Do kiedy powinna stać choinka w domu? Do wyboru masz aż trzy terminy

2024-01-06 11:32

Gdy kończą się święta, wiele osób zastanawia się, czy to już czas rozbierania choinki i chowania wszystkich bożonarodzeniowych dekoracji. Do kiedy powinna stać choinka w domu? To zależy, bo w polskiej tradycji są aż trzy terminy.

Spis treści

  1. Do kiedy powinna stać choinka?
  2. Święto Trzech Króli (6 stycznia)
  3. Niedziela Chrztu Pańskiego
  4. Matki Bożej Gromnicznej (2 lutego)

Do kiedy powinna stać choinka?

Pięknie przystrojone drzewko pozwala dłużej cieszyć się magią świąt nawet po 26 grudnia. Niestety w końcu przychodzi czas, gdy trzeba się z bożonarodzeniową aurą pożegnać i schować choinkę na strych czy do piwnicy.

Kiedy można rozebrać choinkę, by nie przesadzić, ale jednocześnie móc cieszyć się nią jak najdłużej? Odpowiedź może być dla niektórych zaskakująca, bowiem polska tradycja mówi aż o trzech datach. Wszystkie związane są z katolickim kalendarzem liturgicznym.

Święto Trzech Króli (6 stycznia)

Pierwszym terminem, w którym można rozbierać choinkę i ściągać dekoracje świąteczne jest dzień Objawienia Pańskiego, czyli święto Trzech Króli. Uroczystość hucznie obchodzona w katolickich kościołach przypomina moment, w którym Trzej Mędrcy ze Wschodu przynieśli Dzieciątku Jezus swoje dary i oddali mu hołd.

Święto nie jest definitywnym końcem okresu bożonarodzeniowego w kościele katolickim, ale wiele osób decyduje się w ten dzień zakończyć świąteczną celebrację i rozebrać choinkę.

Niedziela Chrztu Pańskiego

To pierwsza niedziela po święcie Trzech Króli. W katolickim kalendarzu liturgicznym właśnie ten dzień uznawany jest za oficjalny koniec okresu Bożego Narodzenia. Mimo to, w wielu polskich kościołach nawet po uroczystościach jeszcze długo śpiewa się kolędy i podziwia przystrojone choinki.

W 2024 roku niedziela Chrztu Pańskiego przypada na dzień 7 stycznia, więc jedynie jeden dzień po święcie Trzech Króli. Po tej dacie można więc spokojnie rozebrać choinkę i pożegnać się (tymczasowo) ze świątecznymi ozdobami.

Matki Bożej Gromnicznej (2 lutego)

Ostatni, najpóźniejszy termin, w którym można rozebrać choinkę to święto Ofiarowania Pańskiego, które w Polsce nazywane jest też świętem Matki Bożej Gromnicznej. W kościele katolickim obchodzone jest na pamiątkę ofiarowania Jezusa w świątyni i oczyszczenia Maryi.

W polskiej tradycji to właśnie najczęściej w tym dniu rozbiera się choinki i dekoracje świąteczne – zarówno w domach, jak i kościołach.

Dlaczego tak późno? Wynika to z przedsoborowego (przed 1965 r.) kalendarza liturgicznego, który dzień Ofiarowania Pańskiego wiązał z końcem okresu bożonarodzeniowego.

Gdy po soborze kalendarz zmieniono, wiele ze starszych tradycji nadal kontynuowano. Przykładem jest właśnie wydłużony czas śpiewania kolęd i obecność choinek. Co ciekawe, szopka i choinka na placu św. Piotra w Rzymie stoi aż do 2 lutego!

Tekst: Barbara Ruppel, źródło: fakt.pl, niedziela.pl