Jak Polacy urządzają wnętrza? Za ile? Co jest dla nas ważne?

2020-08-06 10:17

Zakładamy, że dla czytelników naszego serwisu urządzanie wnętrz jest ważne. Jaką wagę przykładają do aranżacji wnętrz Polacy? Zbadania tego zagadnienia podjął się serwis Fixly.pl. Zbadano między innymi, jakie pomieszczenia są dla nas najważniejsze i jaką kwotę jesteśmy skłonni przeznaczyć na remont.

Dla kogo ważne jest urządzanie wnętrz?

Czy ważne jest, jak urządzone jest wnętrze? Dla 91 procent Polaków jest to istotna kwestia. Możemy śmiało powiedzieć, że prawie nikomu w naszym kraju nie jest obojętna estetyczna strona domu.

Lecz nie tylko estetyka gra tu istotną rolę. 87 procent ankietowanych wskazało, że podczas urządzania wnętrz bierze pod uwagę praktyczne rozwiązania i funkcjonalność wnętrza. To najwyższy wynik. Na drugim miejscu, z wynikiem 58 procent, plasuje się zgodność stylu z gustem ankietowanego, a tuż za nim, z wynikiem 57 procent, jakość materiałów i elementów wyposażenia.

Poniżej podium znalazły się: cena wyposażenia, potrzeby i bezpieczeństwo dzieci, trendy i modne rozwiązania i przystosowanie do zwierząt domowych (odpowiednio 40, 15, 14 i 4 %).

Kuchnia - najważniejsze pomieszczenie w domu
Autor: mat. prasowe Pfleiderer Z wynikiem 37 procent kuchnia plasuje się na najwyższym stopniu podium jako pomieszczenie, które pod względem aranżacji Polacy uważają za najważniejsze.

Priorytety. Które pomieszczenia są najważniejsze?

Okazuje się, że nie w każdym pomieszczeniu aranżacja jest dla nas tak samo ważna. Polacy mają dość wyraźną hierarchię w kwestii ważności aranżacji poszczególnych pomieszczeń.

Na pierwszym dwóch miejscach z podobnym wynikiem uplasowały się kuchnia i łazienka (odpowiednio 37 i 35 procent badanych). Pytanie o najważniejsze pomieszczenie było oczywiście pytaniem jednokrotnego wyboru.

Daleko za nimi wylądowała łazienka. Jako najważniejsze pomieszczenie wskazało ją jedynie 13 procent badanych. Pięć procent wskazało na sypialnię, cztery na pokój gościnny, a trzy na pokój dziecka.

Trudności
Autor: materiały prasowe Malfarb Około 75 procent ankietowanych uważa, że urządzenie mieszkania to trudne i czasochłonne przedsięwzięcie.

Dlaczego kuchnia i salon są dla nas najważniejsze?

Zapytano ankietowanych o powody, dla których uznali konkretne pomieszczenie za najważniejsze. Z odpowiedzi tych, którzy wskazali na kuchnię i tych, którzy wskazali na salon, przebijają dwa nieco odmienne pomysły na dom.

O salonie pisano, że jest miejscem spędzania wolnego czasu, a nawet, że spędza się w nim większość dnia. Wskazano na salon jako na miejsce, w którym koncentruje się życie rodzinne. Uznawano, że jest to wizytówka mieszkania, pomieszczenie najbardziej reprezentatywne.

Kuchnia z kolei to „serce domu, gdzie gromadzą się domownicy, więc musi być przytulna i piękna”. Kuchnia dla ankietowanych jest często centrum mieszkania, w którym zaczynają i kończą każdy dzień. Napisano także, że jest najważniejszym pomieszczeniem w domu. Część osób wskazała na to, że kuchnia jest dla nich ważna, bo lubią gotować.

Inspiracje
Autor: StockRocket/GettyImages Po inspiracje najchętniej sięgamy do internetowych serwisów wnętrzarskich.

Kiedy remont?

Tak zatem wyglądają nasze oczekiwania. Jak udaje się je spełniać? Zdaje się, że całkiem nieźle.

65 procent ankietowanych jest zadowolonych z obecnej aranżacji mieszkania. 29 procent przyznaje się do niezadowolenia na tym tle, a sześć procent nie ma zdania.

Co ciekawe jednak, choć niemal dwie trzecie Polaków to osoby zadowolone z urządzenia mieszkania, tylko 27 procent nie planuje zmian w najbliższym czasie.

16 procent biorących udział w badaniu jest w trakcie przeprowadzania zmian. Nieomal jedna trzecia planuje zmianę aranżacji w ciągu najbliższych trzech miesięcy, 12 procent – w ciągu sześciu, a 16 procent w ciągu roku.

Koszty
Autor: nuthawut_somerset/GettyImages Na remont jednego metra kwadratowego jesteśmy gotowi przeznaczyć średnio półtora tysiąca złotych.

Nastawienie i przeszkody

Czy to oznacza, że ochoczo i z uśmiechem zabieramy się do remontów? Niekoniecznie. Ponad trzy czwarte ankietowanych uważa, że aranżowanie wnętrza to trudne i czasochłonne zajęcie.

Dziesięć procent badanych, zapytanych o największą trudność związaną z aranżacją, wskazuje na brak czasu na przygotowania i planowanie, jedynie pięciu na sto ankietowanych wskazało na problem ze znalezieniem projektanta, a czterech nie zadowala oferta sklepów z wyposażeniem.

Zdecydowana większość, to jest 63 procent, jako główną przeszkodę i trudność wskazuje kwestie finansowe. Jakiej wysokości finansowe potrzeby tak trudno zaspokoić?<?p>

Samodzielne wybory
Autor: Thinkstockphotos.com Prawie jedna trzecia badanych twierdzi, że nie szuka inspiracji i kieruje się wyłącznie własnymi wyborami.

Ile Polacy są gotowi wydać na remont

Średnia wskazywana przez ankietowanych kwota, jaką byliby skłonni przeznaczyć na urządzenie jednego metra kwadratowego to 1500 złotych. Uważa się, że jest to kwota, która pozwala wykończyć mieszkanie w tak zwanym średnim standardzie z uwzględnieniem dobrego stosunku ceny do jakości elementów wyposażenia.

Mieszkanie wykończone pod klucz

Autor: Thinkstockphotos.com

Mieszkanie pod klucz

Koszty wykończenia i remontu są istotnym tematem także dla osób planujących zakup mieszkania. Im więcej prac remontowych trzeba wykonać w danym mieszkaniu, tym jest ono tańsze. Lokale do generalnego remontu potrafią kosztować o kilkadziesiąt procent mniej niż takie, które są gotowe do wprowadzenia się.

Podobnie rzecz się ma na rynku pierwotnym. Przytoczona wyżej kwota 1500 zł / mkw. to często spotykana różnica między lokalami wykończonymi „pod klucz”, a mieszkaniami w tzw. stanie deweloperskim.

Jarosław Krawczyk z serwisu Otodom

Gdzie szukamy inspiracji?

Skąd wiemy, jak urządzić mieszkanie? Kogo się radzimy? Skąd czerpiemy pomysły? Z zadowoleniem czytamy w badaniu, że głównym źródłem pomysłów na urządzenie wnętrza są internetowe serwisy branżowe. Wskazuje je aż 67 procent badanych. Mniej niż połowa szuka inspiracji w mediach społecznościowych, wśród których króluje Pinterest (co piąta osoba), a zaraz za nim plasują się Facebook (14 procent) i Instagram (12 procent).

Po papierową prasę wnętrzarską i katalogi sięga 40 procent Polaków. Wśród znajomych i rodziny inspiracji szuka 28 procent, a tylko cztery osoby na sto podglądają, jak mieszkają celebryci. Prawie trzy na dziesięć osób deklarują, że żadnych inspiracji nie szukają i bazują wyłącznie na własnych pomysłach.

..   Jak ubezpieczyć mieszkanie – poradnik >>>

..   Co to jest wykończenie mieszkania pod klucz? >>>