Poddasze: jak się wygodnie urządzić pod skosami?
Poddasze bywa niedoceniane i często nie wykorzystuje się w pełni jego potencjału. Jak urządzić poddasze? Warto poświęcić mu więcej czasu podczas projektowania i urządzania wnętrz, dzięki czemu może okazać się najbardziej atrakcyjną częścią domu. Zwłaszcza gdy poddasze posiada skosy. Wykorzystanie skosów w mieszkaniu to nie tylko problem do rozwiązania, ale też szansa na ciekawe i unikatowe wnętrze!
Autor: materiały prasowe Raumplus
Schodki na miarę. W tym salonie zabudowano ścianę szczytową, bo kolankowa jest dość niska. Dach jest stromy, więc wysokość pomieszczenia jest znaczna, a to umożliwiło zbudowanie sporego regału (Raumplus.com). Kształt ściany narzucił schodkową formę mebla. Podziały wewnętrzne są nieregularne, część półek jest otwarta, część wyposażona w drzwiczki. Mimo pokaźnych gabarytów mebel wygląda lekko dzięki temu, że jest biały jak ściany wokół, a jego zawartość nie wypełnia go całkowicie. Ciekawy efekt uzyskasz, malując każde drzwiczki na inny kolor – będziesz miała regał w stylu lat 60. XX wieku.
Spis treści
- Poddasze: na jakie pomieszczenia je przeznaczyć
- Poddasze: o czym pamiętać przy urządzaniu?
- Poddasze: najlepsze będą meble na zamówienie
- Poddasze: wysokość ściany kolankowej ma znaczenie
- Jak urządzić poddasze? GALERIE ZDJĘĆ
Poddasze ze względu na występujące tam skosy nie jest łatwo urządzić. Jednak przy odrobinie fantazji można je zaaranżować w sposób niebanalny i funkcjonalny, bo to niezwykłe miejsce do mieszkania. Tu jest najwięcej światła, najlepsze widoki i zaciszna prywatność. Lokum pod skosami wybierają osoby kreatywne, lubiące nietypowe rozwiązania. Tylko jakie meble wybierać, żeby w pełni wykorzystać daną przestrzeń, podkreślić zalety i ukryć jej wady?
Zobacz: Aranżacja poddasza ze skosami: 12 aranżacji na funkcjonalne wnętrze pod skosami >>>
Poddasze: na jakie pomieszczenia je przeznaczyć
Najczęściej na poddaszu znajdują się sypialnie, łazienka, garderoba, pralnia, czy pokoje dziecięce. Jest to dla nich jak najbardziej odpowiednie miejsce, ale warto także pomyśleć o wydzieleniu na poddaszu gabinetu, czy niewielkiej biblioteczki, albo małego saloniku przeznaczonego dla członków rodziny, bardziej kameralnego niż główny salon. Poddasze to także fantastyczne miejsce na urządzenie dużego salonu kąpielowego. Jeśli mamy jakieś hobby, które wymaga trochę miejsca, na przykład coś kolekcjonujemy, poddasze również będzie świetnym miejscem na realizowanie tych pasji.
Polecamy: 10 pomysłów na SALON: KOLOROWA aranżacja salonu ZDJĘCIA >>>
Poddasze: o czym pamiętać przy urządzaniu?
Jeśli chcemy wykorzystać miejsce na poddaszu w pełni, musimy liczyć się z tym, że część, a być może nawet większość mebli trzeba będzie wykonać na zamówienie. Jest to rozwiązanie droższe niż kupienie gotowych mebli, ale dzięki temu przestrzeń pod skosami będzie mogła zostać całkowicie wykorzystana. Mimo wad w postaci skosów, poddasza mają ogromną zaletę w formie widocznych elementów konstrukcyjnych dachu. Można je oczywiście ukryć, ale lepszym pomysłem jest wykorzystanie ich w aranżacji wnętrza. Będzie to stanowiło ciekawy detal, który dopełni aranżacji w nietuzinkowy sposób.
Nie przegap: Aranżacja wnętrza: świetny projekt wnętrz, dla tych którzy urządzają swoje pierwsze mieszkanie >>>
Poddasze: najlepsze będą meble na zamówienie
Możliwość funkcjonalnego zagospodarowania skosów zależy od wysokości ścianki kolankowej, stopnia nachylenia połaci dachu oraz jego rodzaju. Najłatwiej zagospodarować przestrzeń pod dachem dwuspadowym, dość stromym. Przy ścianie szczytowej możesz postawić szafę wykonaną na wymiar (są specjalne systemy drzwi i profili przeznaczone do poddaszy, mają je wszystkie firmy produkujące drzwi przesuwne). To praktyczne rozwiązanie, lecz należy pamiętać, że im bliżej ścianki kolankowej, tym mniejsza wysokość szafy, a tym samym – trudniejszy dostęp do półek. Możesz tu trzymać ubrania lub naczynia. W tym miejscu sprawdzi się regał, składający się z modułów mocowanych schodkowo, na książki, przedmioty dekoracyjne, sprzęt muzyczny i płyty. Zabudową przy ścianie kolankowej może być ciąg szafek różnego przeznaczenia: na rzeczy wiszące (krótkie), z półkami lub szufladami.
Dobra rada:
• Wykorzystaj światło padające z okna dachowego. Postaw pod nim biurko lub blat do pracy. Nawet jeśli wypadnie prawie na środku pomieszczenia.• Dobrym wypełnieniem niskich skosów mogą być kontenery na kółkach. Warto je zastosować szczególnie w pokojach dziecięcych jako schowki na zabawki.
Czytaj też: Jak urządzić poddasze - pomysły i inspiracje na urządzenie poddasza >>>
Poddasze: wysokość ściany kolankowej ma znaczenie
Od jej wysokości zależy wykorzystanie przestrzeni. Im wyższa, tym łatwiej zagospodarować poddasze, ale za to niekorzystnie wpływa na bryłę budynku.• Do 70 cm – nisko, tylko na schowki, do których rzadko sięgasz. • Do 80-100 cm – pod skosem zmieści się łóżko, biurko, wanna lub sedes w łazience. • Do 140-150 cm – przy tej wysokości ścianki w odległości 50 cm od niej można swobodnie chodzić. Taką przestrzeń najłatwiej zagospodarować.
Zobacz też: Pokój na poddaszu: 12 inspiracji na salon na poddaszu >>>
Jak urządzić poddasze? GALERIE ZDJĘĆ
Dzięki naszym poradom z pewnością już wiesz, jak możesz urządzić swoje poddasze, ale koniecznie zobacz inspirujące galerie zdjęć ze stylowo wykończonymi poddaszami. Oto pomysły, które jeszcze bardziej ułatwią ci stworzenie idealnego wnętrza.
Autor: archiwum
Głównym założeniem projektu było stworzenie dużej otwartej przestrzeni, by w pełni wykorzystać południowo-wschodnią ekspozycję i skąpać mieszkanie w słońcu. Projekt wnętrz: Magdalena Borowiec/ Besign Studio Zdjęcia: Jakub Nanowski
Autor: archiwum
Obita ciemnozielonym aksamitem, elegancka sofa kontrastuje z przemysłowym klimatem reszty pomieszczenia. Po wielu miesiącach bezskutecznych poszukiwań odpowiedniego mebla, została ona w końcu wykonana na zamówienie. Sofie towarzyszy lekki stolik z miedzi. Na betonowej posadzce położono rudy dywan z krowiej skóry.Projekt wnętrz: Monika Pniewska Zdjecia: Marta Behling/ Pion Poziom
Autor: Mariusz Bykowski
Biała kuchnia na poddaszu ujmuje naturalnym charakterem, który dodatkowo podkreśla motyw surowej cegły. Pod skosem zaplanowano funkcjonalny ciąg kuchenny, który optymalnie wykorzystuje potencjał poddasza.