Jak urządzić wygodny prysznic? Trafne rozwiązania, modne wykończenia oraz piękne baterie

2022-12-27 15:31

To czas prysznica – oznaką komfortu w łazience jest dziś luksusowo wyposażona strefa natrysku. Podpowiadamy, gdzie i jak ją urządzić. Podsuwamy trafne rozwiązania, modne wykończenia oraz piękne baterie.

Łazienka z prysznicem
Autor: serwis prasowy marki Villeroy & Boch W nowych barwach Biel marmurowych płytek i szmaragd ścian (ważne trendy) ożywają w złocistym blasku armatury, wykończeń oraz… wnętrz mebli Finion, Villeroy & Boch. Wysmakowana aranżacja dowodzi, że nawet stylizowany pokój kąpielowy nie potrzebuje wanny.

Trudno uwierzyć, że wanna dała się zdetronizować. Symbolem wygody i… zbytku była przecież od wieków! I jak prawdziwa gwiazda, żądała dla siebie przestrzeni (do małej łazienki nawet nie wchodziła), wymagała ofiar (w rachunkach za wodę), była zaborcza (kto potrafił się oprzeć pokusie długiej kąpieli?).

Dziś jednak w łazienkach króluje prysznic. Jeśli nawet wisi nad wanną, to w geście triumfu – góruje nad pokonaną konkurentką. Pozwala się zamykać w kabinie jak w gablocie, ale woli wypełnić sobą obszerną wnękę ze szklanymi drzwiami, najlepiej wyróżnioną efektownym wykończeniem ścian.

Coraz częściej też anektuje właściwie całą łazienkę. Ma w tym licznych sprzymierzeńców – choćby niskie brodziki, niektóre wręcz zlicowane z posadzką, czy odpływy podłogowe i ścienne. A także kabiny walk-in, niekiedy zredukowane do pojedynczej szklanej ścianki ograniczającej rozprysk wody. Wreszcie – zjawiskową armaturę, na czele z bateriami w połyskliwym złocie i szlachetnej matowej czerni.

Gdzie umieścić prysznic

Świetne miejsce na natrysk to wnęka (minim. szerokość 80 cm). Wystarczy zamknąć ją drzwiami lub oddzielić zasłonką. W prostokątnej łazience najprościej i najlepiej usytuować prysznic w narożniku, dodając tylko szklaną ściankę (typ walk-in) lub kabinę. Podobne rozwiązanie, ale pośrodku długiej ściany, pomoże zagospodarować długą łazienkę. Kolumnę natryskową z deszczownicą ruchomą albo stały panel prysznicowy można też zainstalować nad wanną. Trzeba jednak pamiętać o zabezpieczeniu ścian i o odpowiednim parawanie.

Znajdź swoją niszę

Prysznic we wnęce gwarantuje kameralną atmosferę i… suchą podłogę w łazience. Aby się tym cieszyć, w rogu łazienki dostaw ściankę. Drzwi dobierz tak, by stworzyły stylistyczną całość z armaturą.

Łazienka z prysznicem
Autor: serwis prasowy marki Laveo

Weź wszystko

Zwróć uwagę – tu wystarczyło obrócić wannę, by obok niej zmieścił się i prysznic. Za sprawą szklanej przesłony przy natrysku, białej ceramiki oraz powściągliwej armatury Pure & Easy, Kludi wielość sprzętów nie przytłacza. Na plan pierwszy wysuwa się modna ochra ścian.

Łazienka z prysznicem
Autor: serwis prasowy marki Kludi

Swoboda bez granic

Prysznic przestał być rozwiązaniem „do małych łazienek”, a szczelnie zamykana kabina – jego obowiązkową oprawą. Rośnie popularność natrysków walk-in, czyli z wolnym wejściem, bez drzwi czy zasłonki. Nowe systemy izolacji oraz odprowadzania wody skłaniają do instalowania pryszniców pozbawionych jakiejkolwiek przegrody (tzw. wet room). Aby jednak nie walczyć z zaciekami w całej łazience, zdecyduj się na choćby pojedynczą taflę szkła – jednolitą lub modną „loftową”.

Łazienka z prysznicem
Autor: serwis prasowy marki Radaway
Jaką armaturę wybrać

Najefektowniejsze są rozwiązania podtynkowe. Warto po nie sięgnąć przy okazji remontu. Z kolei natynkowe, z kolumną natryskową lub panelem, najłatwiej dodać do istniejących przyłączy, a w razie potrzeby także wymienić – np. na bardziej rozbudowane. Aby pod prysznicem nie martwić się o rachunki, kup armaturę z zaawansowanymi funkcjami eko. Pamiętaj też, że przepustowość syfonu musi być nieco większa od maksymalnego zużycia wody w całej instalacji.

Pokropi czy lunie?

Deszczownie kojarzą się raczej z majowym kapuśniaczkiem niż z potężną ulewą, ale i miłośnicy silniejszych doznań znajdą wśród nich coś dla siebie. W eleganckiej podtynkowej serii Block System dostępna jest m.in. deszczownia ścienna z dwoma rodzajami strumienia. Mało? Dodaj do niej 3 dysze natryskowe i słuchawkę. Temperaturę wody precyzyjnie wyreguluje bateria termostatyczna, Tres.

Prysznic
Autor: serwis prasowy tresgriferia.com

Efekt skali

Im większa, tym lepsza – łazienka, strefa natrysku, także deszczownia. Ta w rozmiarze XXL gwarantuje wrażenie kąpieli w strugach deszczu.

Łazienka z prysznicem
Autor: serwis prasowy marki Ideal Standard

W wannie marzysz o natrysku?

Przyda ci się zestaw prysznicowy z deszczownią. Jeśli, tak jak na zdjęciu, płytki kończą się nisko, ścianę powyżej trzeba zabezpieczyć wodoodporną farbą.

Łazienka
Autor: serwis prasowy marki Ferro

Z myślą o szczególnych potrzebach

Natryski walk-in ułatwiają dostęp osobom poruszającym się o balkoniku lub na wózku. Z kolei szczelne kabiny dają użytkownikowi ten komfort, że mimo gorszej sprawności nie zaleje się łazienki. Warto wybrać model bezprogowy i z szerokim wejściem. Zamontowane pod prysznicem składane siedzisko docenią nie tylko seniorzy.

Łazienka z prysznicem
Autor: serwis prasowy marki Deante

Mniej znaczy więcej

Mądrze redukuj instalacje. Jedna bateria steruje aż trzema wyjściami wody – np. słuchawką, deszczownią i dyszami masującymi.

Bateria prysznicowa
Autor: serwis prasowy marki Grohe

Graj tak, jak się da

Konstrukcja budynku uniemożliwia ci budowę natrysku bez progu? Pamiętaj, że bardzo nowocześnie może się prezentować także tradycyjna kabina. Tu mamy brodzik z niskim rantem, szklaną zabudowę, która ginie na tle wyrazistej glazury i intrygujący akcent.

Łazienka z prysznicem
Autor: serwis prasowy marki KFA Armatura
Z brodzikiem czy bez

Największa zaleta brodzików? Kształty, dzięki którym nie trzeba profilować posadzki. Przy remoncie czy aranżacji nowej łazienki warto pokusić się o natrysk bezbrodzikowy. Trzeba jednak pamiętać i o odpowiednich spadkach, i o uszczelnieniu podłogi na całej powierzchni – nie tylko pod prysznicem. Najnowsze systemy odpływowe nie wymagają głębokiego kucia. Przed rozpoczęciem prac należy zasięgnąć opinii architekta – czy ingerencja w strop nie osłabi konstrukcji.

Trzymaj poziom

Wiele brodzików można montować zarówno na podłodze, jak i zlicować z posadzką. To drugie rozwiązanie na etapie aranżacji czy remontu ułatwia uzyskanie odpowiednich spadków. Co więcej, nie tylko prezentuje się nowocześnie, lecz także ułatwia poruszanie się po łazience i sprzątanie. Minimalistyczna forma brodzika i wielka pionowa tafla szkła uwydatniają walory mozaiki ściennej.

Brodzik
Autor: serwis prasowy marki Duravit

Przestrzeń dla ciebie

Gdy metraż pozwala, zamiast brodzika kwadratowego wybierz prostokątny. Dodatkowa powierzchnia przyda się, by wystająca armatura nie zawadzała, a zasłonka nie kleiła się do ciała. Wchodzenie pod prysznic ułatwi modny niski rant – dzięki nowoczesnym syfonom znajdziemy go nawet w brodzikach montowanych na posadzce.

Brodzik
Autor: serwis prasowy marki Sanplast

Wyjście awaryjne

Jeśli konstrukcja stropu wyklucza głębsze kucie, postaw na odpływ ścienny. Model marki Deante, z rusztem na płytki, wtapia się w ścianę, więc nie odwraca uwagi od baterii o delikatnej geometrycznej linii i czarnym wykończeniu.

Łazienka z prysznicem
Autor: serwis prasowy marki Deante

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Wybierając brodzik, wannę lub (zwłaszcza przy natrysku bezbrodzikowym) rodzaj posadzki, zwracaj uwagę na to, czy w kontakcie z wodą nie stają się śliskie. Coraz więcej rozwiązań do łazienek ma zintegrowaną warstwę antypoślizgową – jak powłoka AntiSlide w produktach marki Koło. Projektant Krystian Kowalski zadbał, by zasadniczym walorom towarzyszyła elegancka forma.

Brodzik
Autor: serwis prasowy marki Koło

Mocny fundament

Pamiętaj, że stałe wyposażenie łazienki nie musi ukrywać swojej funkcji. Unikaj zbyt ozdobnych modeli, które szybko mogą ci się opatrzyć. Konsekwentnie dobieraj przedmioty starannie zaprojektowane, powściągliwe w formie, z dobrych materiałów. Tak stworzysz estetyczną bazę dla wnętrza. Efekt dadzą łatwe do zmiany dodatki – kolorowe ręczniki i akcesoria.

Brodzik
Autor: serwis prasowy marki Ferro

Wybieraj, przebieraj

Bogata oferta typów, tekstur i kolorów brodzików ultraslim pozwala łatwo wzbogacić wystrój łazienki lub przeciwnie – dyskretnie wprowadzić natrysk do istniejącego wnętrza.

Brodzik
Autor: serwis prasowy marki Roca

Wąski przesmyk

Przy posadzce albo całkiem gładkiej, albo o bardzo wyrazistym wzorze (jak gres imitujący naturalne drewno) najlepiej sprawdzi się cienki odpływ liniowy z maskownic. Przykryty starannie dociętymi płytkami, nie zakłóci efektu.

Brodzik
Autor: serwis prasowy marki Laveo
Nasi Partnerzy polecają