Czy będzie można palić w kominku? Zakazy i normy

2024-04-24 15:41

W 2022 roku wejdą w życie wyśrubowane przepisy unijne odnoszące się do emisji spalin przez piece, kominki i inne urządzenia energetyczne. Już teraz warto więc je poznać, a także wyposażyć się w kominek, który spełni stosowne wymagania środowiskowe. Na szczęście na rynku już są dostępne takie produkty.

Spis treści

  1. Nowe regulacje unijne. Co określają?
  2. Zmiany w polskim prawie

Nowe regulacje unijne. Co określają?

Z uwagi na pogarszający się stan środowiska wprowadza się coraz bardziej restrykcyjne przepisy prawa. Chodzi przede wszystkim o Dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/125/WE, zwaną potocznie ekoprojektem. Będzie ona obowiązywać od 2022 roku oraz określa m.in. granice emisji pyłów, tlenku węgla czy tlenku azotu. Co to oznacza w praktyce? Otóż np. kominki, piece i kuchenki będą musiały spełniać zdefiniowane normy unijne, czyli następujące wymogi sezonowej efektywności energetycznej i emisji zanieczyszczeń:

Sezonowa efektywność energetyczna – nie może być niższa niż 65% dla ogrzewaczy z zamkniętą komorą spalania wykorzystujących inne paliwo niż pelet. Sezonowa efektywność energetyczna 65% odpowiada 75% sprawności.

Emisje cząstek stałych (PM) – nie mogą przekraczać 40 mg/m3 dla ogrzewaczy z zamkniętą komorą spalania wykorzystujących inne paliwo niż pelet.

Emisje organicznych związków gazowych (OGC) – nie mogą przekraczać 120 mgC/m3 dla ogrzewaczy z zamkniętą komorą spalania wykorzystujących inne paliwo niż pelet.

Emisje tlenku węgla (CO) – nie mogą przekraczać 1500 mg/m3 dla ogrzewaczy z zamkniętą komorą spalania wykorzystujących inne paliwo niż pelet.

Emisje tlenków azotu (NOx) – nie mogą przekraczać 300 mg/m3 dla ogrzewaczy z zamkniętą komorą spalania.

Kominki i piece, które spełniają powyższe normy ekoprojektu, znajdują się już w ofercie marki Kratki.

Zmiany w polskim prawie

Jeśli chodzi o prawo obowiązujące w Polsce, warto zwrócić uwagę na następujące regulacje:

  • 1 lipca 2017 roku – zakaz eksploatacji na terenie województwa małopolskiego (poza Krakowem) nowych kotłów, pieców i kominków, które nie spełniają wymagań ekoprojektu.
  • 1 września 2017 roku – zakaz eksploatacji na terenie województwa śląskiego nowych kotłów, które nie spełniają wymagań normy klasy 5, oraz nowych pieców i kominków, które nie spełniają wymagań ekoprojektu.
  • 1 stycznia 2018 roku – zakaz sprzedaży na obszarze Polski kotłów nie spełniających wymagań normy klasy 5 (projekt rozporządzenia Ministra Rozwoju).
  • 1 września 2019 roku – całkowity zakaz stosowania paliw stałych (węgla, drewna i innej biomasy) na obszarze Krakowa.
  • 1 stycznia 2020 – zakaz sprzedaży na terenie całej UE kotłów, które nie spełniają normy ekoprojektu.
  • 1 stycznia 2022 roku – zakaz sprzedaży na terenie całej UE pieców i kominków, które nie spełniają normy ekoprojektu.

Więcej informacji znajdziesz na stronie nierobdymu.org/ekoprojekt/

Czy wiesz, jak nazywają się te rośliny?

Pytanie 1 z 9
Jak nazywa się ta roślina?
Kalia
Biokominek, czyli modny i mały kominek
Nasi Partnerzy polecają