Czy opłaca się kupić mieszkanie w 2022? Odpowiedź może zaskoczyć
Mogłoby się wydawać, że obecna sytuacja na rynku nieruchomości, rosnąca w zawrotnym tempie inflacja i podwyżka stóp procentowych nie zachęcają do zakupu mieszkania. Ale czy na pewno? Może właśnie teraz jest najlepszy moment, by zainwestować w nieruchomość? Sprawdzamy, czy opłaca się kupić mieszkanie w 2022!
Nie kupuj mieszkania
Powodów, dla których nie warto kupować mieszkania w 2022 jest mnóstwo. Po pierwsze inflacja. W czerwcu 2022 osiągnęła ona rekordową wartość 15%. Eksperci szacują, że wraz z końcem tego roku może wzrosnąć nawet do 18%.
Rosnące ceny dotyczą praktycznie każdego aspektu naszego życia: od produktów spożywczych, przez usługi na rachunkach za prąd i wodę kończąc (szacuje się, że w 2023 roku za sam prąd możemy płacić 90% więcej!). Wysokie koszty życia nie zachęcają do kupna nieruchomości, którą przecież trzeba też utrzymać i wyposażyć.
Co więcej, podwyżki materiałów budowlanych i wykończeniowych wpływają na ceny metra kwadratowego mieszkania.
Kolejną kwestią są drożejące kredyty hipoteczne. Już w kwietniu 2022 Komisja Nadzoru Finansowego zaleciła bankom, by podczas ewaluowania zdolności kredytowej klienta uwzględniały stopy procentowe wyższe o 5 punktów. W efekcie większość osób zrezygnowała z wzięcia kredytu, odkładając decyzję o zakupie mieszkania.
Niższą zdolność kredytową znacznej części społeczeństwa odczuli także deweloperzy, którzy już od początku 2022 notują spadki sprzedaży lokali mieszkaniowych.
Nie bez znaczenia jest też sytuacja polityczna w Europie. Wojna w Ukrainie i wynikająca z niej niepewność jutra znacznie ostudziły zapał Polaków na kupowanie nieruchomości.
Wyżej wymienione kwestie są wystarczającymi powodami, dla których zakup mieszkania w 2022 nie jest dobrym pomysłem. Sprawdźmy teraz drugą stronę monety: oto powody, dla których warto zainwestować w nieruchomość w 2022!
Kup mieszkanie
Potencjalnie niesprzyjające warunki, o których pisaliśmy wyżej mogą okazać się... idealne do zakupu mieszkania z myślą o wynajmie długoterminowym. Jako właściciele mieszkania możemy ustalić wyższą stawkę za wynajem, która pokryje np. ratę kredytu i dodatkowo zasili nasze konto.
Nieruchomość na wynajem to jedna z lepszych form ochrony kapitału przed inflacją – zwłaszcza gdy osiąga ona dwucyfrowy wynik, jak ma to miejsce obecnie.
Warto też wziąć pod uwagę aktualną sytuację w Europie. Od początku wojny w Ukrainie do Polski napłynęło kilka milionów uchodźców. To znacznie ożywiło rynek najmu długoterminowego. Jeśli dodamy do tego utrzymujący się od lat deficyt mieszkaniowy w Polsce, który szacuje się na 1.5 miliona złotych (dane z 2011), jest niemal pewne, że dysponując lokalem bez problemu znajdziemy najemców.
Inną opcją jest wynajem krótkoterminowy, zwłaszcza jeśli nasze mieszkanie znajduje się w dużym mieście lub w malowniczej okolicy, w której można odpocząć od wielkomiejskiego zgiełku.
Wejście na rynek najmu krótkoterminowego ułatwiają nowoczesne technologie i portale bookingowe. Mimo że taka forma najmu wiąże się z większym nakładem pracy ze strony właściciela, szacuje się, że zyski z najmu krótkoterminowego mogą być wyższe od kilkunastu do kilkudziesięciu procent w porównaniu z najmem długoterminowym!
Dla maksymalnej wygody, zarządzanie taką nieruchomością możemy zlecić firmie zajmującej się zarządzaniem najmem krótkoterminowym. Warto więc rozważyć taką opcję.
Podsumowanie
To, czy opłaca się kupić mieszkanie w 2022, czy nie, zależy od wielu czynników. Jeśli planujemy zakup nieruchomości dla siebie, musimy liczyć się z wysokimi ratami za kredyt i stale rosnącą inflacją.
Jeśli natomiast chcemy kupić lokal z przeznaczeniem na wynajem krótko- lub długoterminowy, jako właściciele możemy dyktować cenę wynajmu, która nie tylko pokryje koszty raty kredytu, ale również będzie dla nas dodatkową formą zarobku.
MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ: Mieszkania w końcu zaczęły tanieć - pokazują statystyki. Czy to na pewno dobra wiadomość?