Gdynia Design Days 2022 – wystawy, które trzeba zobaczyć
Gdynia Design Days to topowy nadbałtycki festiwal designu. Tegoroczna edycja odbędzie się w dniach 2-10 lipca – po dwóch latach pandemii wystawy ponownie otwierają się w pełnym wymiarze. Będą dostępne zarówno na terenie PPNT Gdynia, jak i w kilku lokalizacjach w przestrzeni miasta. Co dokładnie czeka nas w tym roku?
Spis treści
- Współmorze – hasło Gdynia Design Days 2022
- Wystawy podczas Gdynia Design Days 2022
- Morze pomysłów – PROTO TYPY pracownie projektowe
- Glony
- Sieci widmo – from waste to wear
- Budujemy osadę
- Baltic farming
- Nowa generacja
- Historia jednego czajnika. Future Lab by Ergodesign
- Rzeczywistość ewentualna. Mądrość znikającej przyrody
Współmorze – hasło Gdynia Design Days 2022
Podczas tegorocznej edycji Gdynia Design Days wszystkie działania będą oparte na interpretacji hasła „współmorze”. Morze wpływa na życie każdego, bez względu na miejsce zamieszkania. Współdzielimy je wszyscy, nawet jeżeli nasz dom znajduje się w głębi lądu. Tylko działając razem, możemy kształtować przyszłość i zmieniać teraźniejszość. Bałtyk realnie kształtuje nasze życie, a nasze wybory zmieniają Bałtyk. Ta symbioza może stać się naszą siłą. Hasło Gdynia Design Days 2022 to powrót do korzeni i tego, co najbliższe. Będziemy rozmawiać o morzu jako źródle zasobów oraz zasobie samym w sobie, o który musimy wspólnie dbać. O znaczeniu zbiorników wodnych w kontekście klimatu i gospodarki, tożsamości oraz o wspólnocie ludzi znad morza i osad nadmorskich. Pojawią się wątki dotyczące tego, jak w codziennym życiu wszyscy możemy uczyć się od lokalnych mieszkańców szybkiej adaptacji do zmian oraz jak działając razem, możemy zmieniać teraźniejszość.
Wystawy podczas Gdynia Design Days 2022
Po wielu miesiącach pandemicznych ograniczeń w tym roku wracają wystawy stacjonarne. Wszystkie będą dostępne i otwarte dla odwiedzających w pełnym wymiarze. Do przestrzeni ekspozycyjnych będzie można wejść w godzinach 10:00-20:00 w czasie trwania festiwalu. Duża część ekspozycji znajdzie się na terenie Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego w Gdyni. Wystawy będzie można też obejrzeć w kilku lokalizacjach w centrum Gdyni, dzięki czemu zwiedzanie będzie można połączyć z wypoczynkiem nad morzem.
Morze pomysłów – PROTO TYPY pracownie projektowe
Kiedy: 2-10 lipca 2022 Gdzie: PPNT Gdynia, al. Zwycięstwa 96/98, Budynek IV
PROTO TYPY łączą różne dziedziny twórcze, specjalistów i technologie. Wspólnie tworzą specjalistyczne i świetnie wyposażone pracownie takie jak Stolarnia, Ślusarnia, Ceramika czy Druk 3D. Dzielą się wiedzą i doświadczeniem z nieprzerwaną radością. Działają lokalnie i wspierają trójmiejskich projektantów, rzemieślników i twórców. W ramach wystawy „Morze pomysłów” PROTO TYPY zaprezentują zrealizowane w pracowni projekty mebli studentów i studentek Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku z Wydziału Architektury Wnętrz oraz dokonania rezydentek i rezydentów, którzy przy wsparciu ekipy realizują swoje projekty, pierwsze kolekcje lub małe linie produkcyjne. Na wystawie zostaną również przedstawione szczegóły projektu GLËNA, który został zrealizowany pod dachem pracowni projektowych PROTO TYPY. To kolekcja ceramiki użytkowej zaprojektowanej i stworzonej przez lokalnych artystów w kontekście regionu.
Glony
Kiedy: 2-10 lipca 2022 Gdzie: PPNT Gdynia, al. Zwycięstwa 96/98, Budynek IV
Bałtyk jest siedliskiem dla rozmaitych istot: krabów, krewetek, małży, trawy morskiej, glonów, a także gąbek. Morska bioróżnorodność tworzy fascynujący, unikatowy ekosystem, który wymaga naszej uwagi i ochrony. Jedną z umożliwiających to strategii jest myślenie o morzu w kategoriach zasobu materialnego. Jednak jeśli nie wiemy, co kryje morze, jak mamy je chronić? Poznajcie trzy gatunki: widlika zaostrzonego, trawę morską i muszle małży Rangia cuneata, z których powstają biodegradowalne materiały. Poszukiwania są kontynuacją badań kuratorki nad produkcją bioplastików, bazujących na zagranicznych przepisach i składnikach. Celem jest stworzenie pierwszego materiału pochodzącego w pełni z lokalnych źródeł – z Gdyni.
Kuratorka: Blanka Byrwa
Sieci widmo – from waste to wear
Kiedy: 2-10 lipca 2022 Gdzie: PPNT Gdynia, al. Zwycięstwa 96/98, Budynek III
Sieci rybackie, które na skutek nieszczęśliwego wypadku zerwały się i swobodnie podryfowały w morską toń nazywamy „sieciami widmo”. Nie muszą jednak pozostać nikomu niepotrzebnym odpadem – wyciągnięte z morza stają się źródłem recyklingowanego surowca do produkcji wielu przedmiotów codziennego użytku. Wystawa prezentuje działalność Stowarzyszenia Ghost Diving Poland, które wspólnie z organizacją Healthy Seas, z pomocą nurków-wolontariuszy oczyszcza morza i oceany z porzuconych sieci widmo. Zwracamy uwagę na cykl życia sieci – odpad wyciągnięty z morza nie może zwyczajnie zmienić miejsca składowania. Zgodnie z ideą gospodarki o obiegu zamkniętym można go wielokrotnie poddawać recyklingowi, ponieważ jest użytecznym zasobem. Sieci rybne wraz z innymi odpadami nylonowymi, które w inny sposób zanieczyszczają Ziemię i zabijają życie morskie, są przekształcane w regenerowany nylon ECONYL®. Jest dokładnie taki sam jak zupełnie nowy nylon i może być wielokrotnie przetwarzany, odtwarzany i ponownie formowany. Oznacza to, że firmy mogą tworzyć nowe produkty, takie jak kostiumy kąpielowe, dywany, skarpetki, odzież itp. bez konieczności korzystania z nowych zasobów.
Budujemy osadę
Kiedy: 9-10 lipca 2022 Gdzie: tuBAZA, al. Zwycięstwa 291
Czy design sprawi, że „wyprojektujemy” się z kryzysu? Czy czułość, uważność i troska pomogą zbudować świat na nowo? Skomponowana zgodnie z odwiecznymi prawami energii osada jest otwartym obszarem doświadczenia. Osadzone w niej projekty stanowią oś rytuałów przejścia. Następujące po sobie, według rytmu dobowego, czynności i warsztaty wyznaczają rytm życia wioski. Osada zamieszkała w rotundzie tuBazy na terenie Parku Kolibki, przez dwie doby. Jest ona okazją do doświadczania i żywego uczestnictwa w procesie projektowym, udziału w warsztatach oraz rozmów z twórcami i twórczyniami – student(k)ami Wydziału Wzornictwa Akademii Sztuki w Szczecinie.
Kuratorki: Agata Kiedrowicz, Magdalena Małachowska, Teresa Otulak, Agnieszka Polkowska
Baltic farming
Kiedy: 2-10 lipca 2022 Gdzie: PPNT Gdynia, al. Zwycięstwa 96/98, Budynek IV
Czy w słonej wodzie da się hodować jadalne rośliny? Bałtyk ma kłopoty, a Polska pustynnieje. Nasze morze dotykają wszystkie negatywne skutki zmian klimatycznych i nieodpowiedzialnych działań ludzi – zakwaszenie wód i niekontrolowane zanieczyszczenie substancjami biogennymi (fosfor i azot). Ponadto teren północnej Polski obniża się względem Bałtyku o ok. 2 mm rocznie, przy czym sam poziom wód wzrasta ze względu na topnienie światowych zasobów lodu. Dodatkowo Polska jest jednym z najuboższych krajów w Europie, jeśli chodzi o zasoby wody słodkiej. Są to realne zagrożenia, które będą mieć ogromny wpływ na rolnictwo i produkcję żywności. Powinniśmy się na to przygotować. Dlatego obecnie testujemy możliwość hodowania jadalnych roślin w słonej bałtyckiej wodzie. W ramach wystawy „Baltic farming” prezentujemy zestaw farm wykorzystujących technologie bezglebowych upraw – hydroponikę i aeroponikę. To innowacyjne podejście do rolnictwa, którego celem jest zmniejszenie wykorzystania gleby oraz słodkiej wody, która niebawem stanie się trudno dostępna. Dzięki temu możemy lepiej przygotować się na nadchodzące zmiany.
Kuratorki: Paulina Grabowska, Oliwia Rybczyńska
Nowa generacja
Kiedy: 2-10 lipca 2022 Gdzie: PPNT Gdynia, al. Zwycięstwa 96/98, Budynek III
A gdyby tak zamiast produkowania nowych dóbr, postawić na ich używanie i przetwarzanie? To nie fikcja, to nowy kierunek działania oznaczający odchodzenie od linearnej produkcji w stronę gospodarki cyrkularnej i zmieniający rolę projektantów. Nowi projektanci bardziej niż samym produktem, powinni się dzisiaj zajmować całościowym procesem produkcji, konsumpcji i utylizacji, a także sposobami użytkowania produktu i jego dystrybucji. Praca projektowa nie kończy się w momencie nadania rzeczy kształtu, wymaga przewidywania jak produkt będzie się starzał, kiedy może się popsuć i jak go naprawiać lub jak odzyskać możliwie dużo materiałów lub części do ponownego wykorzystania w cyklu produkcyjnym. Ponadto od projektantów nowej generacji oczekujemy, by stawiali na dostępność, czyli możliwie szerokie włączanie użytkowników o różnych stopniach sprawności i różnej wrażliwości (także nieneuronormatywnej), o różnych kompetencjach i zasobności. Nie jest sztuką zaprojektowanie wspaniałego produktu o wysokiej cenie, sztuką jest projektowanie, które poprawia przestrzeń publiczną i staje się dostępne dla wielu. Wystawa „Nowa generacja” to wybór najciekawszych dyplomów studenckich z trzech uczelni: School of Form w Warszawie, Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku i Politechniki Koszalińskiej (Wydziału Architektury i Wzornictwa).
Kuratorzy: Agata Nowotny, Justyna Matysiak, Daria Bolewicka, Arkadiusz Szwed
Historia jednego czajnika. Future Lab by Ergodesign
Kiedy: 2-10 lipca 2022 Gdzie: PPNT Gdynia, al. Zwycięstwa 96/98, Budynek IV
Celem wystawy jest rewizja popularnego poglądu, że plastik to samo zło oraz skłonienie do wspólnej refleksji nad tym, jak stopniowo włączyć go w obieg, aby finalnie „czajnik przyszłości” nie stanowił zagrożenia dla planety Ziemia. Wystawa zaprasza do refleksji nad nowoczesnym podejściem do materiałów na dwóch płaszczyznach: relacji czasu (dziś, jutro, przyszłość) oraz relacji natura-przemysł. Pretekstem do rozważań jest historia jednego czajnika. Legendarny Crystal zaprojektowany przez Ergodesign dla marki Zelmer w 1996 roku jest wciąż dostępny w sprzedaży. To konwencjonalny produkt codziennego użytku z tworzywa sztucznego. Choć wciąż żywe są historie użytkowników, którym towarzyszy od ponad dekady, wiele z tych czajników niestety trafi kiedyś na śmietnik. Jak będzie jutro? Z myślą o przyszłości kolejne pokolenie designerów studia Ergodesign zaprojektowało najnowszą generację czajnika. Crystal, wcielając w życie zasady gospodarki obiegu zamkniętego, wejdzie w nowe cykle użytkowe. Kreując na nowo produkty z tworzyw sztucznych, odkrywamy potencjał surowca rigid plastic, będącego już w stałym obiegu ekosystemu. Co z dalszą przyszłością, która nadejdzie po „jutrze”? Tu oddajemy się spekulacjom, a ich efektem jest czajnik przyszłości zbudowany na podstawie perspektyw: extreme environment, hydropunk, protopia, symbiocene.
Kuratorzy: Katarzyna Śliwa, Patrycja Grzybowska, Marcin Maciejewski, Ryszard Poniedziałek, Aleksandra Rutkowska
Rzeczywistość ewentualna. Mądrość znikającej przyrody
Kiedy: 2-10 lipca 2022 Gdzie: PPNT Gdynia, al. Zwycięstwa 96/98, Budynek III
Wystawa „Rzeczywistość ewentualna. Mądrość znikającej przyrody” jest kontynuacją projektu zapoczątkowanego w 2020 roku przez społeczność WUD Silesia. Skupia się wokół tematów związanych z badaniami nowych technologii, projektowaniem doświadczeń i usług, a przy tym mocno akcentuje kwestię odpowiedzialności projektantek i projektantów we współczesnym świecie. Wykorzystując metodę projektowania spekulatywnego (speculative design), twórcy zapraszają do zanurzenia się w „możliwej przyszłości i teraźniejszości”, w której komunikacja z wybranymi gatunkami zwierząt staje się faktem. Poprzez wprowadzenie artefaktów quasi-technologicznych z fikcyjnego, aczkolwiek bardzo realnego świata, do przestrzeni wystawienniczej, otwiera się przestrzeń do dyskusji nad sensem i kierunkiem działań w kontekście postępującego oddzielenia człowieka od przyrody. Prowokacyjne rozwiązania technologiczne i artystyczne inspirowane są między innymi procesami doświadczania rzeczywistości w duchu głębokiej ekologii. Może się okazać, że interakcja i komunikacja z drugą istotą jest zupełnie inna niż się spodziewamy…
Kuratorzy: Agata Magdalena Nowak, Paweł Nowak, Katarzyna Drożdżal, Paulina Urbańska-Kaczmarczyk
Więcej informacji i szczegółowy program Gdynia Design Days 2022: www.gdyniadesigndays.eu.