Eksperci twierdzą, że Polacy przegrzewają mieszkania. Sprawdziliśmy, jaka temperatura jest optymalna

2022-09-20 11:53

W obliczu zagrożenia energetycznym blackoutem oraz znacznymi podwyżkami stawek za ogrzewanie, z którymi przyjdzie się nam zmierzyć w sezonie jesienno-zimowym, dobrym pomysłem może być obniżenie temperatury w domu. Sprawdziliśmy, jakie temperatury są optymalne dla poszczególnych pomieszczeń i ile możemy oszczędzić w skali roku.

ogrzewanie
Autor: getty images

Jaka jest optymalna temperatura w mieszkaniu?

Z danych Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie wynika, że większość z nas przegrzewa swoje domy. Średnia utrzymywana temperatura wewnątrz mieszkań wynosi 22 stopnie. Eksperci są zgodni, że to o 1-2 stopnie za dużo.

Jaka w takim razie jest optymalna temperatura w pokoju w okresie jesienno-zimowym? Według ekspertów, w ciągu dnia jest to 21 stopni, natomiast nocą – 17-18 stopni.

Dla poszczególnych pomieszczeń w domu średnie wartości temperatur przedstawiają się następująco:

  • salon: 20 stopni
  • kuchnia: 18 stopni
  • sypialnia 17 stopni
  • łazienka 22-24 stopnie

Jeśli mamy możliwość ustawienia temperatury dla każdego pomieszczenia, warto to zrobić!

Przykręcić czy nie przykręcić?

Co ciekawe, obecnie wiele europejskich państw wprowadza znaczne ograniczenia dotyczące wysokości temperatur w pomieszczeniach zamkniętych. Z zaleceń Komisji Europejskiej wynika, że w nadchodzącym sezonie grzewczym obywatele UE powinni obniżyć temperaturę w mieszkaniu do 19 stopni.

Ponadto, w ostatnim wywiadzie dla Radia ZET, minister Klimatu i Środowiska, Anna Moskwa powiedziała, że sama zaczęła obniżać temperaturę w domu do 17-19 stopni. Minister przyznała, że do nowych, nieco chłodniejszych warunków „można się przyzwyczaić” i że taka temperatura jest „zdrowa dla organizmu”.

Czy dobry przykład „z góry” będzie wystarczający dla Polaków, by przykręcili nieco grzejniki? Zobaczymy!

Warto przytoczyć jeszcze kilka liczb, które mogą zainspirować do oszczędnego ogrzewania domu podczas tej jesieni i zimy. Obniżenie temperatury w pomieszczeniu nawet o jeden stopień może przynieść w skali roku nawet 8% oszczędności na rachunkach za ogrzewanie!