Jego designerskie krzesła z balonów podbijają świat. "To spełnienie dziecięcej fantazji"

2022-11-30 9:35

Chyba każdy z nas kojarzy długie nadmuchiwane balony, z których można tworzyć różne kształty. A gdyby tak zrobić z nich… meble? Tego zadania podjął się koreański artysta, Seungjin Yang. Jego dmuchane krzesła wyglądają jak wyjęte wprost z dziecięcej fantazji.

dmuchane krzesła
Autor: instagram.com/seungjin_yang_

Skąd pomysł na dmuchane krzesła?

Wybór tak delikatnego medium, jak balon do tworzenia krzeseł czy foteli może wydawać się dość osobliwym pomysłem. Zwłaszcza że twórca „balonowych mebli”, Seungjin Yang ukończył studia z artystycznej obróbki metalu.

Po zdobyciu dyplomu Yang porzucił metalurgię na rzecz eksperymentów z… balonami. Dlaczego akurat balony? W porówaniu z twardymi i solidnymi metalami, balony są delikatne, ulotne (dosłownie!) i nieprzewidywalne.

„Ujarzmienie” takiego materiału było więc dla Yanga wyzwaniem, sposobem na artystyczną ekspresję, ale również – jak sam przyznaje - spełnieniem dziecięcych fantazji.

Na początku Yang tworzył dmuchane balonowe lampy, ale wkrótce przerzucił się na meble – krzesła, siedziska i fotele. I to właśnie z nich jest najbardziej znany.

Najnowsze kolekcje mebli Yanga, oprócz finezyjnych kształtów zachwycają bogactwem kolorów: jaskrawych i kontrastujących ze sobą połączeń barwnych.

Sam proces powstawania dmuchanych krzeseł jest niezwykle ciekawy. Wyprodukowanie jednego krzesła może zająć nawet tydzień – wszystko zależy od wielkości, ilości balonowych elementów, a także ich kolorystyki.

Artysta zaczyna tworzenie mebla od nadmuchania wszystkich balonów i nadania im zamierzonego kształtu. Następnie Yang pokrywa balony farbą (jeśli mają być kolorowe) i kilkoma warstwami żywicy epoksydowej, która tworzy błyszczącą i wyjątkowo twardą powłokę wokół dmuchanych balonów.

Żywica epoksydowa po zastygnięciu staje się tworzywem, którego nie można stopić ani rozpuścić. Dyskretna powłoka z żywicy otula balony, chroniąc je przed naciskiem i uszkodzeniami mechanicznymi

Balonowa struktura krzeseł Yanga nadaje im lekkości i wywołuje pozytywne skojarzenia. Nie bez znaczenia jest też użycie intensywnych kolorów, które dynamizują i ożywiają mebel oraz jego otoczenie.

Dmuchane fotele i siedziska koreańskiego artysty cenione są na całym świecie. Pojawiły się m.in. na targach w Mediolanie i Dubaju. 

Nasi Partnerzy polecają