Jak odróżnić lustro weneckie od zwykłego? Prosty trik zapewni ci bezpieczeństwo

2023-12-20 11:26

Meldując się w hotelu czy wchodząc do przymierzalni nie podejrzewamy, że ktoś może nas podglądać. A jednak zdarza się to dość często. Dla komfortu i bezpieczeństwa warto więc zawsze upewnić się, czy przypadkiem nie mamy do czynienia z lustrem weneckim, przez które ktoś nas obserwuje. Oto 3 proste triki na rozpoznanie lustra weneckiego!

Spis treści

  1. Lustro weneckie — jak działa?
  2. Lustro weneckie — pochodzenie
  3. Jak rozpoznać lustro weneckie?
  4. Latarka
  5. Paznokieć
  6. Marker
  7. Zobacz też: Duże lustro na ścianę. Jak zrobić lustro w stylu Hamptons? DIY

Lustro weneckie — jak działa?

Lustro weneckie, nazywane także fenickim, to rodzaj szkła, którego wygląd zależy od efektów oświetleniowych. Powierzchnię przeziernej tafli pokrywa się cienką warstwą czystego chromu, który w znacznym stopniu odbija światło – podobnie jak lustro. W ten sposób z jednej strony szyby można uzyskać efekt lustra, a z drugiej mieć podgląd na pomieszczenie, samemu nie będąc widzianym.

Lustro weneckie — pochodzenie

Prawidłowa nazwa to lustro półprzepuszczalne, a nazwano je weneckim prawdopodobnie dlatego, że już w średniowieczu Wenecja słynęła z wyrobu luster i szkła, wytwarzanych na wyspie Murano, położonej zaledwie kilkanaście minut promem od placu św. Marka. Sam patent lustra weneckiego został zgłoszony po raz pierwszy przez wynalazcę Emila Blocha w 1903.

Jak rozpoznać lustro weneckie?

Lustro weneckie pozwala monitorować pomieszczenie z zewnątrz – osoba, która nas obserwuje, widzi nas jak przez szybę. My, natomiast, widzimy tylko swoje odbicie. Na pierwszy rzut oka lustra weneckie nie różnią się niczym od normalnych zwierciadeł. Nie wzbudzają podejrzeń, przez co osoby, które nas podglądają, mogą robić to bez żadnych obaw.

Często słyszy się o lustrach weneckich w hotelach, przymierzalniach, na komisariatach. Na szczęście istnieją proste sposoby, by w kilka sekund rozpoznać, czy mamy do czynienia z lustrem pełnym, czy weneckim.

Latarka

Nie zawsze mamy możliwość wykonania tego testu w przymierzalni lub u lekarza, ale bez problemu przeprowadzimy go w hotelu.

W lustrach weneckich bardzo ważna jest gra świateł, jedno pomieszczenie jest zazwyczaj bardzo dobrze oświetlone, a pokój, z którego obserwator nas monitoruje – jest z reguły ciemne.

Ma to związek również z konstrukcją lustra weneckiego. Tafla lustra weneckiego pokryta jest z jednej strony cienką warstwą metalu (np. aluminium), dzięki czemu część światła jest odbijana i tworzy obraz jak w tradycyjnym lustrze. Druga strona lustra natomiast przepuszcza światło, co pozwala uzyskać efekt transparentnej szyby.

Jeśli zgasimy światło w pomieszczeniu, np. hotelowej łazience, włączymy latarkę w telefonie i przyłożymy ją do lustra, będziemy w stanie dostrzec zarys pokoju znajdującego się za nim – w przypadku lustra weneckiego. Zwykle, pełne lustro po prostu odbije blask z latarki.

Paznokieć

W pomieszczeniu, gdzie nie mamy możliwości zgaszenia światła, warto wykonać prosty test palcem lub paznokciem. Wystarczy przyłożyć do lustra palec lub paznokieć i obserwować jego odbicie. Jeśli między palcem/paznokciem a lustrzaną taflą jest luka, tzn. jeśli nie możemy „dotknąć” swojego odbicia, to znak, że mamy do czynienia z lustrem pełnym, bezpiecznym.

Marker

By sprawdzić, czy lustro jest zwykłe, czy weneckie można też narysować na jego powierzchni niewielką linię markerem lub pisakiem. W przypadku normalnego lustra powinny powstać dwie linie (właściwa i odbita). Jeśli lustro jest weneckie – zobaczymy tylko jedną linię jakby namalowaną na szybie.

Zobacz też: Duże lustro na ścianę. Jak zrobić lustro w stylu Hamptons? DIY

Ukryte drzwi i dodatki_WZ_Studio
Nasi Partnerzy polecają