Darmowe programy do projektowania wnętrz: obudź w sobie dekoratora!
Masz smykałkę do projektowania? Twoje pomysły czekają jedynie na ich wizualizację? Ten artykuł jest dla ciebie! Już nie trzeba być absolwentem politechniki ani zawodowym architektem wnętrz, by móc przenieść na platformę cyfrową własne wyobrażenie swojego domu, jego wnętrza czy choćby koloru ścian. Sprawdź możliwości darmowych programów do projektowania wnętrz!
Współczesne możliwości Internetu i szybkość informacji dają ogromne pole do popisu nawet totalnym laikom tematu. Już nie trzeba być absolwentem politechniki ani zawodowym architektem wnętrz, by móc przenieść na platformę cyfrową własne wyobrażenie swojego domu, jego wnętrza czy choćby koloru ścian.
Darmowe programy do projektowania wnętrz: profesjonaliści
Profesjonalne programy do projektowania wymagają specjalistycznej wiedzy i wielu godzin praktyk na konkretnych projektach. Są to również programy stosunkowo drogie, wymagające często cyklicznych płatnych aktualizacji. Dają natomiast praktycznie nieograniczone pola działań w projektowaniu (plany, szkice, obliczenia, wizualizacje 2 i 3D itd.). Warto więc w nie zainwestować, choć wkład zwróci nam się jedynie wówczas, kiedy w pełni będziemy w stanie wykorzystać możliwości zakupionej licencji. Darmowe programy do projektowania domów i wnętrz kuszą dostępnością, są jednak – w odróżnieniu od swych profesjonalnych pierwowzorów – dość ograniczone i wycyzelowane na zazwyczaj jedną, dwie dziedziny możliwości projektowych. Specjalizując się raczej w wąskich dziedzinach aranżacji bądź dopiero próbując swych sił jako projektant wnętrz, warto korzystać z tych dobrodziejstw Internetu. Warto też zapoznać się z dostępnymi na rynku darmowymi programami do projektowania domów i wnętrz, aby móc wybrać najbardziej odpowiedni do naszych potrzeb i koncepcji realizacji projektów. Poniżej przedstawiamy zestawienie najciekawszych naszym zdaniem darmowych programów do projektowania domów i wnętrz.
Darmowe programy do projektowania wnętrz: Autodesk Homestyler
Autodesk Homestyler - niezwykle intuicyjna i atrakcyjna graficznie platforma pozwalająca na samodzielne projektowanie i aranżację dowolnego pomieszczenia lub domu i jego okolicy. Tworzenie od podstaw pokoi, wczytywanie do programu rysunków technicznych i nanoszenie na ich podstawie ścian to czynności niezwykle ułatwione w tej aplikacji. Umożliwia ona również wykorzystanie gotowych projektów dostępnych w galerii. Zarówno proces nanoszenia na projekt ścian (o różnych kształtach), okien, drzwi, jak również sama aranżacja gotowych już pomieszczeń nie wymaga od użytkownika znacznego wysiłku. Wszelakie operacje wykonywane są przy użyciu myszki i opierają się głównie na przeciąganiu wybranych składników (np. mebli, roślin itp.) na projekt.
Darmowe programy do projektowania wnętrz: Floorplanner
Floorplanner - program ten umożliwia aranżację również całych kondygnacji i kilkupiętrowych budynków. Bardzo przyjazny interfejs graficzny ułatwia pracę laikom. Szybkością działania i nanoszenia zmian równie sprawnie w widoku w dwóch, jak i trzech wymiarach, to kolejny plus. Intuicyjne manewry myszką umożliwiają za pomocą metody "przeciągnij-i-upuść" dokonania większości operacji: naniesienia na makietę ścian, dodania okien, drzwi, dowolne modyfikacje ich rozmiaru, położenia czy kontu nachylenia.
Darmowe programy do projektowania wnętrz: Power NET+
Power NET+ (znany wcześniej jako NET+ Interior Design) to bezpłatny program do aranżacji wnętrz polskiej firmy CAD Projekt K&A. Charakteryzuje się niezwykle bogatą bazą najróżniejszego rodzaju mebli i wyposażenia. Do zaprojektowania naszego wnętrza wystarczy podać wymiary i wybrać kształt pomieszczenia, a następnie nanosić poszczególne meble na zdefiniowaną powierzchnię. W każdej chwili można skorzystać z dynamicznego podglądu 3D, a stworzoną aranżację można wydrukować lub zapisać.
Darmowe programy do projektowania wnętrz: co jeszcze?
Pozostałe darmowe programy do projektowania wnętrz to te dedykowane konkretnym firmom, wykorzystujące asortyment sklepu i jego standardy, ale także pomagające w obliczeniu koniecznej ilości płytek czy paneli do podanego metrażu wnętrza: ALNO Kitchen Planner, BoConcept Furnish Pro, Light Decor Paradyż, Flexa 3D, aplikacja Moja Łazienka firmy KOŁO i inne. Popularny wśród miłośników skandynawskich trendów IKEA Kitchen Planner czy IKEA Bathroom Planner umożliwia samodzielne zaprojektowanie kuchni, jadalni i łazienki. Korzystając z dostępnych w programie rodzajów mebli IKEA możemy przejść do kompletnego wyposażenie określonego wymiarami metrażu.