Co to jest nieplac zabaw? Polka tworzy wyjątkowe projekty pobudzające dziecięcą kreatywność

2022-11-24 15:47

Co to jest nieplac zabaw? Tę koncepcję promuje Ańa Komorowska, właścicielka krakowskiej Pracowni K., która pierwszy raz przeczytała o niej podczas studiów w Niemczech. Zakochała się w tym pomyśle i to on stała się jej sposobem na życie. Teraz w całej Polsce, m.in. w Warszawie, Krakowie i Poznaniu, jak grzyby po deszczu wyrastają kolejne nieplace zabaw.

Co jest nieplac zabaw?
Autor: Pracownia K. / pinterest.com/nieplaczabaw

Nieplac zabaw - co to jest?

Ańa Komorowska tworzy niezwykłe nieplace zabaw, które są całkiem inne od tych miejsc, na jakich w większości bawią się dzieci. Jak mówi w wywiadzie dla portalu propertydesign.pl, od zwykłych placów różnią się chociażby ukształtowaniem terenu. Nie są zwykłymi plackami, znajdują się na nich pagórki, dolinki itp.

Nieplace to również każda przestrzeń, która w teorii nie jest przeznaczona do zabawy, a jednak dzieci świetnie się w niej odnajdują i chętnie spędzają tam czas, chociażby góra piasku przy placu budowy, przewrócone drzewo czy całkiem spora kałuża.

Nieplac zabaw
Autor: Materiały prasowe / Pracownia K. / nieplaczabaw.pl

Skąd pomysł na tworzenie nieplaców zabaw?

Ańa Komorowska zaraziła się miłością do nieplaców zabaw w Niemczech. To tam właśnie natknęła się na książkę o naturalnych placach, które są dużo bardziej przyjazne niż te zwykłe, przepełnione metalem i plastikiem. Wspomagają one rozwój dziecka, ale też pobudzają jego kreatywność. 

Co znajduje się na nieplacu zabaw?

Największą popularnością cieszy się wśród dzieci kuchnia błotna. To miejsce, gdzie dzieci mogą po prostu robić to, czego na co dzień im nie wolno, czyli lepić błotne babki, gotować błotniste zupy, słowem po prostu się babrać!

Dzieci również uwielbiają wodę, dlatego ta również często i chętnie jest brana pod uwagę podczas tworzenia kolejnych nieplaców zabaw. Pojawia się ona tam pod postacią m.in. fontann, jeziorek czy torów wodnych. 

Jak podkreśla Ańa Komorowska, również nie bez znaczenia jest ukształtowanie terenu. Place zabaw w starym stylu to po prostu płaskie placki, na których “rozrzucono” kilka huśtawek i zjeżdżalni. Wystarczy jednak, by na nim pojawiły się niewielkie wgłębienia czy pagórki, by dzieci porzuciły tradycyjne sprzęty i zaczęły się tam bawić. Atutem takiego wzniesienia jest również to, że można ułożyć na nim elementy wspomagające wspinaczkę: siatki, liny itp.

Kolejnym elementem charakteryzującym nieplac zabaw jest zieleń, ale nie taka w stylu francuskiego ogrodu, symetryczna i wręcz od linijki, ale dzika, nieograniczana przez płotki i tabliczki z napisem “Szanuj zieleń”, na którą można się wspiąć, schować się za nią, a nawet podeptać.

Ile kosztuje nieplac zabaw?

Jeśli chodzi o cenę, odpowiedź zawsze jest taka sama: to zależy. Od czego? Z jednej strony nieplac zabaw powinien być tańszy. W końcu nie zamawiamy gotowych elementów, nie betonujemy powierzchni czy nie kładziemy tam specjalnej maty. Wykorzystujemy maksymalnie to, co już mamy. 

Z drugiej jednak strony zabójcza dla portfela może być sama robocizna. Ańa Komorowska ubolewa nad tym, że brakuje dobrych wykonawców, którzy są w stanie stworzyć nieplac zabaw z prawdziwego zdarzenia. Plusem jednak nieplacu zabaw jest to, że nie trzeba ich tak często konserwować, nie wymagają regularnego koszenia itp.

Gdzie znajdują się nieplace zabaw?

  • Nieplac zabaw w Krakowie

W Krakowie nieplac zabaw znajduje się przy ul. Senackiej 3. Archeologiczny Ogród Zabaw to miejsce, gdzie dzieci nie tylko mogą się pobawić, ale również sporo dowiedzieć się na temat, jak dawniej żyli ludzie.

Nieplac zabaw w Krakowie
Autor: Materiały prasowe / Pracownia K. / nieplaczabaw.pl
  • Nieplac zabaw Warszawie

W Warszawie nieplac zabaw znajduje się przy plaży Poniatówka oraz w Lesie Kabackim.

Nieplac zabaw w Lesie Kabackim
Autor: Materiały Prasowe / Pracownia K. / nieplaczabaw.pl
  • Nieplac zabaw w Poznaniu

W Poznaniu nieplaców zabaw jest najwięcej, bo aż 20! Wszystkie znajdują się przy przedszkolach samorządowych. Jeden z nich jest w Przeźmierowie, przy ul. Rynkowej,  inne przy Przedszkolu nr 124 (os. Bolesława Chrobrego 104), Przedszkolu nr 17 (ul. Głuszyna 206A), SP nr 17 (ul. Dmowskiego 50) itd.

Nieplac zabaw w Poznaniu
Autor: Materiały prasowe / Pracownia K. / nieplaczabaw.pl

Przeczytaj więcej:

Źródło: propertydesign.pl
Nasi Partnerzy polecają