Konkurs Design 32. Młodzi projektanci dla lepszego życia
Dziewiąta edycja wystawy „Design 32” i konkursu „Najlepsze dyplomy projektowe Akademii Sztuk Pięknych” została poświęcona środowisku. Nie tylko naturalnemu – rozumianemu szeroko, jako szereg obszarów ludzkiego życia eksplorowanych przez projektantów.
Autor: archiwum
Oni nie pytają, czy design może zmieniać świat. Zastanawiają się jedynie nad tym, w jaki sposób może to zrobić. Na wyzwania współczesnego świata reagują obiecującymi projektami. Mowa o absolwentach polskich uczelni artystycznych wyróżnionych w konkursie Design 32.
Ciało człowieka
Punktem wyjścia dla wielu z tych młodych twórców jest człowiek jako jednostka i jako element większej całości. Ich prace odpowiadają więc na konkretne problemy. Jakie? M.in. dotyczące środowiska wewnętrznego, czyli organizmu człowieka. Klaudia Gołaszczyk (ASP Katowice) we współpracy z Fundacją Rozwoju Kardiochirurgii im. Prof. Religi stworzyła projekt sterownika sztucznego serca, który pozwala pacjentom wrócić do aktywnego życia, a Katarzyna Król (ASP Kraków) zaprojektowała inteligentną odzież wspomagającą proces rehabilitacji. Technologia nie musi przecież odcinać od życia, może pozwalać doświadczać go pełniej.
W społeczeństwie
Świadomi i zaangażowani twórcy nie uciekają od tematów związanych ze środowiskiem społecznym. Tak jak Monika Szybiak (ASP Kraków), autorka nowej identyfikacji wizualnej dla marki odzieżowej Rafedìn, tworzonej przez uchodźczynie z Iraku, albo Aleksandra Zaborska (ASP Szczecin), która małych imigrantów z Ukrainy i ich polskich kolegów chciałaby integrować poprzez zabawę z pomocą książki aktywnościowej „Priviet! znaczy Cześć!”.
Dom i miasto
Olbrzymia część tworzących „Design 32” prac poświęcona jest przestrzeni – prywatnej i publicznej. Środowisko domowe to więc m.in. piękne tkaniny, w oparciu o które Natalia Olesiak (ASP Łódź) tworzy kolekcję dywanów i ubiorów albo zestaw mebli wielofunkcyjnych Gabrieli Rybickiej (ASP Szczecin) – uroczych „transformersów” z drewna i różowego pluszu.
Środowisko miejskie interesuje projektantów m.in. jako przestrzeń integrująca społeczność – widać to m.in. w pracy Zuzanny Kubicz (ASP Gdańsk), która w swoim rodzinnym Sopocie chciałaby stworzyć obiekt coworkongowy dla lokalnych mieszkańców, funkcjonujący poza sezonem turystycznym.
W ruchu
A skoro środowisko miejskie, to i środowisko w ruchu widziane z perspektywy pasażera któregoś z futurystycznych pojazdów prezentowanych w ramach wystawy, takich jak Pojazd Adaptacyjny Kordiana Mańkowskiego (Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu) – zeroemisyjny środek lokomocji, który mógłby zmniejszyć globalną produkcję samochodów. Pojazd Kordiana Mańkowskiego dostosowuje się bowiem do potrzeb użytkownika – można w nim zmienić nie tylko rodzaj napędu, ale też np. rozstaw osi. Uczynić sportowym samochodem albo małym miejskim autem. Tak małym, że wystarczy mu ten skrawek miejsca parkingowego, który inni mijają z żalem.
Jedyny taki konkurs w Polsce
Złożona z 6 działów wystawa „Design 32” w katowickiej Galerii ASP Rondo Sztuki jest pokłosiem konkursu „Najlepsze Dyplomy Projektowe Publicznych Uczelni Artystycznych w Polsce”, zorganizowanego już po raz 9. przez katowicką Akademię Sztuk Pięknych. Biorą w nim udział wszystkie publiczne polskie uczelnie artystyczne, zgłaszając do konkursu to, co mają w danym roku najlepszego. Każda z nich może zaproponować tylko cztery magisterskie prace dyplomowe z zakresu designu i projektowania graficznego. Takie, które stanowią odzwierciedlenie najnowszych trendów w projektowaniu, ale mają też wyraźny indywidualny rys. Ich autorzy to crème de la crème młodego polskiego designu.
To jedyny taki konkurs w Polsce, po dziewięciu latach zajmujący znaczącą pozycję pośród innych wydarzeń poświęconych designowi i mogący się poszczycić gronem znakomitych laureatów, takich jak nagradzana za swoje fotografie Dominika Koszowska czy Jan Bajtlik, jeden z najbardziej rozchwytywanych dzisiaj młodych ilustratorów i grafików.
Spośród prac prezentowanych na wystawie jury tworzone przez rektorów uczelni wybierze najlepsze i przyzna cztery laury: Nagrodę Rektorów, Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Nagrodę Marszałka Województa Śląskiego oraz Nagrodę Prezydenta Miasta Katowice.
Ogłoszenie wyników konkursu i wernisaż wystawy 11 maja. Wystawa w galerii katowickiej Akademii Sztuk Pięknych Rondo Sztuki potrwa do 2 czerwca. Podczas Gdynia Design Days będzie ją można oglądać od 6 do 14 lipca.
Więcej informacji na asp.katowice.pl oraz fb.com/Design32asp/