny będące pod napięciem muszą mieć ochronę przed strugami wody, to znaczy stopień ochrony IP X5. Warto sprawdzić, jakie rozwiązania podnoszące bezpieczeństwo kąpiącego zastosowano w wybranej wannie. Takimi zabezpieczeniami są:
- uziemienie pompy wodnej i ramy metalowej,
- zasilanie elementów w bezpośrednim zasięgu kąpiącego napięciem 12 V prądu stałego,
- zamontowanie pompy w bezpiecznej odległości od otworu zasysającego wodę (co najmniej 40 cm), tak by uniemożliwić wciągnięcie włosów przez pompę.
Wideo: kupujemy wanny
Zapytaliśmy eksperta, co wziąć pod uwagę podczas kupowania wanny. Podpowiadamy, jak dopasować wannę do własnej łazienki. Podstawowe elementy ważne przy wyborze wanny to: kształt, wielkość i wymiary wanny oraz sposób jej montażu. Sprawdź w WIDEO, co jeszcze warto brać pod uwagę, kupując wannę.