Wanny niezależne: wyzwolone ze schematów i przemijających mód
Radośnie prezentują się w centrum salonu kąpielowego. Są coraz bardziej prowokacyjne. Projektanci wanien mają dziś dużą swobodę twórczą. Rozwój technologii pozwala korzystać z jeszcze bardziej plastycznych materiałów, a co za tym idzie – dowolnie formować powierzchnie i nadawać im wizualną lekkość. Designerzy dysponują materiałami, o których kiedyś mogli tylko pomarzyć.
Autor: mat. prasowe talengel.com
Wanna "Otaku" izraelskiego projektanta Tala Engela powstała z wykorzystaniem wietnamskiej techniki budowy łodzi. Kawałki drewna klonowego i jesionu zostały ze sobą splecione, następnie zmiękczono materiał za pomocą pary, uzyskując obły kształt. Wnętrze wanny uszczelniono żywicą, a całość stabilizuje metalowa rama.
Spis treści
Wanna z Ecomalty – ekologicznej zaprawy
W Polsce dostępna jest już pochodząca z Włoch innowacyjna Ecomalta. To rodzaj (jak sugeruje nazwa) ekologicznej zaprawy, którą można swobodnie rozprowadzać na dowolnym podłożu, a która po nałożeniu wysycha i twardnieje. Ecomalta, poza właściwościami antybakteryjnymi, jest odporna na wilgoć i pleśń, świetnie sprawdza się więc jako materiał na wannę. Podobnie jak farba dostępna jest w wielu kolorach i fakturach, pozwala również tworzyć wykończenia trójwymiarowe. W projektach bowiem bardziej od sztywnych zasad liczą się marzenia twórców i coraz śmielsze oczekiwania odbiorców. Wanny wykonane z niesamowicie plastycznych konglomeratów i kompozytów to już norma.
Wanny z drewna, stali i szkła
Na rynku królują bardziej fantazyjne pomysły: wanny zrobione z wykorzystaniem drewna, stali i szkła. Rok 2017 przynosi też wyraźne trendy: stopniowo odchodzimy od wiodących prym w ostatnich latach geometrycznych kształtów. Na targach wyposażenia łazienek obserwujemy powrót do subtelnych, obłych linii. Do łask wracają falistości, organiczne, niekoniecznie symetryczne formy. Popularnością cieszą się też reinterpretacje dawnych wzorów.
Coraz częściej spotykamy się w polskich domach z wannami wolno stojącymi. Takie rozwiązania sprawdzają się oczywiście w większych łazienkach. Wanna "centralna" daje ogromne możliwości projektowe – z funkcjonalnej ceramiki przekształca się w piękny obiekt, niemalże dzieło sztuki.
Więcej w numerze lutowym "Dobrego Wnętrza".