Gdynia Design Days 2015: startuje jedno z najważniejszych wydarzeń poświęconych wzornictwu w Polsce!
Już 3 lipca startuje jedno z najważniejszych wydarzeń poświęconych wzornictwu w Polsce – Gdynia Design Days! Wszystkim tym, którzy dadzą się złapać w projektowe SIECI organizatorzy zapewniają szeroki wachlarz wydarzeń. Będzie można zobaczyć jak projektanci chcą usprawnić życie mieszkańców Gdyni, dowiedzieć się czym jest design krzesła, wspólnie z dziećmi poznać świat robotów, czy zwiedzać wystawy na specjalnie zaprojektowanym spacerze. To jednak nie wszystko! Prezentujemy program Gdynia Design Days!
Gdynia Design Days to jedno z najważniejszych wydarzeń poświęconych wzornictwu w Polsce. Impreza, podczas której organizatorzy zapewnią mnóstwo rozrywek i inspirujących przeżyć, rozpoczyna się już 3 lipca i potrwa, aż do 12 lipca 2015! Większość wydarzeń zlokalizowana jest w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym Gdynia.
Gdynia Design Days 2015: program wydarzenia
Wszystkim, którzy dadzą się złapać w projektowe SIECI organizatorzy zapewniają szeroki wachlarz wydarzeń. Podczas tegorocznego Gdynia Design Days, dowiemy się między innymi czym jest design krzesła, a wspólnie z najmłodszymi uczestnikami poznamy świat robotów. Odkryjemy, w jaki sposób projektanci chcą usprawnić życie mieszkańcow Gdyni, a także zakupimy dobrze zaprojektowane rzeczy podczas Projektu Marketu. Po tym wszystkim, na uczestników Gdynia Design Days, czeka relaks w Terminalu Designu na placu Kaszubskim przy muzyce, dobrym filmie w letniej atmosferze. Poniżej program tegorocznej imprezy.
GDZIE: TERMINAL DESIGNU, plac Kaszubski
Terminal Designu, symbol i znak rozpoznawczy Gdynia Design Days, po raz drugi stanie na placu Kaszubskim. W tym roku zyskał nowy charakter dzięki projektowi INTERURBAN i NONEgrupa, odwołującemu się do specyfiki zabudowy Trójmiasta. Po raz pierwszy pojawia się także przy PPNT Gdynia - drugim Centrum Festiwalowym. Jak zawsze będzie miejscem spotkań i odpoczynku.
Co to jest design? KrzesłaKurator: Ewa SolarzWystawa dla dzieci pozwalająca im prześledzić ewolucję krzesła. Na czym siedzieli nasi przodkowie? Jak będzie wyglądać krzesło przyszłości?
Projekt MarketKilkunastu wystawców, oba festiwalowe weekendy w godzinach 10-20, duża porcja rzeczy dobrze zaprojektowanych!
Pokazy filmów „Miasto/jakość przestrzeni"Zaprezentowanych zostanie 5 znakomitych filmów, w tym pokazy premierowe. oraz panel dyskusyjny po filmie pt. Rowery kontra samochody.
Warsztaty dla dzieci - animacja poklatkowa, warsztaty ilustratorskie, konstruktorskie, tworzenie makiety miasta Super Bohaterów – na dzieci czeka mnóstwo atrakcji, które pobudzą wyobraźnię i pomogą rozwinąć twórczy potencjał. Wstęp wolny. Rejestracja na warsztaty na www.gdyniadesigndays.eu. Wstęp bezpłatny.
Strefa Chillout - „Jedzenie i picie", księgarnia, czytelnia, muzyka, piwne premiery.
MIEJSCE: POMORSKI PARK NAUKOWO-TECHNOLOGICZNY GDYNIA
W PPNT Gdynia czekają wystawy, warsztaty dla profesjonalistów, spotkania z ekspertami, maraton filmowy.
WYSTAWA GŁÓWNA – SIECI
Kuratorzy: Paulina i Jacek Ryń, Razy 2Wystawa wprost odwołuje się struktury sieciowej miasta i próbuje wykorzystać design do poprawy jej kondycji. Na tegorocznej wystawie ocieramy się o zagadnienia budowania i ulepszania miejskich struktur: począwszy od systemów wspierania przedsiębiorców i rzemieślników czy systemu gospodarki komunalnej, poprzez wykorzystanie nowych technologii do zbierania i przetwarzania danych o mieście, a skończywszy na dostosowaniu przestrzeni publicznej do zmieniającego się stylu życia. Wystawa, z założenia osadzona w miejskich potrzebach, jest nakierowana na relacje społeczne i miejskie aktywności. W efekcie temat „Sieci" łapie projektantów w charakterystyczną miejską wieloznaczność.
DOM.OSIEDLE.MIESZKANIE – DOM.OSIEDLE.MIESZKANIEtwórcy: Atelier Starzak-Strębicki, Marta Skowrońska, Filip SchmidtWystawa jest wynikiem wspólnych analiz architektów i socjologów na temat powszechnej architektury mieszkaniowej. Przedmiotem badania uczyniono przedwojenne założenia osiedlowe, PRL-owskie blokowiska z wielkiej płyty oraz współczesne osiedla deweloperskie. Autorzy skupili się na analizie punktu styku sfery prywatnej z przestrzenią publiczną i pół-publiczną. Architekci prześwietlili gdyńskie i poznańskie osiedla niczym Atelier Bow-Wow architekturę w Tokio, a socjolodzy słuchali opowieści mieszkańców na temat otaczających ich przestrzeni.
INNOWACJE Z FIRM PARKOWYCH
Najciekawsze produkty, usługi i rozwiązania, które powstały w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym Gdynia. Jaki jest potencjał miejsca, w którym współpracuje ze sobą tak wiele innowacyjnych firm?
AKADEMIA PANA TECHNIKA – dla dzieci! Interaktywna wystawa i warsztaty, które łączą naukę z doświadczaniem i zabawą. Wprowadza najmłodszych w fascynujący świat techniki. Instalacje wymagają kombinowania, myślenia, kuszą możliwością samodzielnego sprawdzenia i poznawania „jak to działa".DYPLOMY ASP GDAŃSK: ARCHITEKTURA I WZORNICTWO 2015 - czwarta odsłona konkursu, a zarazem wystawy, która wyłania najciekawsze pomysły absolwentów gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych.
ELLE DECORATION. MŁODZI NA START
Warto zobaczyć, co stworzyli młodzi projektanci stawiający swoje pierwsze kroki w banży– być może wśród nich jest kolejna gwiazda polskiego wzornictwa? Zadany temat to: „Ornament w formie użytkowej". Tegoroczna edycja okazała się rekordowa – udało się wyłonić aż 55 projektów.
POLISHED UP. DESIGN FORM POLAND
Kuratorzy: Agnieszka Jacobson-Cielecka, Paweł GrobelnyTo kontynuacja prowadzonego w latach 2009-2013 projektu Unpolished, podczas którego można było prześledzić postawy projektowe pokolenia, dorastającego w dobie przemian politycznych i transformacji gospodarczej. Na wystawie zaprezentowanych zostanie kilkanaście zespołów projektowych, projektantów i producentów.
PPP. Rygalik – istota rzeczy.
Kurator: Anna Maga, Muzeum Miasta GdyniIstota rzeczy przedstawi najważniejsze prace tego utalentowanego projektanta, który swoje doświadczenie zdobywał w najlepszych międzynarodowych biurach projektowych, m.in. w USA i Wielkiej Brytanii.
WARSZTATY I WYKŁADY
Jak co roku zaplanowano wiele spotkań i wykładów. W Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym i Terminalu Designu wystąpi m.in. Adam Krężlik, który opowie o geometriach nieliniowych, Beata Leszczyńska, która wytłumaczy, dlaczego tak ważna jest komunikacja produktów, o współczesnej ilustracji i pracy ilustratora opowie Patrycja Podkościelny, Mateusz Zwierzycki wyjaśni, czym jest parametryczna wizualizacja sieci społecznych, a Marcin Wicha spróbuje odpowiedzieć na pytanie, dlaczego tak trudno czasem kochać design. Ważnym punktem festiwalowego programu będzie również konferencja „cześć! miasta – interwencje w przestrzeni publicznej". Podczas warsztatów pod okiem specjalistów będzie można dowiedzieć się, jak połączyć biznes z wartościami społecznymi (prowadzenie: Wojciech Ławniczak i Agnieszka Skowrońska), jak sprzedać projekt (prowadzenie: Renata Paczkowska-Kostrzewska). Uczestnicy warsztatów podejmą również próbę stworzenia subiektywnego, typograficznego portretu miasta Gdyni (prowadzenie: Filip Zagórski) oraz nauczą się mapować zapachem podczas warsztatów z senselierką, Martą Siembab.
Gdzie: GDYNIA ŚRÓDMIEŚCIE – działania w przestrzeni miejskiej
MIASTOTESTY
Mieszkańcy stają się współodpowiedzialni za kształt miast. Ulice, place, skwery przestają być niczyje. Przedsięwzięcia takie jak budżet obywatelski, czy akcje partycypacyjne aktywizujące społeczności osiedli i podwórek mają uświadamiać, że nawet małymi interwencjami można zmienić przestrzeń dookoła. W ramach GDD 2014 studenci pracowni wzornictwa ASP w Gdańsku zaproponowali szereg rozwiązań, które mają pomóc mieszkańcom zadbać o swoje najbliższe otoczenie oraz ułatwić im spędzanie wolnego czasu w mieście. W tym roku przekonamy się czy zaproponowane rozwiązania sprawdzają się i czy mieszkańcy chcieliby aby zagościły na stałe w ich okolicy. MIASTOTESTY prowadzone będą w przestrzeni publicznej Gdyni.
Projekt Spacer
Twórcy: Inicjatywa miastoZapraszamy na spacer po Gdyni, a dokładniej spacer między Śródmieściem Gdyni a Pomorskim Parkiem Naukowo-Technologicznym Gdynia. Stowarzyszenie Inicjatywa Miasto przygotowało wzdłuż tej trasy 3 instalacje miejskie dla mieszkańców. Oficjalne otwarcie projektu odbędzie się w niedzielę 05 lipca o godzinie 12.
Zwiedzaj design
Podczas projektu „Zwiedzaj Design" będziemy szukać projektanta schowanego nie tylko za przedmiotem, ale również za procesem czy usługą. W czasie oprowadzania po wystawach zebranych na Gdynia Design Days i spacerach po mieście z przewodniczkami z pracowni Dwie Ole postaramy się zrozumieć jak przebiega proces projektowy i zrozumieć jak powstają rzeczy i usługi.
FONONY | SKWER SUE RYDER
Zgadniecie, czym są FONONY? To gigantyczna sieć naturalnych lin, rozpostarta w przestrzeni miejskiej. Uczestnicy warsztatów prowadzonych przez Agnieszkę Baaske (Prulla) będą mogli współtworzyć strukturę tej gigantycznej sieci, nauczyć się podstaw konstrukcji hamaka, opanować specyficzny wzór używany do wyplatania sieci rybackich.
MIKRO-MAKRO | PARK RADY EUROPY
Podczas Gdynia Design Days szukajcie festiwalowych wydarzeń w całym mieście! W Parku Rady Europy odbędą się warsztaty Makro-Mikro prowadzone przez Studio LOKO (Beata Kwiatkowska iprzestrzeni MAKRO - miejskiej, uczestnicy zbudują MIKRO - jednostkę mieszkalną. Wspólnie zastanowią się nad relacjami między przestrzenią a człowiekiem i spróbują znaleźć funkcjonalne rozwiązania dla miejsc, w których najczęściej przebywamy: łazienki, kuchni, salonu, sypialni i holu.
Najdłuższa sofa na świecie
Najdłuższa sofa na świecie będzie stanie przed Pomorskim Parkiem Naukowo-Technologicznym Gdynia. Liczący prawie 65 metrów długości mebel pomieści co najmniej 100 osób! W 2008 r. została wpisana do Księgo Rekordów Guinessa.