Galerie handlowe zamienią się w bloki? Nietypowy pomysł rządu
Od lat Polska zmaga się z ogromnym deficytem mieszkań. Według różnych instytucji ta liczba waha się od 650 tysięcy do 4 milionów. Rząd poinformował, że pracuje nad projektem ustawy, która pozwoli przekształcić nieużywane biura i galerie handlowe w budynki mieszkalne.
Galerie handlowe zamienią się w bloki mieszkalne
W wyniku pandemii koronawirusa i przeniesienia zakupów do internetu, a pracy – do domów, wiele biurowców i galerii handlowych opustoszało. Ministerstwo Rozwoju i Technologii przygotowuje projekt ustawy, który miałby umożliwić zagospodarowanie pustostanów i ich transformację w budynki mieszkalne.
W obliczu stale rosnącego deficytu mieszkań w naszym kraju, napływających uchodźców z Ukrainy i ogromnych strat, których skutki nadal odczuwają właściciele galerii handlowych i biurowców (które teraz stoją puste) – nowa ustawa jawi się jako całkiem dobry pomysł.
- Chcemy, aby łatwiej można było takie puste przestrzenie wykorzystać na cele mieszkaniowe. Lepiej puste obiekty przekształcać, jeśli są takie techniczne możliwości, niż je burzyć. (…) Liczymy, że dzięki naszej regulacji szybko powstanie kilka tysięcy mieszkań. – mówi minister Rozwoju i Technologii Waldemar Buda.
Rząd chce wziąć się nie tylko za opustoszałe galerie handlowe, ale również za niektóre centra biurowe, które straciły swoje funkcje. W zamyśle resortu mają z nich powstać wielofunkcyjne ośrodki z mieszanym, różnym przeznaczeniem. Szef MRiT podkreśla również, że powinniśmy traktować budynki bardziej elastycznie i wykorzystywać je zgodnie z aktualnymi potrzebami.
Nowa ustawa to również więcej mieszkań komunalnych. W ramach ustawy samorządy będą mogły oczekiwać, że 5% mieszkań trafi do zasobu mieszkań komunalnych. Wiceminister rozwoju Piotr Uściński poinformował, że lokale komunalne będą dostępne dla gmin na preferencyjnych warunkach – inwestor będzie musiał je odstąpić za 50% kosztów budowy. Inicjatywa na zmianę przeznaczenia terenu uchwałą samorządu będzie musiała wyjść ze strony inwestora.
MRiT chce maksymalnie usprawnić i ułatwić proces przebudowy obiektów biurowych i handlowych, dlatego proponuje, by przez okres 2 lat nie trzeba było uzyskiwać pozwolenia na budowę. Odbiór realizacji trzeba będzie zgłaszać tylko w przypadku, gdy prace naruszą konstrukcję budynków.
Resort uspokaja, że mieszkania powstałe z transformacji pustostanów będą spełniać wszystkie standardy wynikające z przepisów budowlanych, np. minimalnej powierzchni i nasłonecznienia.
Wiceminister Piotr Uściński podkreślił to w dosadny sposób:
- Nie ma zgody na patodeweloperkę.
Uściński poinformował też, że na mocy proponowanych w ustawie rozwiązań będzie możliwa rozbiórka istniejących konstrukcji i budowa nowego budynku mieszkalnego – w tym przypadku będą wymagane wszystkie procedury budowlane (pozwolenie, zgłoszenie itd.).
Twórcy ustawy zakładają, że w ciągu następnych kilku tygodni projekt będzie procedowany na Radzie Ministrów, a później trafi do Sejmu.