Jak zabezpieczyć dom przed burzą? 8 najważniejszych zasad

2024-05-31 10:57

Uderzenie pioruna może doprowadzić do uszkodzenia sprzętu elektrycznego i innych instalacji, nie mówiąc już o zagrożeniu życia domowników. Stosując się do kilku zasad mamy szansę w trakcie burzy ochronić dom i co najważniejsze siebie.

Jak zabezpieczyć dom przed burzą
Autor: chutipon Pattanatitinon/unsplash.com

Spis treści

  1. Pozamykaj wszystkie drzwi i okna
  2. Odłącz urządzenia elektryczne
  3. Nie używaj sprzętów elektrycznych
  4. Zainstaluj piorunochron
  5. Kup ograniczniki przepięć
  6. Kup listwy antyprzepięciowe
  7. Zainstaluj aplikację "radar burz"
  8. Pomyśl o ubezpieczeniu domu

Spis treści

  1. Pozamykaj wszystkie drzwi i okna
  2. Odłącz urządzenia elektryczne
  3. Nie używaj sprzętów elektrycznych
  4. Zainstaluj piorunochron
  5. Kup ograniczniki przepięć
  6. Kup listwy antyprzepięciowe
  7. Zainstaluj aplikację "radar burz"
  8. Pomyśl o ubezpieczeniu domu

Zdaniem fizyka Jacka Łuczaka, moc pioruna jest tak wielka, że aż trudna do wyobrażenia – to energia 500 rozpędzonych samochodów, wyzwolona w ułamku sekundy. Wyładowania atmosferyczne mogą przybierać rozmaite kształty i zwykle szukają nie najkrótszej, lecz najłatwiejszej drogi do ziemi. Gdy znajdziemy się w sytuacji zagrożenia, ważne jest to, by szybko znaleźć kryjówkę. Oczywiście najlepiej być w domu, ale i to nie zawsze jest gwarancją bezpieczeństwa. Co możemy zrobić, aby ochronić się przed burzą?

Pozamykaj wszystkie drzwi i okna

To chyba pierwsza rzecz, jaką zwykle robimy, kiedy zbliża się burza. Jeśli jednocześnie chcemy w tym czasie mieć przewiew w mieszkaniu, możemy dać okna na rozszczelnienie. Rzecz jasna pamiętajmy również o tym, by w czasie wyładowań atmosferycznych nie podchodzić do okna. Zróbmy filiżankę herbaty, weźmy przytulny kocyk i poczytajmy dobrą książkę na kanapie. Letnie burze, choć niebezpieczne, mają w sobie odrobinę uroku.

Odłącz urządzenia elektryczne

Jeśli nie mamy piorunochronu, listew ani ograniczników, najlepiej po prostu odłączyć telefony, laptopy i tym podobne urządzenia z gniazdka. Również przewód internetowy i antena telewizyjna zwiększają ryzyko uderzania pioruna. Przy otoczeniu wyższych budynków i innych obiektów, niebezpieczeństwo jest niewielkie, ale nadal możliwe. Choć pioruny "wybierają" najkrótszą drogę, zdarza się, że podczas burzy trafiają w antenę, mimo że obok niej znajduje się mnóstwo wysokich drzew.

Nie używaj sprzętów elektrycznych

Pojedyncze uderzenia pioruna to 125 mln. woltów – wystarczy, aby zasilić żarówkę. W czasie burzy nie powinno się korzystać z urządzeń elektrycznych, zwłaszcza tych, które są podpięte do gniazdka. Dotyczy to zwłaszcza telefonów komórkowych, podobnie jak kiedyś stacjonarnych. Niewskazane jest także korzystanie z suszarki do włosów, depilatorów i masażerów działających na prąd czy sprzętów gospodarstwa domowego, np. miksera.

Zainstaluj piorunochron

Jednym z najlepszych sposobów na ochronę domu jest instalacja odgromowa, czyli tzw. piorunochron. Składa się z montowanych na dachu metalowych przewodów, które łączą się bezpośrednio z ziemią. Gdy piorun uderza, jego energia zostaje bezpiecznie odprowadzona. Nie należy jednak instalować kabli na własną rękę. Najlepiej skorzystać z usług doświadczonego fachowca, a raz na jakiś czas zrobić przegląd instalacji.

Kup ograniczniki przepięć

To nic innego jak specjalnie zaprojektowane urządzenia, które chronią sprzęty elektryczne przed pożarem spowodowanym uderzeniem pioruna. Jak sama nazwa wskazuje mowa o ogranicznikach, a nie bezpiecznikach, dlatego nie ma 100 proc. gwarancji ochrony. Jeżeli przewody są dobrej jakości i zostały prawidłowo zamontowane przez fachowca, nie powinniśmy mieć powodów do obaw.

Kup listwy antyprzepięciowe

Uważa się, że podczas uderzenia pioruna wszystkie przewodniki, które mają bezpośredni kontakt z ciałem, np. słuchawki, klucze czy monety, mogą spowodować dodatkowe oparzenia skóry. Podobnie może stać się z naszym sprzętem, jeśli nie kupimy listwy antyprzepięciowej. W razie nagłego skoku napięcia w sieci, taka listwa ochroni przed spaleniem sprzęty elektroniczne podpięte do gniazdka.

Zainstaluj aplikację "radar burz"

To specjalna aplikacja online, która pokazuje na mapie, gdzie w danej chwili znajduje się burza i w którym kierunku zmierza. Dzięki radarowi burz możemy obserwować sytuację i w razie czego być przygotowanym na awarię prądu. Warto wtedy pomyśleć o zabezpieczeniu elektroniki, pozamykać wszystkie drzwi i okna, a także zaopatrzyć się w dodatkowe źródła światła.

Pomyśl o ubezpieczeniu domu

Nie zawsze jesteśmy w stanie przewidzieć, jakie skutki wywoła burza. Warto więc pomyśleć o dodatkowym ubezpieczeniu nieruchomości. Taka polisa chroni z reguły nie tyle przed samą burzą, ile przed niosącymi ryzyko zdarzeniami, takimi jak: uderzenie pioruna, ulewny deszcz, opady gradu, a nawet pożar czy upadek drzew. Miejmy jednak na uwadze to, że nie wszystko da się objąć ubezpieczeniem. Takim przykładem jest na pewno garaż wykonany z blachy, dom przeznaczony do rozbiórki albo niewłaściwie zabezpieczony.

Nasi Partnerzy polecają