Jak sprzątają Polacy? Wyniki badań, INFOGRAFIKA
W polskich domach sprzątaniem zajmują się głównie kobiety, najbardziej regularnie sprzątanym pomieszczeniem jest kuchnia, a najchętniej wykonywaną czynnością – odkurzanie; te wyniki badania przeprowadzonego przez TNS Polska nie dziwią. Czym jednak w tym czasie zajmują się panowie? I jak to możliwe, że tak rzadko myje się w Polsce toalety?
Jak sprząta Polak? Co należy do jego ulubionych czynności porządkowych? Czy planuje swoje obowiązki? A może działa spontanicznie? Instytut badawczy TNS Polska sprawdził, jak Polacy podchodzą do tematu sprzątania i kto tak naprawdę zajmuje się nim w domu.
W Polsce sprzatają głównie panie
Jak wynika z badania zrealizowanego przez TNS, sprzątanie w Polsce jest głównie domeną kobiet – aż 83 proc. respondentek deklaruje, że to one najczęściej są za nie odpowiedzialne. Grupa sprzątających panów jest natomiast zdecydowanie mniejsza, tylko co czwarty mężczyzna (22 proc.) twierdzi, że on zajmuje się porządkami domowymi. Co więcej, ponad połowa z nich (52 proc.) przyznaje, że to właśnie jego żona/partnerka/dziewczyna odpowiada za sprzątanie domu.
.. Jak mieszkają Polacy i co lubią we wnętrzach? Sprawdź wyniki badań! >>
Najczyściej w kuchni. A w toalecie?
TNS sprawdził również, które pomieszczenia najczęściej bierzemy pod lupę. Aż 63 proc. badanych wskazało kuchnię jako miejsce sprzątane przynajmniej raz w tygodniu. 27 proc. zadeklarowało, że robi to codziennie. Fakt ten nie jest jednak zadziwiający, bo jest to pomieszczenie, w którym spędzamy zwykle najwięcej czasu – na przygotowywaniu posiłków, jedzeniu czy rozmowach. Sypialnię i pokój dzienny sprząta 61 proc. respondentów: 13 proc. robi to codziennie, 19 proc. dwa lub trzy razy w tygodniu, a 29 proc. raz tygodniowo, najczęściej w dni wolne od pracy.
.. Sprzątanie domu: sprawdzone sposoby na plamy i zabrudzenia >>
.. Sprzątanie domu i utrzymanie porządku: praktyczne rady >>
Podobnie kształtują się dane na temat sprzątania toalety: 11 proc. sprząta ją każdego dnia, 22 proc. od dwóch do trzech razy tygodniowo, a 26 proc. tylko raz na tydzień. Co zadziwiające, wśród respondentów pojawiła się również znaczna liczba osób, które sprzątają to pomieszczenie tylko raz w miesiącu (9 proc.) i takie, które w ogóle tego nie robią (22 proc.). Choć więc toaleta pośród najregularniej sprzątanych pomieszczeń plasuje się na trzecim miejscu (59 proc. respondentów), nie w każdym domu jest tak samo czysta.
Polacy lubią odkurzać
Badanie pokazało, że jeśli chodzi o kwestię sprzątania Polacy mają także swoje ulubione czynności. Spośród zapytanych 52 proc. osób odpowiedziało, że najbardziej lubi odkurzać.
– Jak wskazją wyniki ankiety przeprowadzonej w czerwcu 2015 roku przez markę Zelmer, statystyczny Polak tygodniowo poświęca na tę czynność aż 95 minut. Dodatkowo badanie pokazało, że połowa naszego społeczeństwa odkurza dwa lub trzy razy w tygodniu, a jedna piąta codziennie. Ma to również realne przełożenie na sprzedaż naszych produktów, która z roku na rok dynamicznie rośnie – mówi Piotr Bieńkowski ekspert marki Worwo, polskiego producenta worków do odkurzaczy.
Uczestnicy badania deklarowali również, że ich strategią na domowe porządki jest przede wszystkim regularność (40 proc.). O takim rodzaju sprzątania najczęściej wypowiadają się kobiety (60 proc.), a mężczyźni chętnie zaznaczają, że w kwestii porządków działają spontanicznie, bez wyraźnej strategii. Co więcej, kobiety deklarowały, że podchodzą do tej czynności według wypracowanego harmonogramu – zaczynając od łazienki i kończąc na kuchni.
Jak Polacy sprzątają przed świętami?
W kwietniu 2015 roku TNS zbadało również nawyki Polaków związane z porządkami przedświątecznymi, z których wynika, że ponad połowa z nich planuje ich przebieg. Najczęściej na liście prac pojawiają się: mycie okien i podłóg, odkurzanie dywanów, pranie firan, trzepanie dywanów i sprzątanie szaf. Za te czynności zdecydowanie częściej zabierają się kobiety, ponieważ w przedświątecznym ferworze mężczyźni skupiają się na zdecydowanie bardziej męskich zajęciach, tj. mycie samochodu, sprzątanie garażu lub wykonywanie drobnych napraw.