CES 2020. Telewizory z Las Vegas – przegląd nowości w świecie ekranów
Początek roku to w świecie elektronicznych gadżetów prawdziwe święto. Blisko 200 tysięcy osób przybywa do Las Vegas, aby uczestniczyć w największych targach elektroniki konsumenckiej. Właśnie tam prezentowane są nowe telewizory, które za parę miesięcy pojawią się na sklepowych półkach. Czy wśród nich jest telewizor, który chcecie mieć w swoim domu? Sprawdźcie, co producenci telewizorów przygotowali na 2020 rok.
The Sero – telewizor dla generacji Z
Większość telewizorów prezentowanych na targach takich jak CES stanowią modele z najwyższej półki. Samsung The Sero to telewizor, który z założenia ma trafić do młodego pokolenia – ma być ekranem do pierwszego własnego mieszkania współczesnej młodzieży. The Sero jest ekranem na niezależnej podstawie, nie potrzeba więc już szafki RTV. Utrzymany jest w nowoczesnej, minimalistycznej stylistyce. A co czyni go wyjątkowym modelem? Przede wszystkim obracany ekran. Możemy oglądać treści nie tylko w standardowej orientacji 16:9, czyli poziomo, ale też pionowo. W tej drugiej pozycji The Sero przypomina olbrzymi smartfon. Ma się łatwo łączyć z telefonem i w szybki sposób wyświetlać na dużym ekranie treści z mediów społecznościowych. Popularne Instastory, filmy na TikToku czy po prostu zdjęcia wreszcie zyskały swoją dużą powierzchnię. Fani kinowych wrażeń tym pomysłem mogą czuć się oburzeni. Zdaje się jednak, że nowe pokolenie będzie zachwycone The Sero. Ekran w najbliższych miesiącach ma trafić do wybranych sklepów Samsunga w Polsce.
Wysuwany telewizor coraz bliżej rynkowego debiutu
A co by było, gdyby telewizora na co dzień zupełnie nie było widać? Ukrywanie telewizorów to od lat temat, który przyświeca przynajmniej części architektów wnętrz, a także producentów dużych ekranów. Dzięki technologii OLED możliwe jest produkowanie elastycznych ekranów. Te mogą się chować w przeznaczonej do tego skrzyni. Pierwszy taki koncepcyjny telewizor firma LG zaprezentowało w Las Vegas rok temu. W 2020 roku do pomysłu wróciło, pokazując także ekran wysuwany od góry, na przykład ukryty za sufitem podwieszanym i wysuwany niczym ekran do projektora. Telewizor ten na razie nie pojawił się nigdzie poza targami, ale jest szansa na to, że w tym roku trafi do wybranych sklepów. Cena na pewno nie będzie niska – mówi się nawet o 60 tysiącach dolarów.
Telewizor na miarę 2020 roku – Samsung QLED 8K Q950T
Nie trzeba jednak chować telewizora, gdy ten wygląda jak ikona designu. Najnowszy ekran QLED Samsunga na froncie to w 99% wyświetlacz, ramki mają zaledwie 2 milimetry grubości. Śmiało więc można mówić o bezramkowym telewizorze. Do tego dodajmy stylowe aluminiowe boki, które kryją głośniki, i elegancką minimalistyczną podstawę. Ten telewizor jest po prostu ładny i lekki w formie, pomimo że występuje w dużych rozmiarach: 65, 75 i 85 cali. Ekran korzysta z rozdzielczości 8K, czyli oferuje 4 razy więcej pikseli niż powszechnie dziś dostępne ekrany 4K. Odpowiedzią na brak treści o tak wysokiej rozdzielczości jest zaawansowany procesor, który przy wykorzystaniu mechanizmów sztucznej inteligencji z niebywałą skutecznością poprawia obraz. W Las Vegas na krótkim pokazie wyglądało to świetnie, teraz pozostaje czekać na testy w domowych warunkach. Oprócz dobrego designu i świetnego obrazu QLED Q950T charakteryzuje się licznymi głośnikami, w dodatku można go połączyć z soundbarem, by uzyskać prawdziwą symfonię dźwięków. Samsung do tej pory skupiał się w swoich telewizorach właśnie na obrazie, designie i funkcjach smart, teraz dołożył do tego dźwięk. Jest więc szansa, że Q950T będzie ekranem kompletnym. Na pewno stanie się najważniejszym modelem w ofercie Samsunga na 2020 rok.
Czas na ekrany 8K
Rywale Samsunga? To LG OLED ZX w rozmiarach 77 i 88 cali, Sony ZG9 z roku ubiegłego i nowy model ZH8. Wszystkie te telewizory łączy superwysoka rozdzielczość 8K. To, co jeszcze rok temu było dostępne w 2-3 telewizorach na rynku, teraz będzie oferowane już w kilku modelach u każdego z czołowych producentów, a także u mniejszych graczy. Dlaczego tak się dzieje? Przede wszystkim ze względu na rosnące wielkości ekranów. Telewizory nie mają już 40 czy 50 cali. Topowe ekrany są dostępne w rozmiarach 75, 85, a niekiedy i 98 cali. Tak duży ekran potrzebuje większego zagęszczenia pikseli, aby obraz wyglądał jeszcze lepiej. Brak treści rekompensowany jest zaawansowanymi procesorami, które udoskonalają obraz z gorszych źródeł. Przed nami jednak Igrzyska Olimpijskie w Tokio, a te mają być realizowane w 8K. Jeśli szukacie topowego ekranu w 2020 roku, to powinien mieć on rozdzielczość 8K.
Małe telewizory OLED wreszcie w sprzedaży
Sony i LG w 2020 roku wprowadzą do oferty 48-calowe telewizory OLED. To istotna informacja, ponieważ do tej pory najmniejszy rozmiar ekranów w tej technologii to 55 cali. Na ekrany ze świetną czernią i kontrastem nie mogli sobie pozwolić ci, którzy mają ograniczoną powierzchnię salonu. Teraz takie ekrany pojawią się w sprzedaży. Co ciekawe, na targach CES w Las Vegas Samsung zapowiedział pojawienie się nowego 32-calowego telewizora The Frame (tego, który przypomina obraz), jak również wariantu 75-calowego. To pokazuje, jak duża jest obecnie rozpiętość w preferowanych telewizorach. Jedni wybierają małe ekrany, inni wręcz ogromne.
.. Telewizory OLED: właściwości i zalety. OLED vs QLED >>>
W 2020 roku każdy znajdzie telewizor dla siebie
Swoboda w wyborze rozmiaru telewizora, bardzo różnorodny design telewizorów, szerokie portfolio ekranów od każdego z producentów sprawiają, że w 2020 roku nie powinno być problemu z doborem wyświetlacza do wnętrza. Telewizory prezentowane w Las Vegas to produkty z najwyższej półki, oferujące najwyższą jakość obrazu. Warto pamiętać, że każdy z producentów będzie też uzupełniał portfolio niższymi seriami, a w promocyjnych cenach będzie można upolować modele z roku ubiegłego. Natomiast to właśnie jakość obrazu, wygodna i sprawna obsługa powinny być tym, co w pierwszej kolejności będzie decydować o wyborze kolejnego telewizora.
Autor: mat. prasowe Bang & Olufsen
Głośniki Beolab 50 wykończone mosiądzem - elegancka i dekoracyjna propozycja od Bang Olufsen, czyli duńskiego specjalisty od dźwięku. W aranżacji znajduje się też telewizor Beovision Eclipse z mosiężnym panelem
Autor: agencjafree/living4media
Telewizor na tle białej ściany. Jednak dzięki umiejętnemu zrównoważeniu ciemnymi bryłami fotela i pieca - kozy, telewizor nie wybija się na pierwszy plan w aranżacji salonu.