'Abstrakt: sztuka designu', czyli serial dokumentalny Netflix dla fanów wzornictwa
Netflix przygotował miłą niespodziankę dla miłośników wzornictwa. 10 lutego na platformie zadebiutuje serial dokumentalny „Abstrakt: sztuka designu”. W ośmiu odcinkach sezonu 1 poznamy sylwetki cenionych projektantów z różnych dziedzin – od architektury przez grafikę po przedmioty codziennego użytku. Nie zabraknie inspirujących rozmów, a także historii na temat powstania kultowych projektów.
Jak czytamy na stronie Netflix, serial „przekracza granice projektów komputerowych, ukazując sztukę i naukę designu na przykładzie sylwetek wybitnych projektantów z różnorodnych dyscyplin, których dzieła kształtują nasz świat”. Opowieści w serialu koncentrują się na procesie twórczym i ludziach, którzy za nim stoją. Ich wizje i pomysły wpływają bowiem na otaczający nas świat. Przekrojowe podejście do tematu pozwala przyjrzeć się wielu dziedzinom życia codziennego i temu, jak się zmieniają dzięki różnym projektom.
Gwiazdy światowego designu
W ośmiu odcinkach serialu dokumentalnego „Abstrakt: sztuka designu” poznamy sylwetki wybitnych projektantów i artystów, których dzieła mocno wpływają na świat. W poszczególnych odcinkach pojawią się:
Paula Scher – amerykańska artystka graficzka i malarka. Znana m.in. z identyfikacji graficznej Museum of Modern Art (MoMA) i Metropolitan Opera w Nowym Jorku.
Bjarke Ingels – duński architekt, znany z nowoczesnych realizacji budynków i osiedli, które wychodzą poza standardy architektoniczne (skojarzenia z górami czy płatkami śniegu).
Christoph Niemann – artysta grafik pochodzący z Berlina, którego dzieła pojawiały się w wielu prestiżowych amerykańskich magazynach (m.in. „The New Yorker”, „The New York Times Magazine”).
Nie przegap: Więcej artykułów i galerii na temat designu >>>
Es Devlin – brytyjska projektantka scenografii w teatrach i operach na całym świecie. Znana też z oprawy wizualnej pokazów mody Louis Vuitton.
Ilse Crawford – brytyjska projektantka wnętrz, m.in. klubów i restauracji w Nowym Jorku oraz Hongkongu.
Platon (Platon Antoniou) – brytyjsko-grecki fotograf, autor zdjęć portretowych m.in. czołowych światowych polityków (jak Władimir Putin czy Barack Obama), sportowców czy gwiazd show-biznesu.
Ralph Gilles – kanadyjsko-amerykański projektant samochodów, związany z marką Chrysler.
Tinker Hatfield – amerykański designer, znany przede wszystkim z kultowych projektów obuwia dla Nike.
Serial o designie realizowany z rozmachem
„Abstrakt: sztuka designu” nie jest typowym serialem dokumentalnym, skupionym na historiach opowiadanych przez gości. Wysoki budżet plus doskonałej jakości kamery przełożyły się na serial, który zabierze widzów w podróż przez świat designu. Zdjęcia, szkice, piękne ujęcia wnętrz i krajobrazów miejskich idą w parze z pełnym wykorzystaniem nowoczesnych technik komputerowych oraz zaawansowanego montażu. Warto więc czekać z wypiekami na twarzy do 10 lutego!
„Abstrakt: sztuka designu” – zobacz ZWIASTUN wideo
Autor: serwis prasowy DOX
Podniebny pawilon o nazwie Guliwer przypomina statek powietrzny, który przycupnął na dachu. To dzieło czeskiego architekta i urbanisty Martina Rajniša.
Autor: mat. prasowe talengel.com
Wanna "Otaku" izraelskiego projektanta Tala Engela powstała z wykorzystaniem wietnamskiej techniki budowy łodzi. Kawałki drewna klonowego i jesionu zostały ze sobą splecione, następnie zmiękczono materiał za pomocą pary, uzyskując obły kształt. Wnętrze wanny uszczelniono żywicą, a całość stabilizuje metalowa rama.