Białe złoto w Krakowie. Zamek na Wawelu zaprasza na wystawę miśnieńskiej porcelany
To najważniejsza kolekcja Miśni w Polsce! Zamek Królewski na Wawelu prezentuje 450 wspaniałych naczyń i imponujących figur z miśnieńskiej porcelany. Wystawa potrwa od 3 września do 30 listopada 2019 r.
Autor: Zamek Królewski na Wawelu, materiały prasowe
Imbryk z nakrywką. Model: Johann Jacob Irminger (1635-1724). Wykonanie: bracia Seuter (bracia). Wys. 14 cm; szer. 17 cm; średn. 11,5 cm.
Historia zbioru rozpoczęła się w roku 1966, kiedy Wawel otrzymał w darze od Tadeusza Wierzejskiego ponad 150 cennych obiektów. W ciągu kolejnego półwiecza w wyniku licznych zakupów i kolejnych darów zespół udało się powiększyć do obecych rozmiarów, dzięki którym wawelska kolekcja porcelany miśnieńskiej zalicza się do zbiorów znaczących w skali Europy i świata.
Na co dzień przedmioty te eksponowane są w stałych ekspozycjach zamku jako elementy wystroju wnętrz. Otwarta już wystawa ułatwia odczytanie tych zabytków jako odrębnych, wybitnych dzieł rzemiosła artystycznego.
Jak wyglądają wyroby miśnieńskie? Zobacz przykłady w naszej galerii:
Autor: Andys, CC-BY-SA 3.0
Miśnia – porcelanowy serwis do herbaty z ok. 1820 roku. Zamiast filiżanek występują tu czarki
Miśnia na Wawelu: polskie wątki w tle
Choć dziś nie zawsze o tym pamiętamy, miśnieńska manufaktura powstała w 1710 r. jako Królewsko-Polska i Elektorsko-Saska Manufaktura Porcelany – Königlich-Polnische und Kurfürstlich-Sächsische Porzellan-Manufaktur. Więcej na ten temat w artykule:
.. Miśnia – Meissen. Porcelana na królewski stół >>
To jednak nie koniec związków kolekcji z historią Polski. Część eksponowanych zabytków pochodzi z kolekcji króla Augusta III, inne należały do Marii Leszczyńskiej – polskiej królewny, następnie żony króla Francji Ludwika XV.
Kosztowna ceramika zwana „białym złotem” w XVIII wieku była chętnie kupowana jednak nie tylko na królewskie dwory, ale i do rezydencji arystokratycznych. Na wystawie znajdziemy więc m. in. naczynia z dwóch najwspanialszych barokowych serwisów wykonane dla kolejnych ministrów królewskich: zdobiony herbami serwis Aleksandra Józefa Sułkowskiego oraz serwis zwany łabędzim wykonany dla Henryka Brühla. Zobaczymy tu także ponad osiemdziesiąt figurek, które służyły do dekoracji stołów.
Wystawa „Porcelana miśnieńska w zbiorach Zamku Królewskiego na Wawelu” potrwa od 3 września do 30 listopada 2019 r. w salach II piętra skrzydła zachodniego.
Wystawie towarzyszy ilustrowany katalog naukowy. Kurator: Dorota Gabryś – Dział Ceramiki i Szkła