Gdzie najdłużej trzeba pracować na własne mieszkanie? W Polsce wcale nie jest najgorzej
Szalejąca inflacja sprawiła, że statystyczny Kowalski musi teraz o wiele dłużej pracować na zakup własnego mieszkania. Ile dokładnie? Na to pytanie odpowiada przygotowany przez Deloitte raport Property Index – Overview of European Residential Markets, w którym zebrano wiele danych na temat rynku mieszkaniowego na Starym Kontynencie.
Najdłużej na swoje własne M (o średniej powierzchni 70 m kw.) pracują nasi południowi sąsiedzi, Czesi. Wyliczono, że musieliby na nie przeznaczyć aż 13,31 rocznych pensji i to brutto. Wcale nie jest lepiej u Słowaków (12,76 pensji) czy Serbów (11,49). Na drugim biegunie znalazły się z kolei takie kraje jak Belgia, Norwegia, Dania, Irlandia czy Portugalia, gdzie na zakup mieszkania wystarczą nawet 3 roczne pensje (średnio od 3 do 6)!
Ile Polacy muszą pracować na nowe mieszkanie?
W naszym kraju nie jest tak dobrze jak chociażby w Norwegii, ale na szczęście daleko nam również do Czech. Plasujemy się mniej więcej na środku tabeli i średnio na nowe mieszkanie musimy przeznaczyć prawie 8 rocznych pensji (dokładnie 7,8).
Sytuacja jest jednak dynamiczna i wszystko może się zmienić. Wczoraj po raz jedenasty podniesiono stopy procentowe, inflacja wciąż rośnie, szczególnie drogie są materiały budowlane, trudniej dostać kredyt, rosną koszty energii – to wszystko doprowadziło do tego, że w I kwartale tego roku sprzedaż mieszkań spadła.
Jest drogo, ale…
Mimo wszystko w Polsce w dalszym ciągu sporo się buduje. W poprzednim roku znowu oddano do użytku rekordową ilość mieszkań. Jeśli chodzi o wskaźnik intensywności budownictwa przeliczany na ilość nowych lokali na 1000 mieszkańców, to przed naszym krajem była tylko Francja. Najmniej mieszkań z kolei oddano do użytku w Portugalii, Hiszpanii, Słowenii czy Bośni i Hercegowinie.
Gdzie najwięcej trzeba zapłacić za m kw.?
W raporcie pojawiły się również dane na temat tego, gdzie najwięcej trzeba zapłacić za m kw. Średnia cena nowego mieszkania w Polsce wynosi 1729 euro za m kw.. Najdrożej jest w Wielkiej Brytanii (4905 euro), Austrii (4782 euro) i Francji (4639 euro).
W naszym kraju najdroższa jest Warszawa (2406 euro/m kw.), na dalszych miejscach uplasowały się Wrocław (1939 euro) i Poznań (1779 euro), jednak daleko im do Paryża, w którym metr kw. kosztuje średnio 13 462 euro czy Monachium – 10 500 euro!