Jesteś na „wakacjach kredytowych”? Sprawdź, czy będziesz mieć problemy z wzięciem kredytu w przyszłości
Według najnowszych danych z „wakacji kredytowych” skorzystało już 500 tysięcy Polaków. Czy ta decyzja może negatywnie odbić się na indywidualnej zdolności kredytowej i utrudnić ubieganie się o kredyt w przyszłości? Mamy oficjalną odpowiedź minister finansów Magdaleny Rzeczkowskiej.
Jak wakacje kredytowe wpłyną na przyszłe kredyty?
Od 29 lipca 2022 Polacy, którzy podpisali umowę na kredyt mieszkaniowy przed 1 lipca 2022 mogą ubiegać się o odroczenie 4 rat w tym roku i 4 w roku następnym. By móc skorzystać z „wakacji” należy spełnić trzy warunki:
1. Kredyt musi być spłacany w złotówkach (frankowicze niestety nie skorzystają z wakacji kredytowych)
2. Kredyt musi dotyczyć nieruchomości prywatnej (wykluczone są nieruchomości przeznaczone na wynajem)
3. Umowa o kredyt została zawarta przed 1 lipca 2022 i musi zakończyć się po 31 grudnia 2022 (chodzi o wyłączenie najświeższych i najstarszych umów).
Perspektywa przerwy w spłacaniu kredytu, zwłaszcza przy tak szalejącej inflacji na pewno może przynieść ulgę. Wiele osób ma jednak wątpliwości, czy wzięcie „wakacji kredytowych” nie wpłynie negatywnie na ich zdolność kredytową i czy nie utrudni im wzięcia kredytu hipotecznego w przyszłości.
W rozmowie z PAP Biuro Informacji Kredytowej (to tu trafiają dane o historii kredytowej klientów banków) zapewniło, że sam fakt wzięcia „wakacji kredytowych” nie jest wystarczający, by negatywnie wpłynąć na scoring, czyli zdolność kredytową.
- Decyzję o udzieleniu nowego czy o podwyższeniu kwoty istniejącego kredytu podejmuje bank na podstawie przyjętych w danym banku kryteriów oceny zdolności kredytowej, gdzie sam fakt skorzystania z „wakacji” może również być brany pod uwagę – zapewnia BIK.
Potwierdziło to również kilka banków, w tym PKO BP, Bank Pekao i Alior Bank. Kwestię skomentowała nawet Magdalena Rzeczkowska, minister finansów:
- Bardzo nas cieszy, że nie tylko kolejne banki, ale również Biuro Informacji Kredytowej potwierdzają w debacie publicznej, że skorzystanie z rządowego wsparcia – wakacji kredytowych — nie wiąże się z automatycznymi kłopotami z uzyskaniem innego kredytu w banku na skutek obniżenia tzw. scoringu, mimo że taka informacja trafi do BIK – powiedziała PAP minister finansów.
Wygląda na to, że kredytobiorcy, którzy złożyli wioski o „wakacje kredytowe” nie muszą obawiać się o swoje przyszłe kredyty.