Designerskie trendy prosto z Londynu. 8 rzeczy, które wkrótce będą modne
Początkiem października tego roku londyńskie centrum wystawiennicze Olimpia wypełniło się profesjonalistami ze świata projektowania wnętrz, którzy tłumnie przybyli na tegoroczną imprezę Decorex. Oto 8 dominujących trendów, których nie można było przeoczyć!
1. Indywidualizacja
Ile razy miałeś tak, że wchodziłeś do sklepu i myślałeś, że właściwie dany przedmiot ci się podoba, ale zmieniłbyś w nim parę rzeczy, tak aby idealnie nadawał się do twojego wnętrza? Projektanci wychodzą naprzeciw oczekiwaniom konsumentów i pozwalają im mieć wpływ na ich projekty.
Podczas targów zaprezentowano m.in. krzesło Anna firmy Domkapa, dostępne w wielu różnych konfiguracjach. Można wybrać nie tylko materiał, ale też podłokietniki czy nogi!
2. Drewno? Tak, ale tym razem ciemne!
Do tej pory we wnętrzach królowało jasne drewno, co było widoczne chociażby w stylu Scandi. Jasne meble zdawały się lżejsze, a teraz kiedy zaczęto je tworzyć z ciemniejszych materiałów, np. z mahoniu i orzecha czy polerowanego palisandru, zyskały pewną głębię, ale i dostojność. Podczas Decorexu swoje wpisujące się w ten trend kolekcje Claude i Oscar zaprezentowała m.in. Fiona McDonald.
3. Powrót do lat 20. XX w.
Na zorganizowanych w Londynie targach nie dało się nie zauważyć wśród niektórych twórców wyraźnych inspiracji stylem art deco. Jego elementy widoczne są m.in. w dekoracjach stworzonych przez Liang & Eimil - szczególnie fornirze z czarnego jesionu czy elementach wykonanych ze szczotkowanego mosiądzu.
4. Ręczna robota
Firma Ramezani zaprezentowała swoją kolekcję ręcznie robionych dywanów Arts and Crafts, do których inspirację znalezła w pracach angielskiego artysty, Williama Morrisa. Jego słynne wzory tapet i tkanin można oglądać w Londynie, m.in. w William Morris Gallery czy Muzeum Wiktorii i Alberta.
Z kolei Samuel Heath zaprezentował swoje mosiężne baterie łazienkowe Fairfield, nawiązujące do ruchu artystycznego Arts and Crafts, któremu przewodniczył już wyżej wymieniony Morris.
5. Focus na ściany!
Teraz farba to za mało. Warto urozmaicić wnętrze ciekawą tapetą. Avalana Desings zaprezentowała swoje fototapety, ilustrujące chociażby łabędzie. Z kolei Orac Decor, producent sztukaterii, pokazał, jakie kompozycje można tworzyć ze sprzedawanych przez siebie elementów, aby uzyskać niezwykły, trójwymiarowy efekt.
6. Inspiracja naturą
Wielu projektantów garściami czerpie z natury i szeroko pojętego świata przyrody. CTO Lighting zaprezentował podczas targów kinkiety Anvers wykonane ze szlifowanego alabastru. Inspiracją do ich wykonania był równiny flamandzkiego krajobrazu.
7. Żyrandole na nowo
Chociaż formy żyrandoli stają się ponownie nieco bardziej tradycyjne, to ich wydanie nie jest typowo klasyczne i nawiązuje do współczesności. Emerald Faerie przedstawiło swoją kolekcję Ambrosia, gdzie kryształki zastąpiono… kryształowymi kieliszkami i zabytkowymi sztućcami!
8. Jedna funkcja to za mało!
W XXI w. wszystko musi być smart, nawet meble! Oczekujemy od nich coraz więcej, a ich standardowe funkcje przestają nam wystarczać. Chcemy, aby zaledwie w kilku ruchach jeden mebel zamienił się w drugi czy zmienił swój rozmiar na taki, jaki w danym momencie nam odpowiada. Gillmore Space pokazał biurko Adriana, w którym powierzchnia robocza oraz schowek są wysuwane.