Zapomnij o czerni i złocie. Kolorowe baterie to trend, który może podbić rynek
Chromowane krany dekorują łazienkę jak elegancka biżuteria. Ale przecież nie każdy potrzebuje blasku, by dobrze się poczuć w tym najbardziej prywatnym zakątku mieszkania. Teraz wnętrza bawią, cieszą oko, a kolorowe baterie doskonale oddają to radosne podejście do projektowania.
Spis treści
- Czy czarny to kolor?
- Mniej powagi
- Barwy dla wszystkich
- Jak używać koloru
- Teraz już można
- Modernistyczny rodowód
Czy czarny to kolor?
Zaczęło się od mody na czarne baterie. Przemalowały tradycję błyszczącej armatury, były bardziej nowoczesne, dobrze komponowały się ze stylem loftowym i popularnymi przeszkleniami dzielonymi kratką czarnej, stalowej ramy. Dyskusje zwolenników i przeciwników w dużej mierze dotyczyły tego, czy da się je utrzymać w czystości i jak długo czarny lakier przetrwa w nienaruszonym stanie. Zadomowiły się jednak w łazienkach, więc tylko na marginesie wspomnimy, że czarny kolor nie istnieje. To mieszanka innych pigmentów, odbieranych przez nasze oko jako czerń.
Mniej powagi
Przyglądając się trendom ostatnich lat, widzimy, jak wspaniale uwolniły się kolory. Zniknęły podziały na te odpowiednie do salonu i do pokoju dziecka, dla pani i pana. Różowy przełamał tabu i zdobi kuchnię, sofę, fotel. Połączenia pastelowych odcieni są mile widziane, żółty stał się pełnoprawnym gościem w wnętrzu. Kompozycje jak z egzotycznych strojów ludowych nikogo nie dziwią – próbuj i baw się, to jedyna zasada.
Barwy dla wszystkich
To, że żywiołowe kolory wezmą w posiadanie także te niewielkie, ale przecież niezwykle ważne elementy wyposażenia łazienki było do przewidzenia. Dzięki kolejnym rozwiązaniom technologicznym – wodoodpornym tapetom, panelom podłogowym i lakierom mebli – łazienki można aranżować jak każde inne pomieszczenie w domu. Mimo odrębnych funkcji panuje w nich atmosfera podobna atmosfera, jak w pokoju. Kolorowe baterie są zabawnym gadżetem, elementem, na który patrzymy z uśmiechem.
Jak używać koloru
Nowe barwne modele armatury występują zwykle w kilku odcieniach. To nie przypadek. Wybór ulubionego koloru jest drogą do indywidualizacji wnętrza, nadawania mu osobistego charakteru – to jeden z ważniejszych trendów ostatnich lat i nie omija także łazienki. Sposobów zastosowania barwnych wylewek jest bez liku, ale warto zwrócić uwagę na monochromatyczne kompozycje – gdy ściana w tle ma ten sam kolor jak bateria, efekt jest jeszcze mocniejszy.
Teraz już można
Niewątpliwie kariera kolorowych baterii mogła nabrać rozpędu dzięki możliwościom technicznym. Dzisiejsze metody ich wykończenia pozwalają nadać im barwy w sposób trwały. Upowszechniają się powłoki, dzięki którym nie widać śladów palców dotykających wylewki. Satynowe wykończenie ładnie załamuje światło na prostych kształtach. Bo, co ważne, nowe kolorowe baterie są wykończone matowo albo satynowo.
Modernistyczny rodowód
Jeśli szalejemy z kolorami, zachowujemy umiar w formach. Grunt to równowaga. Modne kolorowe baterie mają bardzo proste kształty i są stosunkowo niewielkie. Delikatne rurki wylewek wyposażono w urok klasycznych rozwiązań modernistycznych z lat 30. I to z estetyki pierwszych modernistów czerpią swoje wzory. Gdy oglądamy wille Le Corbusiera w Paryżu albo hotel Arne Jacobsena w Kopenhadze, widzimy, jaką siłę mają płaszczyzny i akcenty koloru w architekturze, gdzie dekoracja ograniczona jest do minimum. Z tego dziedzictwa wywodzi się większość domów, w których dzisiaj mieszkamy. I dlatego te zabawne łazienkowe detale dobrze się tu odnajdą.