Bank odda ci nawet kilka tysięcy złotych za kredyt mieszkaniowy. Wiceminister sprawiedliwości: „Koniec z pazernością banków”
Według nowelizacji ustawy o kredycie hipotecznym przyjętej przez polski rząd, banki będą miały obowiązek zwrócić kredytobiorcom poniesione przez nich opłaty za okres, gdy czekali na wpis hipoteki do księgi wieczystej.
Bank zwróci nawet kilka tysięcy złotych
Obecnie na wpis hipoteki do księgi wieczystej czeka się kilka miesięcy. Jak podaje Polski Związek Firm Deweloperskich, w Gdańsku w 2014 roku trzeba było czekać dwa tygodnie na rozpatrzenie sprawy weczystoksięgowej. W 2020 roku czas wydłużył się aż do 11 miesięcy! Podobnie jest w innych polskich miastach.
Do tej pory wiele banków pobierało od kredytobiorców opłaty za okres między otrzymaniem kredytu a wpisem do księgi wieczystej. Ich wysokość zależała od wysokości kredytu i warunków. Jak wylicza portal Business Insider:
- W przypadku mniejszego kredytu i półrocznego pobierania przez bank opłat może to być 800 zł. Przy większych kredytach i dłuższym okresie bez wpisu do księgi wieczystej może to być nawet 4200 zł i więcej.
Nowelizacja ustawy o kredycie hipotecznym i o nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego oraz agentami przyjęta przez polski rząd staje po stronie kredytobiorców. W myśl ustawy banki już nie będą mogły pobierać dodatkowych opłat za czas oczekiwania na wpis do księgi wieczystej.
Wiceminister sprawiedliwości, Marcin Warchoł w mocnych słowach odniósł się do dotychczasowych działań polskich banków:
- Banki będą zwracać wszystkie dodatkowe opłaty poniesione przez kredytobiorców w okresie oczekiwania na wpis hipoteki do księgi wieczystej. […] Koniec z pazernością banków! - napisał na Twitterze.
Ustawa dotyczy na razie tylko nowych umów. Chociaż, jak informuje Marcin Warchoł, może się to w przyszłości zmienić:
- Projekt zakłada [zwrot] tylko dla nowych umów. Ale została zgłoszona poprawka, której ideę popieram, aby również dotyczył umów już zawartych oczekujących na wpis.
Nowelizacja ustawy o kredycie hipotecznym to zdecydowanie dobra wiadomość dla nowych kredytobiorców. W końcu to nie od nich zależy, kiedy hipoteka zostanie wpisana do księgi wieczystej. Nie ma też możliwości przyspieszenia tego procesu.