Wyposażenie łazienki. Kształty i wymiary wanny
Kupić wannę wcale nie jest łatwo. Bogactwo kształtów, wielkości i dodatków stwarza ogromne możliwości, ale też nie ułatwia podjęcia decyzji. Jak wybrać wanny, które będą pasowały do danej łazienki?
Wyposażenie łazienki wymaga przemyślenia. Do zakupu wanny powinniśmy się przygotować. Przede wszystkim zawęzić krąg poszukiwań, czyli określić wymiary wanny i jej przybliżony kształt, które będą pasowac do łazienki, oraz ustalić kwotę, jaką jesteśmy skłonni na nią przeznaczyć. Warto się też zastanowić nad dodatkowym wyposażeniem i oczywiście zdecydować, czy wanna ma być z hydromasażem, czy bez. U wielu producentów do zwykłej wanny można dokupić systemy hydromasażu w kilku wariantach, poczynając od podstawowego – tańszego, kończąc na lepiej wyposażonych, ale droższych. Ostateczna cena wanny może być nawet kilkakrotnie wyższa od podstawowej. Jeśli dzisiaj nie stać nas na drogą wannę z hydromasażem, możemy rozłożyć jej zakup na raty: najpierw kupić samą nieckę, a po jakimś czasie dokupić system hydromasażu.
Wielkość i pojemność wanny
Wybierając wannę, trzeba zwracać uwagę nie tylko na jej kształt zewnętrzny, ale też – a może przede wszystkim – na wyprofilowanie wnętrza. Wpływa ono bowiem nie tylko na wygodę użytkowania, ale również na zużycie wody podczas kąpieli. Wanny o takim samym kształcie mogą mieć różną głębokość, a ścianki boczne pionowe lub pochylone. Miejsce na łokcie i głowę, wgłębienie na mydło, gąbkę czy żel do kąpieli mogą być na różnej wysokości i w różnym miejscu. Dlatego, aby kupić wygodną wannę, warto ją wypróbować – wejść do niej i usiąść. Najlepiej przymierzyć wannę nie tylko do siebie, ale i innych członków rodziny. Od zewnętrznych wymiarów wewnętrznego ukształtowania zależy też pojemność wanny. Może ona wynosić od około 70 l – w najmniejszych modelach, do ponad 450 – w największych. Im większą wannę wybierzemy, tym dłużej będziemy czekać, aż się napełni wodą, a więc zużyjemy jej więcej i powstanie więcej ścieków. Boleśnie to odczujemy, płacąc wyższe rachunki za wodę, jej podgrzanie i za odprowadzenie ścieków. Posiadacze szamb będą musieli w takiej sytuacji zadbać o częstsze ich opróżnianie.
Wyposażenie łazienki: wanny
Zarówno osoby lubiące proste formy, jak i zwolennicy bardziej wyszukanych kształtów znajdą coś dla siebie w ofercie producentów. Wanny prostokątne ze ściankami zupełnie gładkimi, prawie pionowymi, albo pochyłymi, z wyprofilowaniem na plecy, łokcie lub pupę mogą mieć długość od 100 do 190 cm i szerokość od 70 do 120 cm. Producenci zazwyczaj oferują jeden model wanny w kilku rozmiarach, różniących się na przykład długością co 10 cm. Wanny o długości mniejszej niż 140 cm często mają siedziska, większe raczej nie. Bardzo popularne są wanny narożne symetryczne i asymetryczne. Zapewniają podobny komfort kąpieli do prostokątnych o podobnych wymiarach, ale zajmują mniej miejsca. W modelach symetrycznych prostopadłe boki są tej samej długości. Najmniejsze wanny symetryczne mają wymiary 120 x 120 cm, największe 175 x 175 cm. Niektóre mają siedziska i/lub wyprofilowanie na łokcie albo mydło.
W wannach asymetrycznych prostopadłe boki mają różną długość, skąd bierze się podział na modele prawe i lewe, zależnie od usytuowania krótszego boku wanny – odpowiednio z prawej lub lewej strony. Najmniejsze wanny asymetryczne mają wymiary 140 x 75 cm, największe – 160 x 100 cm. Otwór odpływowy zwykle znajduje się naprzeciw krótszego boku.Wanny owalne i okrągłe są oferowane jako wolno stojące lub przyścienne. I jedne, i drugie są przeznaczone raczej do dużych łazienek i salonów kąpielowych. Mają bowiem długość powyżej 180 cm i szerokość powyżej 80 cm. W ofercie producentów są też wanny o regularnym, ale nietypowym kształcie: pięcio-, sześcio-, ośmiokątne lub w formie łzy, oraz o kształcie nieregularnym, na przykład z czterema bokami o różnej długości i różnym kącie nachylenia względem siebie. Wszystkie są duże, mają długość 180-200 cm i szerokość 80-100 cm. Jeśli nawet w tak bogatej ofercie nie znajdziemy wanny do swojej łazienki, u niektórych producentów możemy ją zamówić na wymiar. Za taką wannę trzeba wprawdzie słono zapłacić, ale można uzyskać praktycznie dowolny kształt. Czas realizacji zamówienia to kilka tygodni.