Łódź Design Festival 2019. Najciekawsze wystawy i wydarzenia: PROGRAM
Łódź Design Festival co roku obfituje w interesujące, inspirujące do refleksji i... po prostu piękne wystawy designu oraz inne nie mniej ciekawe wydarzenia. Podpowiadamy, dokąd i dlaczego warto się wybrać w Łodzi między 17 a 26 maja 2019 r.
Łódź Design Festival 2019 upłynie pod hasłem „Dobre życie”. Organizatorzy zachęcą publiczność do zastanowienia się, czym ono w istocie jest i czy można (a jeśli tak, to w jaki sposób) osiągnąć je dzięki projektowaniu przedmiotów, miast, usług. ”
Wystawa „Ekoeksperymentarium”
Ekoeksperymentarium to projekt edukacyjny, który z perspektywy rodziny pokazuje, jak możemy wspólnie, małymi krokami, wprowadzać wielkie zmiany – istotne dla świata. Jego twórczynie zapraszają do ekomieszkania. Co to takiego? Specjalnie przygotowane mieszkania, stworzone po to, by wspólnie uczyć się, jak upraszczać życie, oszczędzać czas i pieniądze, a także eliminować to, co zbędne czy niezdrowe. Animatorzy obecni na wystawie chętnie porozmawiają z gośćmi, oprowadzą po mieszkaniu, a także zachęcą do wspólnej zabawy i eksperymentów poszerzających horyzonty.
Wystawa „Form Us With Love. Na styku kultury i przemysłu”
Aby stworzyć lepsze warunki w życiu codziennym, studio Form Us With Love dąży do tego, aby jego prace wyrażały kilka prostych cech. Każdy projekt stara się wprowadzić innowację do swojej kategorii, podnosić poprzeczkę oczekiwań związanych z projektowaniem. Oznacza to tworzenie produktów z coraz lepszych materiałów, w celu budowania bardziej zrównoważonej przyszłości, a także współpracę z coraz to nowymi partnerami w celu zwiększenia wpływu projektu na rzeczywisty świat. Rezultatetm ma być stworzenie czegoś, co trwa i pozostaje istotne przez pewien czas... aż do zaprojektowania jeszcze lepszych rzeczy. Wystawa przybliża świat idei i projektów tej intrygującej grupy.
Wystawa „Słownik dobrych łodzianizmów. Interpretują polscy ilustratorzy”
W pewnym sensie jest to próba „przetestowania” wyobraźni polskich ilustratorów. Na wystawie zostały zaprezentowane 23 wielkoformatowe ilustracje o wspólnej osi w postaci tzw. łodzianizmów, czyli słów funkcjonujących stricte w języku łódzkim – charakterystycznych dla regionu. Jakie? M.in. skokobryki, laćki, migawka, bigiel, glikować, boba, angielka, kulawka, tytka, expres, foliówka, granda, krańcówka, kulosy czy trambambula. Ekspozycja prac plastycznych została wzbogacona o przestrzeń edukacyjną. Integralną częścią wystawy będzie kreatywny zeszyt z zadaniami, które umożliwią dzieciom zdobywanie wiedzy o gwarze łódzkiej.
Wystawa „LABEL Magazine x Bauhaus”
W tym roku przypada stulecie Buhausu, szkoły wzornictwa założonej w 1919 roku w Weimarze przez Waltera Gropiusa. Koncepcje wypracowane przez Gropiusa i jego współpracowników, jak Ludwig Mies van der Rohe, Hannes Meyer, Paul Klee czy László Moholy-Nagy, wywarły ogromny wpływ na nowoczesną architekturę, sztukę i design. Ten jubileusz magazyn LABEL postanowił uczcić, zapraszając najlepszych polskich plakacistów i ilustratorów do wykonania projektów inspirowanych stylem uczelni, która, choć istniała tylko przez 14 lat, wykształciła wielu wybitnych architektów, projektantów i artystów. Wystawa jest też okazją do bliższego poznania Bauhausu i jego osiągnięć, z których korzystamy także my, choć nie zawsze o tym wiemy. Wystawie towarzyszy pokaz filmu dokumentalnego „Duch Bauhausu” w reż. Nielsa Bolbrinkera i Thomasa Tielscha.
Wystawa „Korale koloru koralowego”
Pojedyncze kolory łatwo określić: zielony, niebieski czerwony. Zestawione ze sobą przestają być jednoznaczne. Na to, jak widzimy kolory i jak ich używamy, składa się wiele czynników – kontekst kulturowy i materialny, światło i naturalne otoczenie, nasze własne upodobania. Z kolei projektanci sięgają po materiały dostępne, wybierają kolory modne i te które dobrze się sprzedają. Jednak spośród możliwych zieleni wybierają tę lub inną, zestawiają ją z takim a nie innym błękitem. Niektóre kolory omijają, inne powracają w ich kolekcjach... Wystawa prezentuje wazony i tkaniny, jednak to nie ich formy są bohaterami tej prezentacji, lecz barwy wybrane przez projektantów dla podobnych do siebie przedmiotów. Zebrane i posortowane według klucza kolorystycznego, tworzą paletę barw, które zaistniały w pracowniach Czech, Słowacji, Węgier i Polski. Czy te kolory coś nam mówią? Czy patrząc z perspektywy regionu możemy uznać, że to barwy Centralnej Europy?
Wystawa „Miłosne reżimy”
Tytułowe „Miłosne reżimy” to zestaw emocjonalnych zachowań, które wpływają na to, jak mówimy o naszych uczuciach, jak określamy „normalne” reakcje i ustalamy, kto jest zdolny do miłości, a kto nie. Poprzez swoje ciało ludzie przekazują i interpretują uczucia, postawy, nastroje. Technologia zmieniła sposób, w jaki wchodzimy w interakcje – zaistniał spór, który krąży wokół tego, czy technologia zabiła romantyzm i pozbawiła nas kontaktu fizycznego, jednocześnie zabierając nas w stronę bardziej wirtualnego świata. Tymczasem wystawa rzuca wyzwanie idei dzisiejszych zalotów i podkreśla znaczenie naszych zasobów komunikacji cielesnej – wykorzystującej ciało jako medium ekspresji. Tutejsza siłownia oferuje możliwość ćwiczenia romantycznych gestów: kształtowania serca, wręczania kwiatów, dawania uścisku czy wyciskania pocałunku i spacerowania za ręce po plaży. Praktyka czyni mistrza.
Wystawa „Modowa rewolucja”
Ubrania oddziałują na każdego mieszkańca naszej planety. Wszyscy w takim czy innym stopniu jesteśmy konsumentami, niezależnie od klimatu, w którym żyjemy i od tego, czy podążamy za najnowszą modą, nosimy rzeczy używanie, ubieramy się w dużych sieciach czy kupujemy odzież szytą na miarę. Zarazem jednak moda i przemysł odzieżowy to branże o jednym z najwyższych poziomów szkodliwości dla środowiska naturalnego. Wystawa powstała z inicjatywy Instytutu Szwedzkiego we współpracy z naukowcami i ekspertami w zakresie zrównoważonej mody prezentuje najważniejsze wyzwania branży, przybliża rozwiązania szwedzkich przedsiębiorstw oraz pomaga nam, konsumentom, w dokonywaniu świadomych wyborów.
Wystawa „Zasoby. Od materiałów do produktów”
Wszystko, co nas otacza, ma swoją historię. Rodzi w danym miejscu i z określonych materiałów. Na wystawie oglądamy, jaki z pierwotnych, surowych materiałów powstają piękne i funkcjonalne przedmioty – tylko z pozoru dobrze nam znane, jak lampa, widelec, porcelanowa figurka czy sedes. Poznajemy to, co zwykle ukryte. Zaglądamy za bramy polskich fabryk, by prześledzić drogę produktu od stanu wyjściowego do efektu końcowego.
Wystawa „30”
Ceramika Paradyż, wieloletni Mecenas Festiwalu, świętuje 30-lecie działalności. Produkty firmy charakteryzują się wyjątkowym designem, jakością i funkcjonalnością. Te same wartości należały do priorytetów Bauhausu, która rozpoczęła swoją działalność dokładnie 100 lat temu. Z tej okazji Ceramika Paradyż przygotowała wystawę inspirowaną filozofią zapoczątkowaną przez jej twórców. Inspiracją do stworzenia bryły wystawy był plakat autorstwa Joosta Schmidta z 1923 roku oraz przestrzeń kawiarniana „Café Samt und Seide” zaprojektowana przez Lily Reich wraz z Ludwigiem Miesem van der Rohe podczas wystawy Die Mode der Dame w Berlinie 1927 roku. Grafika i kolorystyka nawiązuje do twórczości Bauhausu oraz obecnego, mocnego trendu logomanii. Dwie okrągłe rocznice skłaniają do pochylenia się nad dotychczasowym dorobkiem wzornictwa, które otacza przecież nas wszystkich, oraz kierunkiem przyszłego rozwoju designu.
Archiblok „DOBRE MIASTO”
Czwarta edycja majowego ARCHIBLOKU odbędzie się 19 maja w Centrum Festiwalowym Art_Inkubator w Łodzi. Wydarzenie poprowadzi reporter, fotograf i tłumacz architektury Filip Springer. W tym roku zaproszone grono prelegentów spotka się z hasłem „Dobre Miasto”. Filip Springer pyta: „Mamy już ikony, każde wojewódzkie miasto w Polsce ma już coś, czym może się pochwalić, budynek stanowiący wizytówkę nowoczesności. Za chwilę podobnymi obiektami będą mogły się chwalić mniejsze ośrodki miejskie. I co z tego? Czy dzięki architektonicznym ikonom nasze miasta stają się lepsze? Jaka jest siła i zasięg oddziaływania ikon? Jak w ich świetle (bądź cieniu) zarysować horyzont miejskiej nowoczesności. Czy mówiąc w Polsce „dobre miasto” mamy na myśli to samo, co Duńczycy, Niemcy, Hiszpanie czy Brytyjczycy. W tegorocznym ARCHIBLOKU będziemy starali się odpowiedzieć na pytanie, czy pieniądze (głównie unijne) wpompowane w przebudowę i modernizację polskich miast rzeczywiście uczyniły te miasta lepszymi”.
Blok „DOBRE ŻYCIE”
Blok wykładów „DOBRE ŻYCIE” pod patronatem Ceramiki Paradyż to pionierskie spotkanie edukacyjno-inspiracyjne, dostosowane do potrzeb osób aranżujących wnętrza oraz wszystkich zainteresowanych tą tematyką. Ma na celu zapoznanie uczestników z opiniami profesjonalistów na temat aktualnego stanu polskiego designu i jego miejsca na mapie światowych trendów. Gośćmi specjalnymi wydarzenia będą członkowie słynnego szwedzkiego studia projektowego Form Us With Love.
Szczegółowy harmonogram wydarzeń bloku na stronie Łódź Design Destival