5 rezydencji królowej Elżbiety II. Jedną z nich darzyła szczególnym uczuciem
Kiedy na początku września br. zaczęły pojawiać się niepokojące informacje na temat zdrowia Elżbiety II, Wielka Brytania, a z nią cały świat, wstrzymywał oddech. 8 września 2022 r. 96–letnia królowa, otoczona swoją rodziną, zmarła w swojej ulubionej rezydencji w Balmoral. Oto 5 pałaców, które zajęły szczególne miejsce w sercu królowej!
1. Zamek Balmoral
Znajdujący się we wschodniej Szkocji Balmoral był nie tylko prywatną, letnią rezydencją królowej, ale również miejscem, do którego wracała najchętniej. Spędzała tu wiele tygodni w ciągu roku, ale najczęściej przyjeżdżała tu właśnie pod koniec lata. Tak było i w tym roku. Elżbieta II przebywała tu od sierpnia i zazwyczaj pozostawała do października. Tu również tu zmarła w otoczona swoimi bliskimi.
Sam zamek w rękach rodziny królewskiej znalazł się w XIX w. Wówczas zakupiła go królowa Wiktoria wraz ze swoim mężem Albertem. Wtedy pałac został poddany gruntownemu remontowi.
Sentyment do tego zamku królowa mogła żywić jeszcze z kilu powodów. To tutaj często spacerowała z ukochanym ojcem, jeździła konno i to tu... w 1946 r. oświadczył się jej ukochany Filip!
2. Sandringham House
Sandringham House położony jest nad Morzem Północnym, w hrabstwie Norfolk, około trzech godzin samochodem od Londynu. Ten zamek od przeszło 160 lat również znajduje się w prywatnych rękach rodziny królewskiej. Królowa Wiktoria kupiła go dla swojego syna Alberta, przyszłego króla Edwarda VIII.
Zgodnie z długoletnią tradycją najbliżsi krewni królowej zjeżdżali się tu w okolicy Bożego Narodzenia, spędzali tu nie tylko święta, ale również Nowy Rok, często zostając aż do lutego. Sama królowa co roku obchodziła tam rocznicę swojego wstąpienia na tron, która miała miejsce 6 lutego 1952 r.
3. Zamek Windsor
Windsor obok Pałacu Buckingham był jednym z oficjalnych siedzib królowej. Jego historia jest prawie tak długa, jak sama historia angielskiej monarchii. Został wzniesiony na polecenie Wilhelma Zdobywcy w XI w. i od tego czasu stanowi jedną z rezydencji angielskich królów. W późniejszych latach był przebudowywany i rozbudowywany, dzięki czemu jest on obecnie największym, dotąd zamieszkiwanym zamkiem świata! W XV w. król Edward IV rozpoczął budowę kaplicy św. Jerzego, miejsca spoczynku jego samego, ale także wielu innych monarchów. Tu został pochowany także książę Filip, który w zeszłym roku zmarł w Windsorze, i tu również spocznie królowa Elżbieta.
Kiedy wybuchła pandemia, Elżbieta wraz ze swoim małżonkiem postanowili opuścić Londyn i na dłużej przeprowadzić się do Windsoru. Spekulowano, czy królowa nie zechce go uczynić swoją główną siedzibą i odwiedzać Pałac Buckingham tylko okazjonalnie.
4. Pałac Buckingham
Mało kto wiem, ale barokowy Pałac Buckingham nie od zawsze stanowił rezydencję królewską, a przecież tak jak i królowa, jest on jednym z najważniejszych symboli Brytanii! Przed nim funkcję tę pełnił Pałac św. Jakuba. W 1761 r. Pałac Buckingham kupił dla swojej żony, Charlotte, król Jerzy III. Miała to być ich prywatna rezydencja, jednak prawie 80 lat później królowa Wiktoria zdecydowała, że będzie ona pełniła funkcje oficjalne.
W samym pałacu jest aż 775 pokoi! 52 z nich przeznaczone jest dla gości i dla samej rodziny królewskiej, aż 188 zajmuje liczna służba, w 92 mieszczą się biura, w 19 – gabinety. Do dyspozycji mieszkańców i gości pałacu jest aż 78 łazienek! To tutaj królowa Elżbieta miała swój gabinet, tutaj odbywały się prywatne audiencje i tutaj przyjmowała co tydzień premierów Wielkiej Brytanii.
Turyści, będąc w Londynie, dzięki flagom powiewającym na pałacu, mogli mieć pewność, gdzie przebywa królowa. Jeśli urzędowała w Londynie, na dachu znajdowała się flaga królewska, zwana Royal Standard. Jeśli wyjeżdżała, wieszano Union Jack, czyli flagę brytyjską.
5. Holyrood Palace
Pałac Holyrood jest oficjalną, szkocką rezydencją brytyjskich królów. Elżbieta II najwięcej czasu spędzała tu na przełomie czerwca i lipca podczas tzw. “Holyrood Week”. Wówczas nie tylko zatrzymywała się w zamku, w którym co roku organizowała garden party na 8000 osób, ale także podróżowała po całej Szkocji, spotykając się ze swoimi poddanymi.