Absurd rządowego programu kredytowego. Aby się na niego załapać, rozwód może być jedyną opcją
Jeszcze w tym roku ma wystartować nowy rządowy program Bezpiecznego Kredytu na 2 proc. Ustawa jest jeszcze niegotowa, ale Rządowe Centrum Legislacji udostępniło jej wstępny projekt, który daje już pewne pojęcie, kto będzie się mógł o niego ubiegać. Zapisy w nim zawarte mogą przyczynić się do wzrostu liczby rozwodów!
Co to jest Bezpieczny Kredyt 2%?
To program dla tych, których nie stać na własne mieszkanie. Przez 10 lat państwo będzie dopłacało do rat. O bezpieczny kredyt będzie mógł się ubiegać każdy, kto nie skończył 45. roku życia. W przypadku małżonków wystarczy, że tylko jedno z nich będzie spełniać ten warunek. Oni będą mogli starać się o pożyczkę w wysokości 600 tys. zł.
Jakie warunki trzeba spełnić, by dostać Bezpieczny Kredyt?
Wiek to niejedyne kryterium. Każdy, kto chciałby dostać Bezpieczny Kredyt, nigdy w przeszłości nie mógł mieć praw do nieruchomości (domu lub mieszkania, ale już nie działki czy garażu). Tyczy się to również małżonków. W sytuacji, gdy np. żona kiedykolwiek była właścicielką jakiejś nieruchomości, to już cała rodzina nie będzie mogła wziąć udziału w programie.
Należy zaznaczyć, że ustawa jeszcze może ulec zmianie, ale w projekcie zapisano, że Bezpieczny Kredyt nie przysługuje również tym osobom, które kiedykolwiek posiadały mieszkanie i np. je sprzedały, ale też i tym, które posiadają udział w nieruchomości wynoszący więcej niż 50 proc. (np. otrzymany w drodze dziedziczenia).
Jeśli małżonkowie chcieliby mimo wszystko skorzystać z kredytu, musieliby się rozwieść! Niektórzy mogą faktycznie zdecydować się na tak desperacki krok, bo, jak podaje domiporta.pl, szybki rozwód za porozumieniem stron to koszt tylko 600 zł!
Bezpieczny Kredyt 2% nie jest fair?
Niektórzy uważają, że program nie jest sprawiedliwy, ponieważ istnieją duże rodziny, które mieszkają w niewielkich mieszkaniach i chętnie zamieniłby je na większe, jednak ich na to nie stać. Taki program mógłby pomóc im w poprawie ich warunków lokalowych i komfortu życia, jednak jako właściciele nieruchomości nie będą mogli z niego skorzystać.
Tak jak wspomniano, program nie jest jeszcze gotowy, trwają konsultacje społeczne i niektóre zapisy być może się jeszcze zmienią.
Przeczytaj również:
- Rewolucyjny pomysł polskiego dewelopera. Nawet jeśli nie dostaniesz kredytu, sprzeda ci dom
- Tak w 2023 roku będzie wyglądał rynek nieruchomości. Eksperci nie mają dobrych wieści
Źródło:
- domiporta.pl
- gov.pl