Chcesz płacić mniej za prąd? Musisz w terminie złożyć te dokumenty
Nowa ustawa przyjęta przez rząd zakłada zamrożenie cen energii elektrycznej w 2023 do określonego pułapu zużycia. Osoby, które chcą skorzystać z ulgi muszą złożyć wniosek do swojego dostawcy prądu.
Zamrożenie cen prądu w 2023 roku
Przypominamy, że nowa ustawa zakłada zamrożenie cen prądu dla wszystkich gospodarstw domowych, które nie przekroczą rocznego zużycia prądu na określonym przez rząd poziomie.
Limity są różne dla poszczególnych grup:
- 3000 kWh dla rodzin wielodzietnych (przynajmniej z trójką dzieci) mających Kartę Dużej Rodziny
- 3000 kWh dla gospodarstw domowych rolników
- 2600 kWh dla rodzin, w których są osoby z niepełnosprawnościami
- 2000 kWh dla pozostałych gospodarstw domowych
Roczne zużycie prądu do wymienionych wartości ma być objęte niższymi, tegorocznymi stawkami. Natomiast, gdy gospodarstwo domowe przekroczy progi określone dla swojej grupy – wtedy za każdą kilowatogodzinę będzie musiało płacić już według nowych, wyższych taryf.
Stawki na 2023 rok mają być zatwierdzone przez Urząd Regulacji Energetyki i podane do wiadomości publicznej pod koniec tego roku.
Złóż wniosek w terminie
By skorzystać z ulgi, będziemy musieli złożyć wypełniony wniosek oraz – w zależności od tego, o jaką ulgę się staramy – także odpowiednie dokumenty.
Zgodnie z ustaleniami wynikającymi z nowej ustawy, wniosek u sprzedawcy prądu będą musiały złożyć rodziny wielodzietne, gospodarstwa domowe rolników oraz osoby z niepełnosprawnościami.
Pozostałe gospodarstwa domowe nie muszą na razie składać wniosków – obejmą je automatycznie limity 2000 kWh.
WAŻNE: przedsiębiorstwa energetyczne będą miały prawo do weryfikacji prawdziwości informacji podanych w oświadczeniach. Firmy mogą też zażądać wglądu do dokumentów, np. Karty Dużej Rodziny czy orzeczenia o niepełnosprawności.
W oświadczeniu składanym do dostawcy prądu powinny znaleźć się następujące informacje:
- rodziny wielodzietne – numer Karty Dużej Rodziny; do wniosku należy dołączyć kopię Karty
- rolnicy – numer decyzji o wymierzeniu za 2022 r. podatku rolnego dla gruntów, na których zlokalizowane są oprócz budynku mieszkalnego również inne obiekty budowlane posiadające urządzenia i instalacje (te urządzenia i instalacje powinny być podstawą do wspólnego rozliczania zużytej energii elektrycznej). Przepis dotyczy wyłącznie gospodarstw rolnych i gospodarstw, na których prowadzi się dział specjalny produkcji rolnej. We wniosku należy podać nazwę organu podatkowego, który wydał decyzję o wymierzeniu podatku rolnego za 2022 oraz załączyć kopię tej decyzji
Do kiedy trzeba złożyć oświadczenie, by otrzymać ulgę w 2023 roku?
Najlepiej od razu. Termin składania wniosków upływa 30 czerwca 2023 r.
Jeśli dokumenty złożymy później niż z końcem czerwca przyszłego roku, nawet jeśli należymy do jednej z wyżej wymienionych grup, obejmą nas limity dla większości Polaków, czyli 2000 kWh. Warto więc pamiętać o terminowym wypełnieniu i złożeniu oświadczeń.
Źródło: Fakt.pl