Jaki kupić telewizor? Najlepsze telewizory 2016

2017-01-31 17:29

Telewizor, ale który? I te nowe rozwiązania! Podpowiadamy, jaki kupić telewizor, na co zwrócić uwagę przy zakupie, by cieszyć się obrazem świetnej jakości, przydatnymi funkcjami i dobrym wzornictwem. Najlepsze telewizory 2016 r.

telewizor KS9500 65 cali Samsung
Autor: archiwum Technologia Quantum Dot zapewnia perfekcyjną jakość kolorów obrazu. Ma się wrażenie, że są takie jak w naturze. Tę technologię wykorzystano w telewizorach z serii Samsung SUHD o ekranach prostym i zaoblonym. Na zdjęciu model KS9500, 65 cali, Samsung.

Wybór telewizora to niełatwe zadanie. Przygotowaliśmy poradnik, jaki kupić telewizor, na co zwrócić uwagę decydując się na dany model. Nowoczesne telewizory 2016 roku to multimedialne kombajny. Mają wbudowane Wi-Fi, dzięki któremu zyskujemy funkcje Smart TV, czyli dostęp nie tylko do kanałów telewizyjnych z kablówki czy telewizji satelitarnej, lecz także do dziesiątek aplikacji, serwisów z filmami i serialami (m.in. player.pl, ipla, HBO Go, Netflix, vod.pl), również do YouTube’a. Bez problemu możemy też szybko wysyłać zdjęcia lub filmy ze smartfonu na duży ekran telewizora. Niektóre modele telewizorów są wyposażone w gry i przeglądarki internetowe, nie jest to jednak zbyt przydatne.

Jaki kupić telewizor: matryca i częstotliwość

Zastanawiając się jaki kupić telewizor, który model będzie najlepszy, sprawdź po pierwsze rodzaj jego matrycy i częstotliwość, dla fanów sportu np. odpowiednia częstotliwość to 100 Hz. Matryce VA zapewniają lepszą czerń, kontrast i kolory, zaś matryce IPS lepszy kąt widzenia, co ważne, gdy telewizor nie stoi na wprost kanapy. Dla użytkowników konsol do gier istotny będzie input lag (opóźnienie między obrazem a sygnałem z komputera, playstation czy xboxa), najlepszy dla nich jest niski, wynoszący ok. 21 ms.

Jaki kupić telewizor: jakość obrazu

Wybierając telewizor, pamiętaj że ważne są technologie. Bo od nich zależy dobra jakość obrazu. Technologia 4K zapewnia rozdzielczość czterokrotnie wyższą od standardu Full HD. Ma 3840x2160 pikseli (w Full HD to 1920x1080 pikseli). Im ich więcej, tym obraz jest bardziej szczegółowy. Istotna przy wyborze modelu telewizora jest też technologia poszerzonej palety kolorów, przez co obraz jest bardziej naturalny niż w starszych modelach.

W telewizorach z technologią OLED zastosowano diody organiczne, każdy piksel świeci więc niezależnie. Stąd obraz ma wyjątkowo wysoki kontrast i osiąga czerń, o jaką trudno u starszej generacji telewizorów.

Nowością wśród telewizorów 206 r. jest też HDR (szeroki zakres tonalny), czyli wyższy kontrast i znacznie bardziej realistyczny obraz. HDR umożliwia ponadnormatywną jasność, a więc np. efekt blasku wschodzącego słońca niczym w naturze, jednak na razie tylko w modelach telewizorów najwyższej klasy.

Technologia Quantum Dot zapewnia perfekcyjną jakość kolorów obrazu. Ma się wrażenie, że są takie jak w naturze. Tę technologię wykorzystano np. w telewizorach z serii Samsung SUHD o ekranach prostym i zaoblonym.

telewizor DX800 58 cali Panasonic
Autor: archiwum TV ma nie tylko gwarantować perfekcyjny obraz, ale i ładnie prezentować się w salonie, jak np. modele zawieszone na cienkim stelażu. Na zdj. telewizor DX800 58 cali, Panasonic

Jaki kupić telewizor: wybieramy wielkość ekranu

Warto to wiedzieć, zanim kupisz. W ofercie producentów sprzętu rtv ekrany telewizorów z roku na rok są coraz większe. Wpływ na to ma rozwój techniki oraz spadek cen. Możemy więc tylko się cieszyć, bo wrażenia z oglądania w domu filmów na dużym ekranie są nie do przecenienia. Szukając dla siebie nowego modelu telewizora, najlepiej kierujmy się zasadą: ekran „o numer większy” niż pierwotnie zakładaliśmy, nie będziemy żałować wyboru nawet za 5 lat.

Przy okazji - wygięte ekrany telewizora sprawiają wrażenie większych od płaskich (i z lepszą głębią obrazu), to jednak nadal głównie kwestia wzornictwa, a nie jakości obrazu.

Dla satysfakcji z jego odbioru, perfekcji w przekazie detali, weźmy pod uwagę odległość między telewizorem a miejscem, z którego będziemy na niego patrzeć. Oczywiście znaczenie ma również rozmiar ekranu. I tak odległość między modelem telewizora 55-calowym 4K a widzem nie powinna wynosić więcej niż 2,3 m, w przypadku telewizora 65-calowego - 2,7 m. Ogólnie przyjmuje się, że maksymalna odległość to 4,2 cm na każdy cal przekątnej telewizora. Pamiętajmy o tym, rozmieszczając meble w salonie i decydując, gdzie postawimy telewizor.

telewizor model G6 marki LG
Autor: archiwum W telewizorach z technologią OLED zastosowano diody organiczne, każdy piksel świeci więc niezależnie. Stąd obraz ma wyjątkowo wysoki kontrast i osiąga czerń, o jaką trudno u starszej generacji. Na zdj. telewizor model „G6” marki LG

Telewizor i szafka rtv

Kupując telewizor, zastanów się też, gdzie go postawisz w salonie. Ekran telewizora plus jego nieodłączna partnerka - szafka RTV. Praktyczna, urodziwa, po prostu niezbędna. Podpowiadamy, jak dobrać szafki rtv i jaką stworzyć scenografię, by w roli przykładnej pary zagrały oskarowo. Jeśli chcesz zmieścić w szafce rtv odtwarzacz, nagrywarkę, dekoder, warto wybrać model otwarty bądź z otwartą półką lub wnęką. Niektóre szafki pod telewizor mają w tylnej ściance otwór wentylacyjny, by sprzęt się nie przegrzewał, mają też otwór na kable albo komorę na okablowanie. Płyty, piloty, słuchawki nie zgubią się w szafce rtv z szufladami, najlepiej takimi z pełnym wysuwem. Dokupisz do nich różne organizery, przegródki, oświetlenie LED. Wysuwanie szuflad ułatwia system cichego domykania (GTV, Hettich, Blum). Audiofile docenią szafki rtv z frontami pokrytymi specjalną akustyczną tkaniną, dzięki czemu można ukryć za nimi głośniki kina domowego bez obniżenia jakości dźwięku. Szafka rtv „unosząca się” nad podłogą sprawi, że aranżacja z telewizorem będzie wyglądała lekko. Zwłaszcza gdy mebel jest jasny, gładki, z połyskiem. Duże znaczenie dla jego związku z ekranem telewizora ma kolor ściany. Można je w nią „wtopić” lub wyeksponować. Jeśli zależy ci, żeby ciemny prostokąt telewizora nie dominował w aranżacji, pomaluj ścianę za nim na szary odcień, a także otocz go meblami. Białe sprzęty rtv, poprzez kontrast, jeszcze wzmocnią ten efekt, podobnie podświetlenie w szafce RTV oraz półki nad ekranem. Ciepła barwa drewna (albo forniru) szafki rtv zniweluje chłód, jaki wnosi do wnętrza telewizor.

telewizor 43PUS6401, Philips
Autor: archiwum Z tyłu telewizorów mogą być umieszczone diody, które świecą w zależności od prezentowanego na ekranie obrazu (technologia Ambilight). Na ścianie za ekranem efekt zjawiskowy! Na zdj. telewizor 43PUS6401, Philips
odtwarzacz UltraHD Blu-ray UBD-K850, Samsung
Autor: archiwum Po DVD i płytach Blu-Ray przyszła pora na UltraHD Blu-ray. To nowy standard (od wiosny 2016 r.), który gwarantuje najlepszą jak do tej pory jakość obrazu i dźwięku. Na zdj. odtwarzacz UBD-K850, Samsung