Co się bardziej opłaca: zakup czy wynajem mieszkania? Eksperci nie mają wątpliwości
Odwieczny dylemat – kupić mieszkanie czy wynajmować? Na Zachodzie zdecydowanie przeważa kultura najmu, ale w Polsce utarło się, że „lepiej płacić sobie niż komuś”. Czy faktycznie zakup mieszkania bardziej się opłaca niż wynajem? Oto co mówią eksperci.
Mieszkanie na kredyt czy wynajem?
Jak twierdzą cytowani przez portal propertynews.pl specjaliści z HRE Investment Trust, przez ostatnie kilkanaście lat bardziej opłacało się kupić mieszkanie na kredyt niż wynajmować.
Jeśli kupiliśmy mieszkanie w stolicy w 2006 roku, to do końca 2022 roku nasz portfel znacznie przybrał na wadze. Według specjalistów majątek właściciela mieszkania w ciągu tych kilkunastu lat rósł przeciętnie aż o 42 tysiące złotych rocznie w porównaniu z majątkiem kogoś, kto zdecydował się na najem.
Bartosz Turek, główny analityk z HRE Investments obliczył, że w 2006 roku mieszkanie w Warszawie było o połowę niższe niż obecnie. By zrealizować marzenie o własnych czterech ścianach, wystarczyło mieć 312 tysięcy zł.
Natomiast osoba wynajmująca mieszkanie o podobnym metrażu (np. 50 m²) przez lata 2006-2022 musiałaby wydać nawet 454 tys. zł. Te dane pokazują, jak bardzo opłacało się kupić mieszkanie w latach 2006-2022.
Decydując się na zakup mieszkania, myślimy długofalowo. Bierzemy kredyt na 20, 30 lat i wiemy, że po spłacie hipoteki nieruchomość będzie naszą własnością. Warto też pamiętać, że wartość mieszkań rośnie z czasem, więc nawet jeśli za kilka lat zechcemy mieszkanie sprzedać – możemy na tym nieźle zarobić.
A co jeśli nie chcemy kupować, tylko wynajmować? W obecnych, dość trudnych czasach, najem również nie jest rozwiązaniem idealnym, ponieważ czynsze rosną z roku na rok w zawrotnym tempie. W tej sytuacji eksperci zachęcają do przemyślenia opłacalności najmu z perspektywy nie tylko najbliższej, ale również dalszej przyszłości:
Fakt, że najem z czasem coraz bardziej drożeje jest też kluczowy z punktu widzenia planów na przyszłość lub emeryturę – szczególnie jeśli nasza perspektywa jest taka, że za najem płacić trzeba będzie coraz więcej, a emerytura ma być jedynie skromnym ułamkiem zarobków z okresu aktywności zawodowej
- mówi analityk w rozmowie z propertynews.pl.
Dla wielu osób, które marzą o własnym mieszkaniu, ale do tej pory nie mogły sobie pozwolić na zakup nawet małej kawalerki, światełkiem w tunelu ma być rządowy program z kredytem o niskim oprocentowaniu. Program „Pierwsze Mieszkanie” ma ruszyć z początkiem lipca 2023. Czy okaże się sukcesem? Odpowiedź przyniesie przyszłość, ale już teraz da się zauważyć ożywienie na rynku nieruchomości.
Źródło: propertynews.pl