Łódzkie chce być "ogrodem Polski". Rusza na wojnę z betonozą

2023-03-01 13:29

Polskim miastom i miasteczkom zalanym betonozą coraz bardziej doskwiera brak zielonych przestrzeni. Z tym stanem rzeczy postanowiły walczyć władze województwa łódzkiego, tworząc program „Łódzkie Ogrodem Polski”. Niedługo startuje druga edycja z imponującym budżetem 3 milionów złotych.

łódż
Autor: getty images

Łódzkie – najbardziej zielone województwo w Polsce?

Jak możemy przeczytać na oficjalnej stronie programu Województwo Łódzkie Ogrodem Polski, celem projektu jest „wzrost świadomości mieszkańców Łódzkiego na temat prozdrowotnego wpływu terenów zielonych oraz zachęcenie do działań proekologicznych”.

Władze Łódzkiego chcą za pomocą projektu zachęcić samorządy, instytucje publiczne i mieszkańców do zwiększenia liczny przestrzeni zielonych, sadzenia drzew i krzewów, tworzenia ogrodów, skwerów i parków.

Według Marszałka Województwa Łódzkiego Grzegorza Schreibera, nie chodzi o posadzenie hektarów lasów, ale o szereg mniejszych inicjatyw, które sprawią, że miasta i miasteczka województwa zazielenią się, stając się jednocześnie przestrzenią sprzyjającą odpoczynkowi i miłemu spędzaniu czasu.

Schreiber zachęca samorządy do tworzenia parków i skwerów w miastach i małych miejscowościach, ogrodów i ogródków w przestrzeni publicznej, a nawet kwietnych balkonów i ogródków działkowych na posesjach prywatnych.

System atrakcyjnych terenów rekreacyjnych (...) pozwoli stworzyć lepszą przestrzeń do aktywności fizycznej, turystyki aktywnej i efektywnego wypoczynku. Wszystko razem wpłynie z kolei na poprawę stanu zdrowia mieszkańcówpoprawi klimat miejsca naszego zamieszkania.

- pisze Marszałek Schreiber we wstępie do „Informatora” o programie.

łódzkie
Autor: materiały prasowe

Druga edycja programu „Łódzkie Ogrodem Polski”

Pierwsza edycja programu „Łódzkie Ogrodem Polski”, która miała miejsce w ubiegłym roku cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Z dofinansowania skorzystały 22 samorządy.

Pieniądze pozyskane od władz wojewódzkich przeznaczono m.in. na odnowienie skweru miejskiego w gminie Krośniewice czy stworzenie ścieżek sensorycznych i edukacyjnych w parku w Lubochni.

Jakie projekty można zrealizować w ramach programu „łódzkie Ogrodem Polski”? W Informatorze na oficjalnej stronie programu możemy znaleźć kilka propozycji:

  • ogrody rekreacyjno-sportowe (np. place zabaw, kąpieliska, parki miejskie, parki linearne, parki kieszonkowe)
  • ogrody i sady owocowe (w tym winnice miejskie)
  • ogrody edukacyjne (szkolne ogrody, ogrody botaniczne, ogrody terapeutyczne przy szpitalach i domach opieki)
  • zabytkowe formy zieleni (ogrody i parki przy zabytkach historycznych)
  • zielone ściany w przestrzeniach miejskich (np. pnącza na ekranach dźwiękochłonnych)

W tym roku samorządy w województwie łódzkim mają do rozdysponowania aż 3 miliony złotych. Na każdą inwestycję przewidziano maksymalnie 150 tysięcy złotych. Propozycje można składać do 23 marca 2023 roku do Biura Podawczego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego.

Źródło:

  • rmf24.pl
  • lodzkie.pl
Nasi Partnerzy polecają