Deweloperzy budują dla bogatych. W Gdańsku to już 30 tys. za m²

2023-05-22 9:30

Sektor mieszkań premium rośnie w Polsce z zawrotną prędkością. Trend kupowania drogich nieruchomości znacząco przyspieszył w okresie kryzysu gospodarczego, co postanowili wykorzystać deweloperzy, budując mieszkania dla inwestorów z grubym portfelem.

mieszkanie
Autor: getty images

Mieszkania dla bogatych

Przez kryzys gospodarczy, wysoką inflację i problemy z braniem kredytów hipotecznych wielu deweloperów postanowiło przeczekać trudny okres i nie rozpoczynać nowych inwestycji. W efekcie w Polsce powstało w ostatnim czasie stosunkowo niewiele budynków mieszkalnych. Jak zaznaczają eksperci, może mieć to katastrofalne konsekwencje, gdy sytuacja gospodarcza się poprawi i Polacy zaczną znów kupować mieszkania - a tych mieszkań nie będzie.

Dobrym przykładem jest nowy program rządowy „Bezpieczny kredyt 2%”, który ma pomóc w zakupie pierwszego mieszkania na kredyt o korzystnym oprocentowaniu. Gdy władze ogłosiły datę startu programu (lipiec 2023), nastąpiło prawdziwe poruszenie na rynku nieruchomości. W efekcie mieszkania, które jeszcze były dostępne na rynku, zaczęły drożeć. Specjaliści są przekonani, że ten trend się utrzyma.

Jednocześnie w ostatnim czasie zaczęło powstawać mnóstwo inwestycji z sektora premium. Deweloperzy wyczuli, że zwykły Kowalski nie może sobie pozwolić na zakup nieruchomości, ale jego majętny sąsiad już tak. I to za gotówkę.

Jak pokazuje najnowszy raport GetHome.pl opisujący rynek nieruchomości w kwietniu 2023 roku – mieszkania w największych polskich miastach stale drożeją. Jedynie w Łodzi i Katowicach wzrosty były nieznaczne lub ceny utrzymywały się na stałym poziomie.

raport
Autor: mat. pras. gethome.pl

Z raportu wynika, że największe wzrosty cen nieruchomości zanotowano w Trójmieście. Głównym „winowajcą” jest sektor mieszkań premium. Wielu bogatych Polaków decyduje się na zakup luksusowych nieruchomości nad Bałtykiem, co deweloperzy skrzętnie wykorzystują, budując luksusowe posiadłości z dobrym dostępem do morza.

Jeden z gdańskich deweloperów wprowadził w kwietniu do sprzedaży pulę mieszkań ze średnią ceną ok. 30 tys. zł za m kw., a więc przeszło dwukrotnie wyższą od średniej w tym mieście, która wynosiła w kwietniu niespełna 12,9 tys. zł

- mówi ekspert portalu GetHome.pl Marek Wielgo.

Co ciekawe, od początku 2023 roku w Trójmieście mieszkania podrożały aż 0 9%. Porównując dane z analogicznym okresem w roku poprzednim, łatwo obliczyć, że mieszkania w Gdańsku, Gdyni i Sopocie rosną obecnie dwa razy szybciej i raczej nic nie zapowiada, by miało się to zmienić.

Dowodem na to, że deweloperzy z Trójmiasta faworyzują klientów premium jest wzrost oferty luksusowych nieruchomości od stycznia do kwietnia. Z raportu GetHome.pl wynika, że udział nieruchomości premium w ofercie trójmiejskich deweloperów z 17% w styczniu urósł do 26% w kwietniu.

raport
Autor: mat. pras. gethome.pl

Najwyższe skoki cenowe mieszkań w największych miastach Polski w ciągu ostatnich 4 miesięcy zaobserwowano, oprócz Trójmiasta, także w Warszawie, Krakowie i Wrocławiu.

Co ciekawe, najniższe podwyżki stawek za metr kwadratowy i względną przewagę nieruchomości ze średniej półki cenowej w porównaniu z mieszkaniami premium zanotowano w Poznaniu, Łodzi i Katowicach.

W aglomeracji katowickiej od końca 202 roku ceny mieszkań stoją w miejscu lub nieznacznie spadają. To dobra wiadomość dla osób, które szukają nieruchomości o niewygórowanej cenie.

W kwietniu w Katowicach mieszkania można było kupić za 8.8 tys. za m², choć zdarzały się również oferty poniżej 8 tys. za m², ale one wyprzedawały się błyskawicznie.

Źródło: regiodom.pl

Nasi Partnerzy polecają