ABB Smarter Home - konferencja na IFA w Berlinie
Od bezprzewodowych przełaczników, po wirtualna asystentkę i aplikację, za pomoca której sami możemy zaprojektować inteligentną instalację - na największych w Europie targach elektroniki konsumenckiej IFA w Berlinie firma ABB zaprezentowała całkiem nowe możliwości inteligentnego domu.
Wirtualna asystentka przypomni o zbliżającym się spotkaniu, zarezerwuje hotel i samochód, zamówi zakupy i... ostrzeże przed niezdrowymi przekąskami. Podczas targów IFA 2019 w Berlinie Oliver Iltisberger, dyrektor zarządzający firmy ABB, producenta automatyki obiektowej, pozwolił nam zajrzeć do domu przyszłości. I choć nad niektórymi z prezentowanych rozwiązań prace dopiero trwają, to inteligentne domy i osiedla już dziś pomagają zapewnić komfort i bezpieczeństwo mieszkańcom.
Adalbert Neumann i Alexander Grams przedstawili możliwości, jakie daje udostępniona właśnie przez ABB otwarta platforma API. Dzięki niej z systemem inteligentnego domu można zintegrować urządzenia i aplikacje firm partnerskich, jak chociażby przełączniki Philips Hue, które pozwalają za pomocą aplikacji na smartfonie lub – jeśli ktoś woli – przełącznika na ścianie nie tylko włączać i wyłączać światło, lecz także programować sceny świetlne dostosowane do różnych sytuacji. Z końcem 2019 r. z systemem ABB współpracować mają również sprzęty Miele i B/S/H.
Wbrew powszechnemu przekonaniu systemy smart home nie są adresowane wyłącznie do zafascynowanych technologią milenialsów. Pomagają również osobom starszym, aby jak najdłużej mogły zachować samodzielność. Powstały na bazie platformy API projekt „My Life, My Way” („Moje życie tak jak chcę”) zapewnia seniorom opiekę i wsparcie zarówno w typowych codziennych czynnościach, jak opuszczanie czy podnoszenie rolet, jak i w sytuacjach kryzysowych, np. gdy trzeba wezwać pogotowie. Projekt wykorzystuje wirtualną asystentkę Annie, z którą można się komunikować za pomocą tabletu lub po prostu rozmawiać. O wyzwaniach, z jakimi zmagali się jej twórcy, opowiedziała Edith Bierre z iHomeLab na uniwersytecie w Lozannie. Efekt ich pracy był tak udany, że dwie trzecie uczestników testów uznało, że dzięki Annie są bardziej niezależni i poprawiła się jakość ich życia.
Po oficjalnych prezentacjach mieliśmy możliwość przetestować nową aplikację ABB, która pomaga zaprojektować instalację inteligentnego domu. Prosty i intuicyjny planer pozwala rozmieścić wszystkie urządzenia, czujniki i sterowniki na planie domu, a potem generuje listę osprzętu, który będzie potrzebny do instalacji.