House flipping. Na czym polega i ile można zarobić?

2021-07-30 14:39

Wyobraź sobie, że możesz zyskać nawet 50 tysięcy złotych miesięcznie, w dodatku bez konkretnego doświadczenia. Brzmi jak chwytliwa oferta reklamowa? To nie żart, tylko modny sposób na biznes. Dowiedz się, czym jest flip nieruchomości i jakie przynosi zyski.

Dwupoziomowe mieszkanie urządzone w trzech stylach
Autor: Tomasz Miotk Fotografia Na parterze, w otwartej sferze wypoczynkowej z kuchnią, jadalnią i salonem, prym wiedzie naturalne drewno połączone z gładkimi blatami i elementami marmuru. Królują tu dwie sofy marki Nobonobo, model Paradise w kolorach light pink i azzure.

Jeżeli interesujesz się tematyką wnętrzarską, z pewnością kojarzysz programy telewizyjne, takie jak "Building the Dream" czy "Zarobić na remoncie". Cała idea opiera się na kupowaniu domów, które wcześniej wystawiono na aukcjach internetowych. Prowadzący oraz ich ekipa przeprowadzają gruntowny remont, a widzowie towarzyszą im na każdym etapie działań. Nieruchomości nierzadko są w bardzo złym stanie po to, by koniec końców można było zaskoczyć wszystkich gruntowną przemianą. Zmagania trwają aż do ostatniej minuty, aż wreszcie pada pytanie: czy zakupiony dom uda się sprzedać z zyskiem? W przypadku programów TV nie może być inaczej, ale w życiu nie bywa tak łatwo. Wiedzą o tym ci, którzy nie dla telewizji, lecz siebie samych próbują zbić fortunę na flipie mieszkań. Ile rzeczywiście da się zarobić i na co warto zwracać uwagę?

Co to jest house flipping?

House flipping (tłum. "odnawianie mieszkań") to metoda zarabiania na nieruchomościach, która narodziła się w Stanach Zjednoczonych. Polega na korzystnym zakupie mieszkania lub domu znacznie poniżej ceny rynkowej, a następnie renowacji w celu podniesienia wartości i sprzedaży z zyskiem. Wybierane nieruchomości zazwyczaj są w kiepskim stanie technicznym i często wymagają generalnego remontu, dlatego ich cena jest zaniżona. Chcąc zarabiać na flipie mieszkań, powinniśmy mieć ogólne pojęcie na temat rynku nieruchomości, a także podstawową wiedzę z zakresu prawa. Dlaczego? Bo zdarza się, że pod młotek trafiają lokalne z wadami legislacyjnymi. Warto również mieć smykałkę nie tylko do biznesu, ale również prac remontowych i urządzania wnętrz. Dzięki temu już z góry będziemy wiedzieć, ile trzeba zainwestować w remont, a co za tym idzie, czy inwestycja nam się opłaci.

Jak zarabia się na flipie mieszkań?

Zanim ochoczo przystąpimy do licytacji, ustalmy strategię biznesową. Na początek zacznijmy od przeglądania ofert rynkowych. Po dokładnym research’u wybierzmy tę, która będzie potencjalnie najlepszą inwestycją. Przed zakupem trzeba koniecznie obejrzeć stan lokalu, aby oszacować przyszłe koszty – najlepiej wybrać się w towarzystwie zaprzyjaźnionego architekta lub kogoś z ekipy remontowej. Jeśli będziemy zdecydowani na zakup nieruchomości, możemy skorzystać z kredytu hipotecznego, ale bądźmy przygotowani na to, że "łowcy okazji" chętnie kupią taki dom czy mieszkanie za gotówkę. A jak szukać okazji? Najlepiej robić wszystko to, czego nigdy nie zrobilibyśmy kupując mieszkanie dla siebie. Zwracajmy uwagę na ogłoszenia, które nie zawierają zdjęć lub mają niejasny opis. Wtedy możliwości są dwie – mieszkanie jest nieatrakcyjne (i trudniej je sprzedać) albo ofertującemu zależy na szybkiej transakcji.

Flip nieruchomości – remont i sprzedaż

Zakup mieszkania po niskiej cenie nie od razu oznacza, że zrobiliśmy dobry biznes. To dopiero początek przygód – trzeba bowiem zrobić generalny remont. Najlepszą opcją jest współpraca z ekipą remontową, ale samemu również możemy zrobić niektóre rzeczy. Jeśli trzeba wymienić podłogi, zastosujmy podkład, a na to połóżmy panele winylowe (są też wersje samoprzylepne, bez konieczności stosowania podkładu). Dzięki temu, że panele są wodoodporne, świetnie nadają się nie tylko do pokoi, ale także kuchni i łazienki. Pamiętajmy jednak o tym, że podłoga musi być czysta i równa.

Malowanie lub kładzenie tapety nie wymaga trudu, ale największym wyzwaniem może okazać się ewentualna wymiana drzwi i okien. Tu warto skorzystać z pomocy fachowców. Gdy całość będzie gotowa, zadbajmy o podstawowe umeblowanie. Mieszkanie na sprzedaż powinno mieć stonowane i neutralne barwy (np. szarości i biele). Kupujący zwracają także uwagę na ozdoby – zadbajmy o gustowne lampy, poduszki, doniczki i modne dodatki np. na stolik kawowy. Takie drobiazgi nie kosztują wiele, a mogą zdecydowanie podnieść wartość mieszkania. A przecież główną ideą house flipping jest to, by na sprzedaży zarabiać.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ:

Nasi Partnerzy polecają