Wieszak na ręczniki i inne wieszaki do łazienki – poradnik zakupowy
Remont łazienki się kończy i pora kupić wieszak na ręczniki? Być może wybór takiego wyposażenia wydaje się mało istotny, ale w rzeczywistości to sprawa, która może zadecydować o ostatecznym wyglądzie łazienki. Ręczniki powieszone bez ładu na zwyczajnych, plastikowych zawieszkach nie wyglądają dobrze i psują aranżację. Dlatego kupując akcesoria łazienkowe, warto wybrać wieszak, który wpasuje się w wystrój i równocześnie będzie bardzo praktyczny. Radzimy, które wieszaki do łazienki sprawdzają się najlepiej, i podpowiadamy, gdzie je rozlokować, aby były zawsze pod ręką.
Autor: mat. pras. Vedum.se
Wieszaki przydają się w kilku miejscach - zwłaszcza przy umywalce i strefie kąpielowej. Warto zwrócić uwagę na ciekawe, okrągłe wieszaki, na których można zawiesić większą torbę
Spis treści
- Wieszaki na ręczniki – jakie rodzaje znajdziemy w sklepach?
- Wieszak łazienkowy – gdzie najlepiej go zamieścić?
- Wieszaki na ręczniki do łazienki bez wiercenia – czy to się sprawdza?
- Z czego mogą być wykonane wieszaki i do jakich łazienek pasują?
- Wyposażenie łazienki – jak zachować spójność dodatków?
Wieszaki na ręczniki – jakie rodzaje znajdziemy w sklepach?
Wieszak do łazienki w postaci zwyczajnego, plastikowego haczyka to już raczej przeszłość. Obecnie możemy wybrać coś o wiele trwalszego i praktyczniejszego, co staje się równocześnie ozdobą.
Wieszaki łazienkowe mocowane do ściany – zajmują niewiele miejsca, dzięki czemu zaoszczędzamy przestrzeń w łazience. Tego typu wieszaki mogą przyjąć różne kształty, począwszy od długich listewek, a skończywszy na ozdobnych kołach, przez które przewieszamy ręcznik. Wieszaki, które mocujemy do ściany, są bardzo solidne i można na nich powiesić kilka ręczników naraz. Minusem jest oczywiście wiercenie dziur w ścianach – wieszaki trzeba dobrze rozlokować, bo trudno je później przenosić.
Wieszak łazienkowy stojący – zajmuje miejsce na podłodze, ale za to łatwo go przestawić, a także wymienić. Najlepiej sprawdzi się w dużej, przestronnej łazience. Stojący wieszak na ręczniki może być wykonany z plastiku, stali nierdzewnej lub drewna.
Wieszaki na inne akcesoria łazienkowe – co jeszcze można wieszać na wieszakach? Właściwie wszystko! Wieszaki mogą dzisiaj służyć jako uchwyty na kosmetyki, przybory toaletowe lub urządzenia (na przykład suszarkę do włosów lub lokówkę). Pozwalają zaoszczędzić miejsce zwłaszcza w okolicy umywalki.
.. Wszystko o półkach do łazienki >>>
Wieszak łazienkowy – gdzie najlepiej go zamieścić?
Wieszaki na ręczniki powinny znajdować się w okolicy wanny lub prysznica i tuż przy umywalce – dzięki temu nie będziemy musieli wieszać ręczników na przykład na brzegu wanny. Najlepiej zamontować je na wysokości dłoni, aby móc z łatwością sięgać po akcesoria. Oczywiście wieszaki możemy umiejscowić nie tylko na ścianie, lecz także na drzwiach (popularne rozwiązanie), dzięki czemu maksymalnie wykorzystujemy przestrzeń łazienki. Warto również zamontować wieszak ze stali chromowanej w kabinie prysznicowej lub nad wanną. To idealne miejsce zarówno na kosmetyki, jak i dodatkowe akcesoria, takie jak gąbka lub szczotka do mycia pleców.
Wieszaki na ręczniki do łazienki bez wiercenia – czy to się sprawdza?
Wieszak na ręczniki na kabinę prysznicową? Tu przyda się coś bez wiercenia. A co z płytkami? Czy tam również sprawdzi się wieszak, który możemy powiesić bez konieczności robienia dziur w ścianach? Do wyboru mamy dwa rozwiązania: wieszaki na klej lub wieszaki-przyssawki. Jeżeli dobrze je zamontujemy, mogą posłużyć naprawdę długo i udźwigną ciężar kosmetyków oraz ręczników.
Jak przygotować podłoże? Przede wszystkim należy je dokładnie oczyścić, odtłuścić i osuszyć. Tylko na takiej powierzchnię klej dobrze przylgnie. Po zawieszeniu wieszaka dajmy mu kilka godzin – klej „pracuje” i robi się trwalszy.
W przypadku przyssawek kafelki (lub inna powierzchnia) również muszą zostać dokładnie umyte. Nie może na nich pozostać żaden osad z wody lub kosmetyków. Przyssawki, zgodnie z zaleceniem producenta, wieszamy na mokrej powierzchni, a następnie zostawiamy na kilka godzin, aż całkowicie przylgną.
Z czego mogą być wykonane wieszaki i do jakich łazienek pasują?
Wieszak łazienkowy na ręczniki może zostać wykonany ze stali nierdzewnej (tzw. stal chromowana), tworzyw sztucznych (najczęściej plastiku), ale również z bardziej nietypowych materiałów, na przykład żeliwa, mosiądzu lub drewna. W klasycznej lub nowoczesnej łazience najlepiej sprawdzają się tradycyjne wieszaki ze stali nierdzewnej – są eleganckie, bardzo trwałe i uniwersalne.
Żeliwo i mosiądz to dobra opcja, jeżeli naszą łazienkę stylizujemy na retro lub glamour. Przykładowo, okrągłe wieszaki w kształcie lwich głów (przypominające kołatki to drzwi) najlepiej prezentują się właśnie w wersji mosiężnej. Pozostaje jedno pytanie: czy takie tworzywa mogą rdzewieć? Otóż nie, bo wcześniej zostają odpowiednio zaimpregnowane oraz pokryte specjalną emalią.
Jeżeli w łazience postawiliśmy na płytki imitujące drewno oraz bambusowe dodatki, drewniany wieszak na ręczniki będzie dobrą opcją. W przypadku drewna bambusowego nie trzeba się martwić o wilgoć – jest na nią w pełni odporne.
.. 20 pomysłów na sprytne przechowywanie w małej łazience >>>
Wyposażenie łazienki – jak zachować spójność dodatków?
Najłatwiej jest po prostu trzymać się określonego materiału jako „motywu przewodniego”. Jeżeli uchwyty na ręczniki będą wykonane ze stali nierdzewnej, inne dodatki również warto wybrać w tej stylistyce. W sklepach możemy dostać gotowe zestawy, które będą do siebie pasowały, ale czasem taniej jest skompletować coś samodzielnie. Nie bójmy się odważnego łączenia kolorów, a nawet zestawienia różnych tworzyw – stal chromowana świetnie wygląda chociażby ze szkłem oraz drewnem.
Autor: mat. pras. Bimago
Efekt głębi zapewni fototapeta przestrzenna.
Autor: materiał prasowy
Piękny kolor ręcznie wytwarzanych płytek marki Kafloteka nada wnętrzu niepowtarzalny charakter.
Autor: Mariusz Bykowski
Nietypowy koronkowy dywanik do łazienki