Co to jest blackout? Jak go przetrwać? PORADNIK

2023-08-27 20:44

Przewiduje się, że w najbliższej przyszłości w Polsce może dojść do blackoutu. Co to jest blackout, jakie ma skutki i jak się do niego przygotować? Przygotowaliśmy poradnik z praktycznymi wskazówkami dotyczącymi przygotowania się do blackoutu, a także tego, jak zachować się, gdy blackout nas zaskoczy.

Lampki
Autor: serwis prasowy marki IKEA

Spis treści

  1. Co to jest blackout?
  2. Jakie są skutki blackoutu?
  3. Jak przygotować się na blackout?
  4. Blackout i co dalej? Wskazówki jak przetrwać blackout
  5. Zobacz najpiękniejsze aranżacje prawdziwych mieszkań:

Co to jest blackout?

Blackout to długotrwała (i nagła) przerwa w dostawie prądu. Blackout może mieć kilka przyczyn – a jego następstwa są na tyle poważne, że warto już wcześniej odpowiednio się przygotować.

Zacznijmy od przyczyn blackoutu. Najczęściej blackout powoduje rozległa awaria systemu elektroenergetycznego. Przyczyną rzadko jest jedna usterka – raczej jest to szereg czynników, które nałożyły się na siebie w czasie.

Dla przykładu ostatni poważny blackout w Polsce miał miejsce w Szczecinie w kwietniu 2008 roku. Intensywne opady mokrego śniegu i szalejące wtedy silne wichury uszkodziły cztery linie wysokiego napięcia. W efekcie aż pół miliona osób zostało bez prądu na kilkanaście godzin.

Ale nie tylko wiatr i opady mogą powodować blackout – w 2012 roku 620 milionów (!) mieszkańców Indii zostało bez prądu na dwa dni z powodu panującej w kraju suszy.

Eksperci zwracają uwagę, że kolejny poważny blackout w Polsce i Europie może nastąpić przez rosnące ceny energii, kurczące się zapasy gazu w magazynach czy problemy z odnawialnymi źródłami energii, które są wyjątkowo podatne na zmiany pogody.

Jakie są skutki blackoutu?

Blackout może mieć poważne skutki i stwarzać potencjalnie niebezpieczne sytuacje dla indywidualnego odbiorcy. Pokłosiem odcięcia dostaw prądu są nie tylko niedziałające urządzenia elektryczne, ale również przerwy w dostawie gazu oraz wody.

Brak prądu może unieruchomić instalacje grzewcze i sieci ciepłownicze – co będzie skutkowało przerwą w dostawie gazu. Podobnie rzecz ma się z wodociągami, które również potrzebują energii do sprawnej pracy. Podczas blackoutu nie będzie działać również sygnalizacja świetlna, a także telefonia komórkowa.

By zniwelować negatywne skutki blackoutu i zapewnić sobie maksymalny komfort, gdy nagle prąd, woda i gaz zostaną odcięte – należy się zawczasu odpowiednio przygotować. Oto kilka wskazówek, które będą pomocne przed jak i podczas blackoutu.

Jak przygotować się na blackout?

Przygotowując się na ewentualny blackout należy pamiętać o trzech podstawowych potrzebach, które każdy z nas zawsze musi zaspokoić. Chodzi o komfort cieplny, dostęp do wody pitnej i pożywienia. Warto również zadbać o bezpieczeństwo swoje i bliskich, a także komfort psychiczny.

1. CIEPŁO

Gdy zostanie odcięty prąd i gaz, w mieszkaniu szybko może zrobić się zimno. To będzie szczególnie uciążliwe jesienią i zimą. Warto więc mieć pod ręką ciepłe koce, pledy, kołdry i śpiwory, a także grubsze ubrania, które pomogą nam utrzymać odpowiednią temperaturę ciała.

Mieszkając w domu jednorodzinnym, możemy dogrzać pomieszczenia kominkiem, piecem lub kozą. W przypadku mieszkań w bloku – sytuacja jest trudniejsza. Dlatego dobrym pomysłem jest zakup turystycznych kuchenek na kartusze gazowe (koniecznie z czujnikiem czadu). Można również mieć w zanadrzu ceramiczną doniczkę i tealighty, z których w razie blackoutu przygotujemy konwekcyjny ogrzewacz.

2. WODA

Jeśli mamy możliwość, warto w mieszkaniu trzymać zapas wody w butelkach – mineralnej lub źródlanej (mogą to być zgrzewki lub baniaki 5-litrowe). Gdy nastąpi blackout i wodociągi przestaną działać, butelkowana woda przyda się nie tylko do picia, ale również do gotowania czy zabiegów higienicznych.

À propos higieny… Od momentu odcięcia prądu do zatrzymania pracy wodociągów może minąć trochę czasu, warto go będzie wtedy wykorzystać do napełnienia wanny czy dużych kanistrów wodą, którą będziemy mogli potem wykorzystać do spłukiwania toalety czy – po uzdatnieniu – do picia i mycia się.

Dlatego dobrym pomysłem jest zaopatrzenie się w kilka pustych kanistrów, wiaderek czy miednic. Warto pamiętać także o środkach do odkażania czy uzdatniania wody: np. filtrów węglowych lub specjalnych tabletek do uzdatniania wody.

3. POŻYWIENIE

Lodówki bez prądu utrzymają niskie temperatury przez kilka – kilkanaście godzin. Niestety, nawet najlepsze i najnowocześniejsze urządzenia w końcu przestaną działać. Dobrze jest więc zgromadzić w domu czy mieszkaniu zapas suchego prowiantu, który – w przeciwieństwie do produktów trzymanych w lodówce – nie zepsuje się w temperaturze pokojowej.

Ponieważ podczas blackoutu możemy mieć problem z gotowaniem, warto wybrać produkty, które nie wymagają skomplikowanej obróbki termicznej. By móc coś ugotować, dobrze zaopatrzyć się we wspomnianą wyżej kuchenkę turystyczną na kartusze lub paliwa ciekłe.

Jakie produkty spożywcze sprawdzą się doskonale podczas blackoutu? Oto przykładowa lista:

  • konserwy
  • warzywa w zalewie
  • makaron
  • kasze (kuskus, quinoa)
  • otręby owsiane lub płatki owsiane
  • orzechy (włoskie, ziemne, migdały, brazylijskie)
  • pestki (dyni, słonecznika)
  • sucharki
  • biszkopty
  • wafle ryżowe lub kukurydziane
  • suszone owoce
  • mleko roślinne (wzbogacone wapniem)
  • oleje roślinne
  • sól, pieprz
  • cukier

4. ŚWIATŁO

Na brak prądu łatwo możemy się przygotować – wystarczy zgromadzić zapas świec, latarek ręcznych i czołowych. Pamiętajmy również o zapałkach, zapalniczkach i bateriach.

5. ŁĄCZNOŚĆ

Podczas blackoutu najprawdopodobniej nie będą działać również sieci komórkowe. Mimo to, warto mieć w mieszkaniu naładowany powerbank (a nawet dwa). Przyda się także radio na baterie (chociaż obecnie większość komórek ma wbudowane radio), a także radio CB i PMR.

6. BEZPIECZEŃSTWO

Zdrowie i bezpieczeństwo to kolejne aspekty, o które powinniśmy zadbać jeszcze przed blackoutem. Dlatego warto regularnie przeglądać i uzupełniać domową apteczkę. Powinny się w niej znaleźć opatrunki, bandaże, środek do odkażania ran, a także tabletki przeciwbólowe, przeciwbiegunkowe i – jeśli bierzemy konkretne leki – ich zapas.

Oprócz tego, warto mieć schowaną w domu gotówkę na wypadek, gdyby terminale do kart płatniczych przestały działać. W domu warto też mieć scyzoryk lub multitool, mapę miasta i okolicy, długopis, mały notes czy gwizdek.

Blackout i co dalej? Wskazówki jak przetrwać blackout

Jak zachować się, gdy właśnie zaskoczył nas blackout? Oto kilka czynności, które warto wykonać, gdy nastąpi blackout:

1. Zapal świece lub latarki, by zapewnić sobie lepszą widoczność.

2. Napuść wodę do wanny, napełnij kanistry, miednice, wiadra i puste butelki.

3. Jeśli sklepy są czynne – jak najszybciej udaj się d nich, by kupić potrzebną żywność.

4. Zgromadź wszystkie rzeczy, które mogą przydać się podczas blackoutu: ciepłą odzież, koce, dodatkowe świece, suchy prowiant, kuchenkę turystyczną itd.

5. Zadbaj o komfort psychiczny – przeczytaj książkę, zagraj w grę planszową z domownikami, napisz coś w pamiętniku, narysuj coś, porozmawiaj z domownikami, a jeśli jesteś sam – nawiąż kontakt z sąsiadem.

6. Włącz radio i oczekuj na komunikaty dotyczące blackoutu.

7. Postaraj się zachować spokój i nie panikować.

8. Jeśli musisz wyjść z domu, uważaj na pojazdy i ewentualnych złodziei/bandytów (w ciemności łatwiej kogoś zaatakować; warto więc nosić ze sobą gaz pieprzowy).

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ:

Zobacz najpiękniejsze aranżacje prawdziwych mieszkań:

Nasi Partnerzy polecają