LEPIEJ 2.0. Wrześniowy Łódź Design Festival już za chwilę!

2021-09-07 9:23

Mogło się wydawać, że po majowej edycji nie może być LEPIEJ – a jednak! Już 16 września Łódź Design Festival pod hasłem LEPIEJ 2.0 powróci na cztery dni w wyjątkowej odsłonie. Projekty będzie można zobaczyć jak zawsze w Centrum Festiwalowym przy ul. Tymienieckiego. Do dyspozycji zwiedzających będzie 20 bezpłatnych wystaw!

Łódź Design Festival wrzesień 2021
Autor: Materiały prasowe

Pierwszą część tegorocznego festiwalu przygotowano w maju pod hasłem LEPIEJ w szczególnych warunkach pandemicznych. W bezpieczny sposób, w przeszklonych pawilonach wystawowych zlokalizowanych w różnych częściach miasta, zaprezentowano najważniejsze projekty – make me!, czyli innowacje, które mogą zmienić świat; must have – najlepsze polskie wdrożenia oraz wystawy komentujące współczesną rzeczywistość.

– Postanowiliśmy przygotować drugą edycję, kontynuując nasze działania skierowane przede wszystkim do łodzian, ale i do wszystkich osób zainteresowanych wybitnym i zmieniającym świat wzornictwem. Druga odsłona ŁDF 2021 wraca do prezentacji obiektów w dobrze znanych wnętrzach Art_Inkubatora przy Tymienieckiego 3 – mówi Michał Piernikowski, dyrektor ŁDF, podkreślając, że wie, jak bardzo festiwalowa publiczność stęskniła się za tą przestrzenią: – Dlatego cieszymy się, że zgodnie z obowiązującymi obostrzeniami będziemy mogli zaprosić wszystkich do Centrum Festiwalowego, które wypełnimy najciekawszymi projektami i pracami twórców chcących zmieniać świat na lepsze.

Rozwiązywanie rzeczywistych problemów

Bardzo ważnym elementem nadchodzących działań będzie specjalne badanie, zrealizowane w celu zapełnienia luki w naukowej diagnozie czasu lockdownu i tego, co zmieniło się w naszym życiu przez fakt zamknięcia w mieszkaniach. Badanie zatytułowane "Jakość życia w czasie pandemii", które przygotowno we współpracy z Biurem Badań Społecznych Question Mark i zaproszonymi ekspertami, miało na celu sprawdzenie, co zmieniło się w naszych mieszkaniach oraz sposobie, w jaki z nich korzystamy i jak je postrzegamy. – Lockdown uświadomił wielu ludziom, że nie tylko aspekt wizualny jest istotny. Bardzo ważne jest to, jak nasze mieszkania pachną czy brzmią, jak się w nich oddycha i czy możemy w ich przestrzeni być aktywni fizycznie. Wyniki badania zaprezentujemy podczas sobotniego bloku konferencyjnego – zapowiada Aleksandra Kietla, rzecznik prasowa ŁDF.

Edukacyjny charakter będzie mieć ekspozycja "Elementarz polskiego designu" Ewy Solarz, prezentująca 100 lat polskiego projektowania poprzez pryzmat 100 obiektów. Wśród nich: meble, szkło czy porcelana, czyli przedmioty powszechnie kojarzone z designem, ale też obiekty mniej oczywiste: kroje liter, logotypy, dziecięce zabawki, lokomotywa, neon a nawet szybowiec i skuter. Wystawa łączy również przeszłość z teraźniejszością, pokazując dorobek polskiego wzornictwa przez osiągnięcia współczesnej polskiej grafiki – prezentuje 100 dzieł projektantów zinterpretowanych przez 25 znakomitych ilustratorów.

Przestrzeń eksperymentu: nieprzewidziane wypadki, śledzenie przedmiotów, granice formy i materii

Istotną częścią drugiej odsłony tegorocznego festiwalu będzie prezentacja nowych rozwiązań, które proponują młodzi projektanci. To szansa dla studentów i wykładowców na skonfrontowanie ich pomysłów z rynkową i społeczną rzeczywistością. Zmierzą się oni z takimi tematami, jak praca w domu, zieleń w miastach czy wykorzystanie odpadów. – W rezultacie ich prace będą mogły trafić do szerokiej grupy odbiorców, co w branży wzorniczej jest szczególnie istotne. To jest szansa na to, żeby dostać feedback, wywołać zachwyt u publiczności. Zależy nam na tym, żeby te projekty wyszły z uczelnianych pracowni i żebyśmy rzeczywiście zaczęli o nich rozmawiać w różnych środowiskach. To, w jaki sposób studenci będą się uczyć, co będą projektować, wpłynie na nas wszystkich w przyszłości – podkreśla Piernikowski.

Podczas LEPIEJ 2.0 rezultaty działań studentów i ich opiekunów zaprezentowane zostaną na aż siedmiu wystawach. SYNTEZA 2021 – Happy Accidents to projekt międzyuczelniany, mający za zadanie pokazać, że nawet w przemyślanym i logicznym procesie twórczym często zdarzają się nieprzewidziane wypadki, które, jeśli zostaną zauważone, mogą posłużyć za rozwiązania świeże i oryginalne. To międzynarodowa wystawa prezentująca prace studenckie i projekty stworzone przez pedagogów wielu ośrodków naukowych w Polsce i za granicą. Przygotowana przez Wydział Wzornictwa Akademii Sztuki w Szczecinie wystawa "Follow the object" przygląda się ludzkim zachowaniom wynikającym z używania różnych obiektów. Jej twórcy i twórczynie postanowili „śledzić” wybrane zjawiska i przedmioty, a poprzez ich analizę przyjrzeć się współczesnemu światu. Celem jest nie tylko przeprojektowanie znanych rozwiązań, ale przede wszystkim proces myślowy i projektowy, debata o konsumpcji oraz produkcji.

Rozwiązania niezbędne, projekty luksusowe, przedmioty domowe

Szczególne miejsce w programie LEPIEJ 2.0 zajmuje "Z Polski", czyli prezentacja polskiego designu, którego wyboru dokonali organizatorzy Łódź Design Festival. Wielu producentów, których obiekty zostaną zaprezentowane w Centrum Festiwalowym, znajduje się w gronie wyróżnionych w organizowanym przez ŁDF plebiscycie must have. Na wystawie będzie można zobaczyć projekty takich polskich marek, jak DEKORAMI, Square Drop, Splot, Wood Republic, The Most, Foonka, Hanczar Studio, Emanui, Un'common, Tar, Dondé, Elementuj, Borcas, Embassy Interiors, VANK, Zaczyn, Miuform, Bozzetti, In Wood We Trust oraz Enovio.

Misją, jaką stawiają przed soba organizatorzy jest ukazywanie wzornictwa w całym jego bogatym spektrum – od rozwiązań niezbędnych po projekty zachwycające i luksusowe. Estetycznych wydarzeń z pewnością dostarczy zwiedzającym wystawa jednego z najlepszych współczesnych projektantów Oskara Zięty. To twórca, którego prace są wielowymiarowe i odpowiadające na zróżnicowane wyzwania współczesności. Wystawa INFLATALES. Stalowe opowieści Oskara Zięty jest przykładem myślenia o projektowaniu w sposób odpowiedzialny, cyrkularny. Stal i aluminium wykorzystane przez Ziętę do przygotowania ekspozycji to materiały, które mogą być wielokrotnie przetwarzane. Projekty należące do ekspozycji wzbudzają zachwyt swoją unikalnością, stają się obiektami fascynacji i pożądania. Wśród nich znajdzie się m.in. najlżejsze ekologiczne krzesło świata, czyli Ultraleggera. To zapowiedź jednej z najbardziej atrakcyjnych wizualnie wystaw na ŁDF w ostatnich latach.

Eksplozja wielokierunkowego artyzmu i psycho-geograficzny kolażu z miejskiej typografii

Wyjątkowa będzie wyeksponowana w dwóch miejscach "Centrum Festiwalowego wystawa Kobiety siłą, kobiety pięknem, kobiety w designie!", na której będzie prezentowane 11 projektów przygotowanych przez projektantki z Działu Wzornictwa firmy Agnella oraz absolwentki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Na wystawę złożą się dywany będące prawdziwą eksplozją wielokierunkowego artyzmu, pokazującego, jak wielka jest siła kobiecego pierwiastka, który mieści w sobie nieskończone pokłady nietuzinkowych wizji i fantastycznych koncepcji.

W innych miejscach też

Nie zabraknie również festiwalowych wystaw w przestrzeni miasta. W Domu Literatury w Łodzi od 16.09 będzie można oglądać wystawę BOVSKA. Magda Grabowska-Wacławek, znana pod pseudonimem artystycznym BOVSKA, to ilustratorka, projektantka, muzyk, wokalistka, kompozytorka, autorka tekstów. Grabovska projektuje i ilustruje najróżniejsze formy grafiki użytkowej, np. książki, plakaty, okładki, albumy cd, murale, patterny i wiele innych, dlatego na jej autorskiej wystawie z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie.

Na terenie Manufaktury, na ogrodzeniu przy Muzeum Miasta Łodzi, pokażemy projekt LEM, zrealizowany przez Narodowe Centrum Kultury z okazji obchodów Roku Lema, dla upamiętnienia setnej rocznicy urodzin jednego z najwybitniejszych polskich i europejskich pisarzy, eseistów, futurologów i filozofów XX w., którego powieści przetłumaczono na ponad 40 języków i wydano w łącznym nakładzie ponad 30 milionów egzemplarzy. Na wystawę składają się plansze promujące dzieła Mistrza poprzez prace współczesnych artystów, którzy specjalnie dla potrzeb tego projektu zinterpretowali plastycznie dziesięć książek Lema.

Całkiem niedaleko, bo w hotelu PURO, będzie można zapoznać się z prezentacją prac Anny Orskiej na wystawie "Nowa estetyka – odpowiedzialne projektowanie, odpowiedzialność projektanta". Projektantka zwraca uwagę na to, że skoro produkcja nie zniknie, to przez wzgląd na wszechobecną dominację modelu „kup-użyj-wyrzuć”, firmy wytwarzające ubrania i dodatki są jednymi z tych, którzy mają najwięcej na sumieniu. Sama wskazuje kierunek zmian, będąc jedną z pionierek upcyclingu w polskim jubilerstwie. Zdarzało jej się tworzyć biżuterię m.in. z ołowianych żołnierzyków, starych monet i mechanizmów zegarowych, zastawy stołowej z rodzinnego domu, a nawet zużytych części elektronicznych i samochodowych, próbując dać im drugie życie i nadać szlachetną formę.

Widzę Ciebie mój człowieku

W odpowiedzi na prośby zwiedzających podczas LEPIEJ 2.0 jeszcze raz odbędzie się wystawa, którą w maju można było premierowo zobaczyć w Galerii Re:Medium. "Słownik kultury łódzkiej" to projekt, którego celem jest wzbogacanie słownika złożonego z ilustracji o kolejne hasła, dokumentujące Łódź widzianą oczami najlepszych polskich grafików. W Centrum Festiwalowym zawiśnie 14 wielkoformatowych ilustracji odnoszących się do łodzianizmów, czyli słów z lokalnego języka, aktualnie funkcjonujących w mowie mieszkańców aglomeracji łódzkiej. Z tej okazji przygotowaliśmy dla festiwalowej publiczności niespodziankę – każdy, kto obserwuje nas na Facebooku i Instagramie, będzie mógł, korzystając z festiwalowego filtra, wylosować dla siebie specjalny „selfie-łodzianizm”!

Wyjątkowym wydarzeniem w programie LEPIEJ 2.0 będzie premiera przygotowanego we współpracy z Archizo słuchowiska architektonicznego dla dzieci "Widzę Ciebie mój człowieku – mądrość dobra w każdym wieku". Jego bohaterowie, sympatyczne rodzeństwo – Nela i Felek – odkrywają świat architektury wędrując po niezwykłych miejscach na Ziemi. Posługując się niecodziennym „ołówkiem do świata”, przechodzą przez magiczne drzwi prowadzące w objęcia perełek architektury. Po odbytej podróży do Paryża i Warszawy, Nela i Felek trafiają tym razem do Łodzi. Ale nie jest to zwyczajna podróż i opowieść o łódzkich zabytkach. Nowe słuchowisko to szukanie odpowiedzi na pytanie, czym jest mądre projektowanie. To zwrócenie uwagi na kreowanie przestrzeni przyjaznej człowiekowi oraz na aspekty, jakie towarzyszą temu procesowi.

Organizacja Łódź Design Festival jest możliwa dzięki wsparciu Łódzkiego Centrum Wydarzeń oraz Miasta Łódź. ŁDF dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Więcej informacji o ŁDF: lodzdesign.com