Rodzaje tapet. Jakie tapety na ścianę mamy do wyboru? Poradnik

2022-01-04 13:14

Poznaj rodzaje tapet – to ułatwi wybór odpowiedniego produktu do danego wnętrza. A możliwości jest wiele, tym bardziej że tapety jako dekoracje ścian wróciły do łask. Za ich pomocą łatwo błyskawicznie dokonać efektownej metamorfozy wnętrza. Tapety papierowe, na flizelinie, a może winylowe bądź z włókna szklanego? Sprawdź, co warto wybrać.

Spis treści

  1. Modne wnętrza z tapetą
  2. Rodzaje tapet: wzory i faktury
  3. Tapeta na flizelinie
  4. Tapety papierowe
  5. Tapety winylowe
  6. Tapety tekstylne
  7. Tapety raufaza
  8. Tapety strukturalne i z włókna szklanego
  9. Tapety natryskowe
  10. Inne rodzaje tapet
  11. Jaka tapeta sprawdzi się w kuchni i łazience?
  12. Rodzaje tapet: która tapeta będzie najdłużej czysta?
  13. Rozmiary tapet: kupujemy tapety
  14. Tapety ścienne: GALERIE ZDJĘĆ

Tapety jako dekoracje ścian potrafią świetnie zagrać we wnętrzu i zmienić jego styl. Wzory tapet umiejętnie zastosowane idealnie podkreślą meble i wystrój całego wnętrza. Poznaj rodzaje tapet i ich zastosowanie we wnętrzach.

Decyzja o wyklejeniu ścian tapetą wymaga starannego przemyślenia i skomponowania wszystkich pozostałych elementów wystroju. Jednak wysiłek włożony w metamorfozę wnętrza na pewno się opłaci. Bo tapeta wiele potrafi! Wyróżnij tapetą tylko jedną ścianę, bo nadmiar nie jest wskazany. Skomponuj z wzorami tapet meble, tkaniny i bibeloty, tak by tapeta była we wnętrzu celebrytką.

Modne wnętrza z tapetą

Położenie tapety na ścianie jest jedną z najszybszych metod dekoracji ścian. Bez remontu i uciążliwego bałaganu. W zależności od stylu wnętrza i dekoru tapetę możemy położyć na wszystkich ścianach lub tylko na jednej. Warto też wiedzieć, jaki rodzaj tapety będzie najbardziej odpowiedni do pokoju dziecka i alergika, a jaka sprawdzi się w przedpokoju lub w pomieszczeniu o szczególnie dużym natężeniu ruchu. Teraz już tylko pozostaje wybór wzoru tapety.

Warto wiedzieć: dziś tapety są stosowane inaczej niż przed laty. Tapeta we wnętrzu najczęściej służy do dekoracji jednej ściany, często traktujemy ją jak obraz i zamykamy listwami sztukateryjnymi.

W sypialni tapety pojawiają się zamiast zagłówka, a w salonie - na ścianie jako tło dla kanapy. Ściana za łóżkiem szybko się brudzi, dlatego warto zastosować tu tapetę. Można tapetą ozdobić całą ścianę, do której przylega łóżko. Łóżka nie zawsze mają wezgłowie, więc tapeta będzie pełnić jego funkcję i chronić ścianę.

Najczęściej szerokość dwuosobowego łóżka wynosi 160-180 cm. Pas standardowej tapety ma 53 cm. Cztery bryty przyklejone obok siebie dadzą dekorację ściany o szerokości 212 cm. Jeśli zamierzamy okleić tapetą tylko fragment ściany, należy stosować się do zasad symetrii.

Dekoracją pokrywa się centralny fragment ściany, nietapetowane fragmenty po obu stronach muszą mieć taką samą szerokość. Podobnie ustawiamy łóżko na tle tapety. W sypialni sprawdzi się każda tapeta, bo jest to pomieszczenie mało eksploatowane, ponadto taka dekoracja ściany doda przytulności, spokoju, wyciszenia.

Wybieramy tapety do sypialni: jakie będą najlepsze? >>>

Często tapeta jest wykorzystywana w aranżacji wnętrz do zaakcentowania jadalni. Stół i krzesła bardzo dobrze wyglądają na wyrazistym tle. Sprawdzą się tu wzory tapet geometryczne albo w duże kwiaty i inne motywy roślinne. Przy stole można zastosować dowolny rodzaj tapety.

Ale jeśli jest on dosunięty do ściany lub ustawiony blisko niej albo krzesła mogą o nią uderzać, warto wybrać tapetę grubszą, strukturalną lub twardszą, odporną na uderzenia. Możliwości dekoracyjne tapet są ogromne. Pozwala na to mnogość kolorów, wzorów tapet i faktur.

Rodzaje tapet: wzory i faktury

Wzory i faktury tapet są bardzo różnorodne. W sprzedaży są dostępne następujące rodzaje tapet: 

  • tapety flokowane (z welurowymi tłoczeniami),
  • tapety medalionowe,
  • tapety ze złoceniami, z wzorami kwiatowymi lub graficznymi.

Tapety we wzory mocno graficzne, w odważnych kolorach, np. czarne, używane zwykle na jednej ścianie, świetnie nadają się do nowoczesnego wnętrza. Dla zwolenników bardziej stonowanych efektów w dekoracji ścian producenci mają tapety delikatne, w paski, w lekko zarysowane romby. Kolory tapet? Np. szarokamienne z kroplą różu czy turkusu. Resztę ścian dobrze pomalować kolorem wziętym z tapety, tak by ta wtopiła się we wnętrze.

Tapety z napisami do różnych pomieszczeń – co wybrać? >>>

Tapeta na flizelinie

Tapety flizelinowe są dwuwarstwowe. Mają wiele wzorów i kolorów, są też przeznaczone pod malowanie. Ten rodzaj tapet różni sie od tych na podkładzie papierowym zastosowaniem wysokiej jakości specjalnego materiału nośnego - flizeliny. Tapety te są bardzo łatwe w nakładaniu. Klejem pokrywa się tylko ścianę (nie jest potrzebny stół, by równomiernie rozprowadzić klej na tapecie). Dzięki zastosowaniu flizeliny jako materiału nośnego tapety nie rozciągają się i nie kurczą, więc nie jest wymagany czas zmiękczania. Pokrywają także mniejsze (do 4 mm) pęknięcia na ścianach. Dodatkową zaletą tapet na flizelinie jest możliwość zrywania ich na sucho - na ścianie nie zostają żadne pozostałości tapety. Na flizelinę można później nakleić inną tapetę. Tapety flizelinowe będą dobrą dekoracją ściany w salonie, sypialni i w domowym gabinecie.

Tapety papierowe

Tapety papierowe występują w wersji lekkiej (jednowarstwowej) i ciężkiej (dwuwarstwowej, a nawet trzywarstwowej). Niektóre modele są zmywalne i wodoodporne, a także nadają się do malowania. Najczęściej na tapetach papierowych znajdziemy największą liczbę wzorów i oryginalnych dekorów. Wśród nich gładkie i jednobarwne, wzorzyste i tzw. strukturalne (tłoczone), a nawet fosforyzujące.

Tapety papierowe, choć piękne, niestety są najmniej trwałe. Jednak dzięki temu, że ściana nimi pokryta oddycha, polecane są do pokoi dziecięcych i dla alergików. Rolka tapety papierowej może kosztować tylko kilkanaście złotych.

Uwaga! Próby usuwania plam lub kurzu z tapety papierowej mogą być widoczne.

Tapety winylowe

Tapety winylowe, czyli wykonane ze spienionego PVC, słyną ze swojej wytrzymałości. Są odporne na wodę, ścieranie, a nawet chemiczne środki czystości. Dlatego można je bez obaw szorować. Dzięki swoim właściwościom doskonale sprawdzają się w takich pomieszczeniach, jak kuchnia, łazienka czy przedpokój. W wilgotnych miejscach lepsze będą tapety winylowe cieńsze i gładkie, które też są bardziej odporne na zarysowania. A co jeśli chodzi o cenę? Rolkę tapety winylowej można kupić już za 30 zł.

Tapety tekstylne

Tapety tekstylne pasują zwłaszcza do wnętrz klasycznych i glamour. Ich znakiem rozpoznawczym jest jednak wysoka cena – kosztują nawet kilkaset złotych za metr kwadratowy. Mają podłoże papierowe albo flizelinowe, na nie zaś nałożona jest tkanina. W tej grupie produktów wyróżniają się eleganckie tapety welurowe. Tkaniny wykonywane są z włókien naturalnych, na przykład lnu i jedwabiu. Tańsze tapety tekstylne produkuje się z włókien syntetycznych – polipropylenowych lub wiskozowych. Mają różnorodne wzory – od nowoczesnych splotów po stylowe, nawiązujące do tkanin historycznych. Czyści się je środkami do tkanin. Polecane są do sypialni i pokoi dziennych.

Tapety raufaza

Raufaza to tapeta papierowa, dwuwarstwowa i strukturalna. Jest fakturowana i gruba, nadaje się do wielokrotnego malowania, najlepiej farbą akrylową. Strukturę tej tapecie nadają wprasowane między warstwy papieru trociny. Raufaza bardzo dobrze maskuje niedoskonałości ściany, ładnie ją dekoruje. Za rolkę takiej tapety musimy zapłacić co najmniej 30 zł.

Tapety strukturalne i z włókna szklanego

Tapety strukturalne są ziarniste i tłoczone. Nadają się do malowania, dobrze ukrywają niedoskonałości ściany. Oprócz wspomnianej wyżej raufazy w tej grupie produktów znajdziemy niezwykle wytrzymałe tapety z włókna szklanego. Można je malować kilka razy, a wciąż tłoczony wzór będzie doskonale widoczny. Tapeta z włókna szklanego jest odporna na zadrapania i szorowanie. Doskonała na ściany w pomieszczeniach narażonych na intensywną eksploatację, wytrzyma nawet 30 lat.

Najczęściej znajdziemy tapety z włókna szklanego jednokolorowe. Mogą być gładkie lub z wypukłymi, geometrycznymi wzorami: jodełką, prążkami, rombami. Dobrze kryją wady ścian. Ten rodzaj tapet trudno się usuwa. Mogą odchodzić razem z tynkiem. Najtańsze kosztują 4 zł/m2.

Tapety natryskowe

Coraz większą popularnością cieszą się tapety natryskowe – nietypowe, bo nanoszone na ścianę pistoletem. Nie wymagają gładzi gipsowej. Stwarza to wiele możliwości dekoracji ścian i nie tylko – można nimi „tapetować” także rury i meble albo pokryć jedną ścianę gładką tapetą, a drugą gruboziarnistą w tym samym (lub innym) kolorze. Można je malować i odświeżać. Tapety natryskowe mają trwałość około 10 lat. Występują w nieograniczonej gamie kolorystycznej, ale nie znajdziemy na nich wzorów. Jedynym elementem dekoracyjnym dodawanym do tapety natryskowej jest brokat.

Inne rodzaje tapet

Tapety akrylowe: to papierowe podłoże pokryte białą lub kolorową pianką. Powierzchnię można malować, ale nie nadaje się ona do przemywania. Wzór tapety zależy od ilości nałożonego akrylu. Łatwo je uszkodzić, dlatego najlepiej sprawdzają się w pomieszczeniach mniej eksploatowanych, np. w sypialni.

Tapety styropianowe: tłumią hałas i ocieplają pomieszczenie. Są produkowane tylko w białym kolorze, ale styropian pokryty jest warstwą papieru, na którą możemy nakleić inne tapety dekoracyjne.

Tapety korkowe: spotykamy je w wielu odmianach różniących się fakturą i kolorem. Oklejona nimi ściana jest cieplejsza w dotyku i częściowo zatrzymuje hałas. Jeśli pomalujemy je bezbarwnym lakierem do drewna, będą odporne na działanie wody.

Tapety japońskie: mają postać suchego proszku. Rozrabia się go w odpowiednich proporcjach z wodą i nanosi na ścianę jak tynk. Jeśli japońska tapeta nam się znudzi, możemy ją namoczyć, zdjąć ze ściany i ułożyć gdzie indziej.

Jaka tapeta sprawdzi się w kuchni i łazience?

We wnętrzach o podwyższonej wilgotności, takich jak kuchnia czy łazienka, najlepiej sprawdza się tapeta winylowa. Jej spód zrobiony jest z papieru, a wierzch z winylu (płaskiego lub spienionego), jest więc odporna na oddziaływanie wody, a nawet ognia. Winyl płaski jest dość cienki, ale odporny na uszkodzenia i zrysowania, z kolei winyl spieniony jest grubszy, dzięki czemu lepiej maskuje nierówności ścian, jednak o wiele łatwiej się ściera i zarysowuje. Do tego typu pomieszczeń nadają się również tapety z włókna szklanego. One również są odporne na wilgoć i ogień, w dodatku ich cechą charakterystyczną jest struktura przypominającą tkaninę, dzięki której bez problemu można je malować. Minusem tapet z włókna szklanego jest fakt, że dość trudno jest je wymienić – odchodzą razem z tynkiem. W kuchni i łazience nie należy kłaść tapet papierowych oraz typu raufaza. Są one wykonane z papieru, a co za tym idzie – bardzo podatne na działanie wilgoci.

Tapety do kuchni – co wybrać? >>>

Wybieramy tapety do łazienki: jakie będą najlepsze? >>>

Rodzaje tapet: która tapeta będzie najdłużej czysta?

W korytarzach, pokojach dziecięcych i innych intensywnie eksploatowanych wnętrzach, w których ściany są szczególnie narażone na uszkodzenia i zabrudzenia, najlepiej radzą sobie tapety winylowe i tapety z włókna szklanego. Są to tapety, które najłatwiej jest utrzymać w czystości ze względu na ich odporność na wodę – wystarczy zmyć je wilgotną gąbką czy szmatką. W tego typu pomieszczeniach również nie zaleca się używania tapet papierowych oraz tapet raufaza.

Nadają się one natomiast do tapetowania takich pomieszczeń jak pokój dzienny czy sypialnia. Jeśli lubisz wyższe temperatury w pokoju lub wyjątkowo drażnią cię dźwięki dochodzące z zewnątrz, postaw na tapetę na flizelinie, czyli tapetę winylową lub papierową podklejoną warstwą flizeliny. Tapety flizelinowe są ciepłe i doskonale tłumią hałas.

Rozmiary tapet: kupujemy tapety

Większość tapet kupuje się w tzw. eurorolkach o szerokości 53 cm i długości 105 cm. Rolka tapety z włókna szklanego ma najczęściej 1 m szerokości i długość 12,5, 25, 50 m. Tapety tekstylne i fototapety mają szerokość zależnie od wzoru, zwykle 80-130 cm. Sprzedaje się je na metry kwadratowe. Na opakowaniu, oprócz informacji o wymiarach tapety, znajdziemy dane o tym, jaką powierzchnię możemy nią pokryć oraz symbole właściwości tapet, np. ich odporności na wilgoć, światło, ścieranie. Na tapetach z powtarzalnym wzorem – raportem – znajdziemy także informację o jego wielkości.

Musimy wziąć to pod uwagę przy obliczaniu potrzebnej ilości tapety (dopasowanie raportów na sąsiednich brytach powoduje niewielki straty materiału). Kupując tapetę z powtarzalnym raportem, warto poprosić sprzedawcę o pomoc przy obliczaniu ilości potrzebnej tapety – nie kupimy ani za mało, ani za dużo. Znikoma ilość tapet sprzedawana jest na metry, nie na rolki, które zawsze musimy kupić w całości. Minusem tapet sprzedawanych na metry jest ich wyższa cena.

Tapety ścienne: GALERIE ZDJĘĆ

Czy wiesz kto zaprojektował te budynki?

Pytanie 1 z 3
Muzeum Narodowe w Warszawie
Muzeum Narodowe w Warszawie
Murator Remontuje: Tapetowanie
Materiał sponsorowany
Nasi Partnerzy polecają