Festiwal Otwarte Mieszkania 2020. Mieszkańcy Krakowa otworzyli swoje mieszkania po raz czwarty
Niedawno zakończyła się czwarta edycja Festiwalu Otwarte Mieszkania w Krakowie. Przez dwa weekendy, 18-19 i 25-26 lipca mieszkańcy stolicy Małopolski mogli zwiedzić między innymi industrialne mieszkanie na Zabłociu, malutkie, ale funkcjonalne kawalerki oraz podejrzeć krakowskich artystów przy pracy, zwiedzając ich pracownie. Jak zwykle wydarzeniu towarzyszyły liczne atrakcje przygotowane przez organizatorów.
Festiwal Otwarte Mieszkania w Krakowie – dla miłośników piękna i designu
Festiwal Otwarte Mieszkania w Krakowie jest organizowany nieprzerwanie od czterech lat (pierwsza edycja miała miejsce w maju 2017 roku). Po ogromnym sukcesie warszawskiej edycji Festiwalu postanowiono zorganizować go również w innym mieście. Wybór padł na klimatyczny, magiczny Kraków.
Ideą Festiwalu Otwarte Mieszkania jest możliwość zwiedzenia wyjątkowych i często niedostępnych na co dzień wnętrz, a przy tym poznanie ich właścicieli i projektantów. Na potrzeby wydarzenia właściciele udostępniają swoje mieszkania, domy, pracownie artystyczne, a także ciekawie zaprojektowane lokale użytkowe. Odwiedzający mogą nie tylko zobaczyć, jak mieszkają inni, ale także dowiedzieć się nieco więcej o sposobie urządzania, historii miejsc czy najnowszych trendach. Organizatorom Festiwalu od początku zależało na budowaniu społecznego zaufania (co w dobie pandemii jest szczególnie istotne) oraz świadomości architektonicznej i estetycznej.
Czwarta Edycja Festiwalu Otwarte Mieszkania
Tegoroczna, czwarta edycja Festiwalu Otwarte Mieszkania w Krakowie odbyła się podczas dwóch weekendów lipca, 18-19 i 25-26. Uczestnicy mieli okazję zajrzeć i porozmawiać z właścicielami m.in. industrialnego mieszkania na Zabłociu, pięknie i funkcjonalnie urządzonych kawalerek o bardzo ograniczonym metrażu czy klimatycznych wnętrz pełnych roślin na Kazimierzu. Po każdym z miejsc odwiedzających oprowadzał właściciel lub projektant, opowiadając jego historię i odpowiadając na pytania zgromadzonych. Ponadto, Festiwalowi towarzyszyło wiele interesujących atrakcji, między innymi spacer nad dachami Krakowa, oprowadzanie po socrealistycznym kinie Światowid, wykład Magdy Milert o psychologii przestrzeni oraz koncert muzyki ambientowej.
Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Jeśli jesteśmy mieszkańcami Krakowa, możemy zgłosić swój dom, pracownię, lokal użytkowy lub mieszkanie do kolejnej edycji Festiwalu. Wystarczy skontaktować się z organizatorami za pośrednictwem maila: [email protected]. Więcej informacji o Festiwalu na stronie http://www.fomkrakow.pl/.