Czy wojsko może zająć prywatne mieszkanie? Wyjaśniamy, kiedy to możliwe
Wojsko ma spore uprawnienia. Jakiś czas temu było głośno o kobiecie, której zajęto samochód. Okazuje się, że poza pojazdami armia w niektórych wypadkach ma prawo również do prywatnych mieszkań czy domów i wykorzystania ich na swoje potrzeby.
Zgodnie z przepisami sprzed ponad 50 lat, a dokładnie z 1967 r., oraz polskiej Konstytucji polscy obywatele są zobowiązani do pełnienia świadczeń, które mogą mieć wpływ na obronność kraju. Tym samym nie tylko wojsko, ale również inne służby mogą wykorzystać na swoje potrzeby zarówno ruchomości, ale i nieruchomości, należące do osób prywatnych.
Co za tym idzie, państwo ma prawo do mieszkań, domów czy działek. Kiedy można je zająć? Przepisy z 2004 r. dopuszczają taką możliwość tylko w jednym przypadku: w celu zwalczania skutków klęsk żywiołowych.
Na ogół wojsko nie potrzebuje naszych mieszkań, częściej mogą mu się przydać za to budynki gospodarcze, magazyny czy parkingi, słowem wszystkie te miejsca, gdzie mogłoby ćwiczyć.
Kto ma prawo przejąć nieruchomość?
- Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego
- Straż Graniczna
- Straż Pożarna
- Centralne Biuro Antykorupcyjne
- Wojsko Polskie
A jak to wygląda w praktyce? Czy wojsko może po prostu przyjść i zapukać do drzwi, oświadczając, że na jakiś czas przejmuje nasz dom czy mieszkanie? Tak to nie wygląda! Jeśli kraj nie jest w stanie wojny, taką decyzję administracyjną może podjąć prezydent miasta, wójt albo burmistrz. Kiedy za pomocą poczty dokument trafi już w nasze ręce, możemy się z nią nie zgodzić i złożyć odwołanie. Mamy na to 14 dni. Jeśli nie dopełnimy terminu, z góry zostanie przyjęte, że nie składamy żadnych zastrzeżeń. Wtedy możemy się spodziewać wizyty, podczas której zostaniemy wezwani do udostępnienia mieszkania lub domu.
Państwo nie ma prawa przejąć tylu mieszkań, czy nieruchomości, ile tylko chce. Obowiązują limity! Przykładowo w tym roku w "Rozporządzeniu rady ministrów z dnia 7 grudnia 2021 roku w sprawie niezbędnych świadczeń rzeczowych na rzecz obrony Państwa" (Dz.U. 2021 poz. 2397), zapisano, że:
Na podstawie art. 208 ust. 5 ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2021 r. poz. 372 i 1728) zarządza się, co następuje:
§ 1. Niezbędne świadczenia rzeczowe wykonywane w 2022 r. na rzecz obrony Państwa wynoszą nie więcej niż:
1) 400 nieruchomości (budynków lub ich części) – na potrzeby organów administracji rządowej i organów samorządu terytorialnego wykonujących zadania związane z prowadzeniem kwalifikacji wojskowej.
Przeczytaj również:
- Ile kosztuje przydomowy schron? Polska firma pokazała projekt i koszty
- Nowe zmiany w prawie budowlanym. Teraz bez pozwolenia zbudujesz sobie schron