Chcesz kupić mieszkanie, a boisz się ulicznego hałasu? Sprawdzisz to na specjalnej mapie
Hałasu nie można bagatelizować. Głównie narażeni są na niego mieszkańcy miast, którzy z jego powodu cierpią na zaburzenia snu, a co za tym idzie ciągłe zmęczenie i rozdrażnienie. Właśnie dlatego postanowiono stworzyć specjalną akustyczną mapę, która pokaże, gdzie jest najgłośniej.
Taka mapa to idealne rozwiązanie dla tych, którzy właśnie szukają mieszkania. Podczas oglądania różnych nieruchomości czasami można zapomnieć o sprawdzeniu tego, czy da się z nim w ogóle chociażby nocą otworzyć okna i dalej spokojnie spać, czy wręcz przeciwnie, hałas będzie tak przytłaczający, że będzie trzeba je natychmiast zamknąć.
To transport generuje największy hałas w miastach. W Warszawie głośno jest nie tylko przez samochody, ale też tramwaje, ale również położone w centrum Okęcie. Im bardziej zielona, spokojniejsza dzielnica, węższe uliczki i ograniczenia prędkości, tym ciszej. Z kolei w mieszkaniu znajdującym się przy głównej arterii miasta będzie głośno jak w ulu i to przez całą dobę.
Problemem zanieczyszczenia hałasem postanowiły się zająć Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej oraz Warszawski Stowarzyszenia Architektów Polskich. Tak narodził się projekt “HAŁAS W CENTRUM”. Celem projektu jest uświadomienie ludziom, że nie tylko hałas znacząco obniża ich komfort życia, ale ma negatywny wpływ na ich zdrowie. W związku z tym mają prawo do większej ciszy i mieszkania w przestrzeni przyjaznej akustycznie.
Akustyczna mapa hałasu
Chociaż czasami nie wydaje nam się, że jest głośno, ponieważ w mieście panuje ciągły szum, wystarczy na chwilę zatrzymać się, zamknąć oczy i zastanowić się, co słyszymy. Te dźwięki mogą nie przeszkadzać nam na ulicy, ale kiedy już wejdziemy do własnego mieszkania, w którym oczekujemy ciszy, mogą stać się przytłaczające.
Przy zamkniętych oknach, o ile nie mieszkamy przy głównych ciągach komunikacyjnych, nie będą tak uciążliwe, jednak już po ich otworzeniu szczególnie wrażliwych na dźwięki mogą doprowadzać do szału, wprowadzając ich w stan permanentnego rozdrażnienia.
Jeśli należysz do grupy, która łaknie ciszy, przed zakupem lub wynajęciem mieszkania lepiej sprawdzić jego położenie na akustycznej planie miasta. W przypadku Warszawy okazuje się, że praktycznie cała mapa świeci się na żółto, a przy ciągach drogowych na czerwono. Można jednak znaleźć cichsze rejony, ale trzeba przyznać, że nie ma ich zbyt wiele.
Na mapie kolorami zaznaczono poziom hałasu (w dB), jaki generowany jest przez transport (drogowy, kolejowy), przemysł oraz lotnisko. W przypadku tego ostatniego warto zwrócić uwagę nie tylko, jak wielki hałas emituje, ale jak ogromny jest jego zasięg!
Po lewej stronie mapy znajdziemy menu, z którego możemy wybrać albo wszystkie rodzaje hałasu albo jeden konkretny, który najbardziej nas interesuje. Następnie wystarczy przejść do wybranej lokalizacji na mapie i zobaczyć, jak się tam sprawy mają, jeśli chodzi o zanieczyszczenie hałasem.
Mapę akustyczną ma nie tylko Warszawa, ale również Kraków. Zgodnie z prawem UE powinna ona być wykonana dla każdego miasta, w którym mieszka powyżej 250 tys. osób.
Przeczytaj również:
- Zanieczyszczenie hałasem. Czym jest i jak go unikać we własnym domu?
- Chcesz skutecznie wygłuszyć mieszkanie? 4 materiały, które ci w tym pomogą
Źródło: Noizz.pl