Czas na PROGRES! Czas na 14. edycję Łódź Design Festival
Tegoroczna, przełożona na wrzesień edycja Łódź Design Festival będzie inna niż poprzednie i to nie tylko przez hybrydową formę wydarzenia. Odpowiadając na obecną sytuację planety, organizatorzy ŁDF podejmą wyzwanie i postarają się przekonać publiczność, że nadszedł czas, by produkować lepiej i staranniej, a nie więcej i szybciej. W wersji hybrydowej, Łódź Design Festival przeniesie się do internetu oraz unikatowych lokalizacji na terenie Łodzi. Warto zakreślić datę w kalendarzu lub ustawić przypomnienie w telefonie, bo główne wydarzenia ŁDF odbędą się w weekend 17-20 września, natomiast niektóre wystawy będzie można oglądać przez cały wrzesień.
Łódź Design Festival 2020 w nowej formie
Obecny stan planety nie napawa optymizmem. Zużywamy surowce kopalne, wzrasta stężenie gazów cieplarnianych (głównie dwutlenku węgla), w zawrotnym tempie topnieją lodowce i podnosi się poziom wód, wyczerpujemy cenne zasoby nieodnawialne, zaśmiecamy środowisko tworzywami sztucznymi, a systemy produkcji energii zawodzą nas jeden po drugim. Czy możemy coś z tym zrobić? Jakie czynności może podjąć każdy z nas, by nie przyczyniać się w tak dużym stopniu do degradacji planety? Organizatorzy tegorocznej edycji Łódź Design Festival będą szukać odpowiedzi. - Jako organizatorzy Łódź Design Festival wspieramy działania, których celem jest aktywne poprawianie jakości naszego życia, testowanie nowych projektów, ulepszanie istniejących rozwiązań i tworzenie produktów lepiej dostosowanych do dzisiejszego świata. Uważamy, że znaleźliśmy się w miejscu, w którym nie sposób się po prostu zatrzymać, zrezygnować z udogodnień, jakie przyniósł nam postęp cywilizacyjny i powrócić do mitycznego stanu natury. - wyjaśnia Michał Piernikowski, dyrektor Łódź Design Festival.
Tegoroczna edycja Festiwalu, w związku z panującą pandemią przeniesie się częściowo do internetu. Niektóre wydarzenia i wystawy odbędą się w przystosowanych do tego pod względem bezpieczeństwa miejscach na mapie Łodzi. W przestrzeni publicznej miasta zostaną rozmieszczone specjalnie zaaranżowane kontenery, gdzie łodzianie będą mieli szansę zapoznać się z najważniejszymi ekspozycjami tegorocznej edycji ŁDF. W dwóch wyjątkowych, pofabrycznych lokalizacjach, Manufakturze i Monopolis, organizatorzy wydarzenia pokażą produkty wyróżnione w plebiscycie must have i prace finalistów konkursu make me!.
Plebiscyt must have wyróżnia najlepsze polskie wdrożenia tworzone przez rodzimych projektantów i producentów już od dziesięciu lat. Prezentowane w tym plebiscycie produkty odzwierciedlają najważniejsze trendy w polskim designie. W tym roku na rynku Manufaktury będzie można zobaczyć aż 50 unikatowych produktów. Tegoroczna edycja konkursu dla młodych projektantów make me! ze względu na wybuch pandemii została przesunięta, by twórcy mieli wystarczającą ilość czasu na zgłoszenie swoich pomysłów. Według danych organizatorów ŁDF w 2020 roku napłynęło aż 268 zgłoszeń konkursowych z całego świata. Zostały one następnie ocenione przez międzynarodowe jury, a najlepsze prace będą pokazane na dziedzińcu Monopolis. W tegorocznej edycji konkursu make me! na zwycięskich projektantów czekają nagrody o łącznej wartości 60 tysięcy złotych, ufundowane przez partnera konkursu – ceramikę Paradyż. Natomiast nagrodę specjalną w wysokości 5 tysięcy złotych ufunduje firma INTERPRINT Polska.
Trzy ogrody deszczowe dla Łodzian
Mieszkańcy Łodzi po zakończeniu Łódź Design Festival 2020 będą mogli korzystać z trzech ogrodów deszczowych zbudowanych w ramach festiwalu. Według organizatorów ŁDF ogrody deszczowe w Łodzi to funkcjonalny i estetyczny przykład rozwiązania konkretnego problemu, poprawiającego retencję wody, przeciwdziałającego powodziom czy zapobiegającego suszy. Dla osób zainteresowanych funkcjonowaniem i budową tego typu ogrodów, w ramach ŁDF zostaną zorganizowane warsztaty z ich tworzenia oraz opublikowane instruktaże do samodzielnych prób. Ponadto, na stronie internetowej ŁDF pojawią się obszerne publikacje, podcasty, filmy, zdjęcia oraz wycieczki 3D poświęcone kolejnym elementom programu tegorocznej edycji.
Ale to nie wszystko. Tegoroczna edycja ŁDF pełna będzie ciekawych wydarzeń i przedsięwzięć. Jednym z najmocniejszych elementów ŁDF będzie projekt MATRICE, odpowiadający na realne potrzeby współczesnego człowieka. Ideą MATRICE jest stworzenie przestrzeni, w której będziemy mogli kontrolować wszystkie bodźce docierające do naszych zmysłów. Jest to w szczególności ważne w dzisiejszych czasach, w których stres, niepokój i frustracja są na porządku dziennym. Na tegorocznym ŁDF zobaczymy kontynuację projektu Zasoby, który cieszył się dużą popularnością podczas ubiegłorocznej edycji. Członkowie stowarzyszenia NÓW skupiającego młodych rzemieślników przygotują ekspozycję Postęp nie istnieje, Filip Springer po raz piąty poprowadzi ARCHIBLOK, a na początku września zostanie otwarta wystawa najzdolniejszych polskich ilustratorów, którzy rok wcześniej oczarowali publiczność Słownikiem Dobrych Łodzianizmów. By nie przegapić żadnej nowinki i ogłoszenia warto śledzić media społecznościowe festiwalu, zwłaszcza Facebooka i Instagrama. Więcej o festiwalu na stronie www.lodzdesign.com.
Organizacja 14. Łódź Design Festival jest możliwa dzięki wsparciu Łódzkiego Centrum Wydarzeń oraz Miasta Łódź. ŁDF został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.