WC podwieszane. Jakie ma wady i zalety sedes podwieszany? Podpowiadamy, czym się kierować przy wyborze miski wiszącej

2025-03-26 9:17

Podwieszane miski sedesowe to trend, który od kilku lat stale zyskuje na popularności. Toalety wiszące są coraz częściej wybierane do nowych łazienek oraz do tych remontowanych, gdzie zastępują sedesy tradycyjne. Ich sukces wynika głównie z walorów estetycznych i praktycznych. Ale czy nie rzeczywiście nie mają wad? Czy wisząca toaleta może się urwać? Co warto wziąć pod uwagę podczas jej zakupu? W artykule rozwiewamy wątpliwości, a w galerii prezentujemy inspirujące zdjęcia.

Spis treści

  1. Toaleta podwieszana zalety. Dlaczego miski wiszące są lepsze?
  2. Jakie są wady toalety podwieszanej?
  3. Do jakiej łazienki pasuje wisząca miska toaletowa?
  4. Czy każda wisząca miska WC pasuje do każdego stelaża?
  5. Czy podwieszana miska WC może się urwać?
  6. Na co zwrócić uwagę przy zakupie wiszącej miski toaletowej?

Toaleta podwieszana zalety. Dlaczego miski wiszące są lepsze?

Głównymi atutami podwieszanych toalet są estetyka, uniwersalność i funkcjonalność.

  • Zajmują mniej miejsca od tradycyjnych sedesów, stojących na posadzce. Idealnie nadają się do małych łazienek, ale świetnie się prezentują także w tych dużych.
  • Do małych łazienek produkowane są specjalne zestawy kompaktowe typu slim.
  • Zwarta, lekka optycznie bryła i oszczędna oprawa sprawiają, że łazienka staje się bardziej uporządkowana oraz wizualnie większa.
  • Sposób montażu wyklucza obecność rur kanalizacyjnych na wierzchu, więc całość jest po prostu dyskretna i elegancka.
  • Podwieszane misy WC cechują się dużą różnorodnością wzornictwa. Najwięcej jest projektów minimalistycznych, nowoczesnych, a wśród nich są misy owalne, prostokątne, kwadratowe. Spotyka się zarówno te o liniach miękkich, wyoblonych, jak i bardziej zgeometryzowanych. Niektórzy producenci proponują także wersje stylizowane na retro.
  • Przez wiele osób są odbierane jako nowoczesne i bardziej luksusowe elementy wyposażenia łazienek.
  • Podwieszenie misy sprawia, że łatwo czyści się miejsca wokół toalety, co nie jest możliwe przy sedesie stojącym na posadzce.
  • Miejsce ukrycia stelaża można wykorzystać, robiąc płytkie szafki na drobiazgi, półkę na nim (w wersji do tzw. zabudowy lekkiej/suchej).
  • Możliwość zawieszenia misy WC na wybranej wysokości, co może mieć znaczenie dla codziennej wygody dla niektórych osób.

Jakie są wady toalety podwieszanej?

Choć sedes podwieszany wydaje się mieć same zalety,  w rzeczywistości tak nie jest. Warto zdawać sobie sprawę z ich minusów.

  • Koszt zestawu (wisząca toaleta plus stelaż) oraz samego montażu jest z reguły wyższy niż tradycyjnego sedesu.
  • Specyficzny montaż sprawia z reguły wiąże z większymi trudnościami i wydłużeniem procesu w stosunku do założenia zwykłego sedesu.
  • Specyfika montażu sprawia też, że zainstalowanie jej jest możliwe wyłącznie na etapie wykończenia albo podczas remontu łazienki, a ewentualne naprawy w obrębie zbiornika spłukującego i innych elementów znajdujących się pod tynkiem będą wiązały się z koniecznością np. skucia płytek, rozebrania obudowy itp.

Do jakiej łazienki pasuje wisząca miska toaletowa?

Do każdej! Sprawdzi się zarówno w małych, jak i dużych łazienkach, w starym i nowym budownictwie. Prosta bryła misy toaletowej do podwieszenia będzie – wbrew pozorom – idealna do łazienki zaaranżowanej w każdym stylu, a więc nie tylko tej nowoczesnej, ale także bardzo eleganckiej czy stylizowanej na retro.

Warto jednak wiedzieć, że podwieszane misy WC są także produkowane w nawiązaniu do dawnych wzorów. Prezentują się jednak one dosyć specyficznie – trochę tak... jakby współczesny boenig wystylizowano na samolot braci Wright. Choć o gustach się nie dyskutuje, wydaje się, że lepszym rozwiązaniem jest wprowadzenie dyskretnej misy wiszącej także do łazienki retro.

Polecamy: Jak urządzić toaletę? Pokazujemy najnowsze rozwiązania i inspirujemy! 17 zdjęć

Wśród tych nowoczesnych projektów można też spotkać wiszące misy toaletowe w kolorze. Z reguły są białe, czarne, szare, beżowe, ale niektórzy producenci oferują także w innych barwach, np. Massi, Bocchi, Ceramica Flaminia, Hidra).

Czy każda wisząca miska WC pasuje do każdego stelaża?

Niestety, nie. Modele różnią się rozstawem otworów montażowych. Są ich dwa: 18 i 23 cm (większy rozstaw to większa stabilność zestawu). Zdając sobie z tego sprawę, podczas zakupu misy i stelaża trzeba dopasować je do siebie. Najprościej jest kupić gotowy zestaw danego producenta. Mając już w domu zamontowany stelaż instalacyjny i wymieniając tylko misę, trzeba kupić model o otworach pasujących do tych na stelażu.

Czy podwieszana miska WC może się urwać?

Oczywiście, że tak – wszystko, co wisi może się urwać. Jednak przy spełnieniu odpowiednich warunków ryzyko takiej sytuacji jest praktycznie zerowe! Łatwo sobie wyobrazić katastrofę, z jaką domownicy by się musieli zmierzyć, w razie takiej sytuacji. Aby więc mieć pewność, że wisząca toaleta pozostanie na swoim miejscu, weź pod uwagę: 

  • Wysoka jakość produktów – samej misy WC oraz stelaża czy zestawu składającego się z tych dwóch elementów to pierwszy krok. Renomowane marki dbają o to, by ich produkty były trwałe i bezpieczne. Na to zaś składają się: projekt, materiały i sposób wytworzenia. Wysokie standardy to gwarancja dobrego produktu. Nie warto zatem kupować najtańszych podwieszanej toalety i stelaża, bez jasnego źródła pochodzenia, tylko dlatego, że ładnie się prezentuje i cena jest przystępna. 
  • Fachowy montaż – zainstalowanie podwieszanej misy wymaga fachowej wiedzy, właściwie przygotowanej armatury oraz odpowiednich narzędzi. Sposób montażu zależy od tego, czy WC ma zawisnąć na solidnej ścianie murowanej czy lekkiej, kartonowo-gipsowej. Trzeba wybrać odpowiedni stelaż, tzw. do zabudowy ciężkiej albo lekkiej (ten drugi sprawdzi się także przy ścianie murowanej, ale pierwszy nie nadaje się do ściany lekkiej). W obu przypadkach stelaż musi być właściwie zamontowany, zgodnie z instrukcją producenta.
  • Właściwe użytkowanie – podwieszane WC renomowanych marek i właściwie zamontowane mają wytrzymałość do 400 kg. Mimo tego jednak nie siadajmy na sedesie z impetem, nie pozwólmy skakać po nim dzieciom ani nie stawiajmy na nim „na chwilę” ciężkich rzeczy. Trzeba też zwracać uwagę na to, czy misa jest stabilna, podczas korzystania stelaż nie trzeszczy itp. i w razie odstępstw od normy – wezwać fachowca. Nic przecież nie jest wieczne, a im dalej od upływu od zakończenia deklarowanej gwarancji, tym bardziej trzeba brać pod uwagę możliwość pojawienia się usterki (podobnie zresztą, jak w przypadku każdej innej armatury), a przy okazji kolejnego remontu, warto poddać ocenie stan techniczny.

Zobacz: Łazienka z WC czy osobna toaleta? Oddzielna toaleta - aranżacje

Na co zwrócić uwagę przy zakupie wiszącej miski toaletowej?

  • Przed wszystkim trzeba wiedzieć, gdzie WC ma wisieć, czyli na jakiego rodzaju ścianie (murowana, lekka działowa) i wybrać odpowiedni do tego stelaż. W przypadku pierwszym będzie to stelaż do tzw. zabudowy ciężkiej, czyli konstrukcja, którą można umieścić w grubej ścianie (wykuwa się pod niego przestrzeń), a w drugim – stelaż umieszczany przed lekką ścianą, np. kartonowo-gipsową, i obudowywany tego rodzaju płytą, a potem okładany płytkami itp.
  • Kupując oddzielnie stelaż i misę WC, upewnić się, że ich otwory montażowe mają taki sam rozstaw.
  • Kupując gotowy zestaw (misa i stelaż w komplecie) danego producenta, upewnić się, czy w zestawie są wszystkie potrzebne elementy oraz np. przycisk do spłuczki. Bywa, że jest on w zestawie, ale niektórzy producenci dają do wyboru kilka różnych opcji i trzeba dokupić wybrany model.
  • Przemyśl wielkość misy WC. Zwykle jej szerokość to 35—45 cm, a długość 40—50 cm. Są też mniejsze i większe od tych standardowych, by zapewnić wygodę i możliwość montażu np. w szczególnie małych łazienkach.
  • Rozważ wybór modelu bez kołnierza, który zapewnia wyższy poziom higieny i łatwiejsze utrzymanie w czystości.
  • Wybierz odpowiednią deskę sedesową zależenie od tego, czy ma być zwykła, wolno opadająca, o standardowej grubości albo ultacienka, z dodatkowymi funkcjami, np. baterią bidetową itp.
Murator Remontuje #2: Przygotowanie łazienki do totalnego remontu
Materiał sponsorowany
Materiał sponsorowany