Jeden z najpiękniejszych zabytków Warszawy odzyska dawny blask. Mamy wizualizacje
Słynna kamienica Natansona to jeden z najpiękniejszych zabytków przedwojennej Warszawy. Dawny blask tej secesyjnej perełce postanowił przywrócić nowy inwestor, a ukończenie prac planowane jest na rok 2026. Wiemy, jak będzie wyglądać kamienica przy Placu Trzech Krzyży po remoncie.
Kamienica Natansona przejdzie metamorfozę
Kamienica Natansona znajduje się u zbiegu ulic Książęcej i Nowego Światu, tuż obok Placu Trzech Krzyży w Warszawie. Budowla z charakterystycznym mansardowym dachem i secesyjną elewacją przez wielu warszawiaków uznawana jest za jedną z najpiękniejszych kamienic w mieście.
Budynek powstał w 1883 roku (w latach 1913-14 miała miejsce jego przebudowa) na zlecenie Henryka Natansona. Za projekt odpowiadali architekci, Józef Czerwiński i Wacław Heppen.
Kamienica znacząco ucierpiała podczas II wojny światowej. Niestety, podczas powojennej odbudowy nie odtworzono wszystkich ozdobnych ornamentów i detali architektonicznych.
W czasach PRL w kamienicy Natansona mieścił się Dom Partii, a później siedziba Warszawskiego Przedsiębiorstwa Geodezyjnego. Upływ czasu i zaniedbanie sprawiło, że niegdyś ciesząca oczy, secesyjna perełka zaczęła niszczeć.
Światełko w tunelu pojawiło się w 2019 roku, kiedy kamienicę Natansona kupiła firma AFI Europe. Inwestor od początku komunikował, że planuje przywrócić zabytkowi dawny blask i przekształcić go w budynek mieszkalny.
Dwa lata później skompletowano całą dokumentację konserwatorską i zgody na przeprowadzenie prac budowlano-remontowych.
Teraz AFI Europe może już bez przeszkód rozpocząć proces remontowy – z doniesień medialnych wynika, że prace nad projektem wykonawczym są już na finiszu.
Wszystko wskazuje na to, że remont kamienicy Natansona ruszy jeszcze w tym roku i potrwa 2-3 lata. Jeśli prace będą przebiegać bez zakłóceń, warszawiacy będą mogli podziwiać odnowiony zabytek w 2026 roku.
Co zmieni się w budynku po renowacji? Przede wszystkim wrócą ornamenty z początku XX wieku, a w mansardzie znów pojawią się zdobione okna. Fasada zostanie przemalowana na kolor kremowy. Reklama firmy Rolex zostanie na swoim miejscu.
Zmianie ulegną też wnętrza – pomieszczenia biurowe staną się luksusowymi mieszkaniami. Z kolei parter utrzyma swoją funkcję usługową.
Kamienicę Natansona w nowej odsłonie możemy już teraz podejrzeć na wizualizacjach udostępnionych przez AFI Europe. Prawda, że secesyjny zabytek robi wrażenie?
Źródło:
- well.pl
- elle.pl