Legendarny Orient Express wróci na tory za trzy lata. Mamy pierwsze zdjęcia - co za luksusy!
Tych, którzy marzyli o podróży legendarnym Orient Expressem z pewnością ucieszy fakt, że luksusowy pociąg wróci na tory dokładnie za trzy lata. By umilić sobie czekanie, warto już teraz zajrzeć do odnowionych wnętrz ekskluzywnych wagonów. Złoto spływa tu po ścianach. Dosłownie.
Orient Express w nowej odsłonie
Pierwszy skład Orient Expressu wyruszył z Paryża do Konstantynopola (Stambuł) 4 października 1883 roku. Podróż tym legendarnym pociągiem była symbolem luksusu i bogactwa, dlatego pasażerami byli głównie bogaci przedsiębiorcy, arystokracja i dyplomaci.
Pociąg na swojej najdłuższej trasie, od Paryża do Stambułu kursował z przerwami od 1883 do 1977 roku. W kolejnych latach trasę Orient Expressu skracano, a w swoją ostatnią podróż luksusowy skład wyruszył w 2009 roku.
Nowy właściciel postanowił reanimować legendę Orient Expressu i przywrócić zabytkowe wagony „do służby” w 2025 roku.
Oczekiwanie na pierwszy kurs pociągu pomoże umilić wystawa „Orient Express Revelation”, która prezentuje pierwsze zdjęcia wagonów w nowej odsłonie. Za reinterpretację wnętrz Orient Expressu odpowiada światowej sławy architekt Maxime d’Angeac.
- Jesteśmy dumni, że możemy dziś pokazać pierwsze zdjęcia przyszłego pociągu Orient Express. Opowieść inspirowana marzeniami o podróżach niezwykłym składem, obiektem wszelkich fantazji w końcu staje się rzeczywistością. Projekt Maxime d'Angeac, wraz z ujawnieniem luksusu, nowoczesności i francuskiej elegancji, przywraca mit i legendę do życia. Dzięki temu Orient Express znów zabłyśnie, dumny ze swojej 140-letniej historii, patrząc w przyszłość. Legenda trwa – mówi Sébastien Bazin, Chairman & CEO Accor.
Wnętrza nowego Orient Expressu
Orient Express po raz pierwszy odsłania wystrój przyszłego wagonu barowego, wystawnej gabloty zapraszającej pasażerów pod duże kopuły światła inspirowane stylem Drugiego Imperium. W barze znajduje się szklana lada, oddająca hołd artyście, „mistrzowi szkła”, René Lalique. Przy każdym stole znajduje się zegar przywołujący na koktajle i kolacje. Pierwszy przycisk na maszynie jest zarezerwowany dla serwisu szampana, podczas gdy drugi wzywa personel.
Spektakularny i nieoczekiwany wagon restauracyjny powraca do stylu klasycznego Orient Expressu. Maxime d'Angeac reinterpretuje motyw „szyny” stworzony przez Suzanne Lalique-Haviland w 1930 roku, który został przerobiony na ściankach przy użyciu techniki stoneboard. Pod lustrzanym sufitem, poprzecinanym szeregiem łuków, w pełnej harmonii układają się stoły i fotele oświetlone abażurami nawiązującymi do oryginalnych modeli.
Wyznacznikiem apartamentów jest absolutny komforty połączony z duchem funkcjonalności. Wszystkie kąty są zaokrąglone, ścianki działowe pokryte szlachetnym drewnem i skórą, zagłówki wypełnione drewnem, masą perłową i brązem.
W zakątkach dyskretnie objawiają się słynne panele „Blackbirds & Grapes” zaprojektowane przez René Lalique, pochodzące z zabytkowego pociągu. Łazienka i garderoba uzupełniają pomysłowy układ każdego apartamentu.
Wystawa „Orient Express Revelation” z Paryża ruszy w dalszą podróż – do Miami na Florydzie, gdzie będzie można ją oglądać od 30 listopada do 4 grudnia 2022.