McDonalds w zabytkowym budynku, nowy Pałac Saski. 5 warszawskich inwestycji, które wzbudzają najwięcej kontrowersji
W Warszawie sporo się buduje, to fakt. Niestety nie wszystkie inwestycje przyjmowane są z optymizmem i aprobatą władz czy mieszkańców miasta. Oto 5 projektów, których budowa wzbudza największe emocje.
1. Pałac Saski na placu Piłsudskiego
Pałac Saski został zburzony przez hitlerowców po upadku powstania warszawskiego w grudniu 1944 roku.
Inicjatywę mającą na celu odbudowę Pałacu podjął w 2004 roku Lech Kaczyński, ale dopiero na początku lipca 2021 roku nastąpiło uroczyste przekazanie projektu ustawy o odbudowie Pałacu Saskiego, Pałacu Bruhla oraz kamienic przy ul. Królewskiej przez prezydenta Andrzeja Dudę. W sierpniu 2022 ruszyły pierwsze prace remontowe na placu Piłsudskiego.
Szacuje się, że inwestycja ma kosztować aż 2.5 miliarda złotych. Przeciwnicy pomysłu twierdzą, że odbudowa Pałacu Saskiego to „marnowanie pieniędzy”, które można byłoby przeznaczyć na inne, bardziej praktyczne cele.
2. McDonald’s w budynku dawnej Cepelii
Pierwsze głosy o zamianie modernistycznego budynku Cepelii przy ul. Marszałkowskiej w restaurację McDonald’s pojawiły się w 2019 roku. Pracownia architektoniczna Maas Projekt przygotowała nawet wizualizacje kultowego budynku w nowej odsłonie.
Projekt spotkał się ze sprzeciwem Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, który błyskawicznie wpisał budynek Cepelii na listę zabytków. Konserwator motywował swoją decyzję m.in. tym, że dawna Cepelia powinna służyć celom wystawienniczym, a nie komercyjnym.
Na razie inwestycja stoi pod znakiem zapytania. Architekci zapewniają, że ich celem nie jest ingerencja w konstrukcję pawilonu, a raczej uzyskanie formy, której nie udało się zrealizować architektowi Zygmuntowi Stępińskiemu w latach 60.
3. Roma Tower
O inwestycji pisaliśmy już wcześniej. W 2017 roku uchwalono miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla Śródmieścia Południowego, który dopuścił budowę 5 wieżowców o wysokości 170-235 m².
Decyzji sprzeciwili się aktywiści ze Stowarzyszenia Miasto Jest Nasze, którzy zwrócili uwagę na kameralną, niską zabudowę, która dominuje w tej części miasta. Nowy wieżowiec nie tylko nie wpisywałby się w krajobraz, ale jego budowa mogłaby uszkodzić zabytkowe budynki znajdujące się w pobliżu.
Mimo sprzeciwów firma BBI Development poinformowała, że 13 września 2022 roku zawarła umowę inwestycyjną w celu realizacji Roma Tower. Wieżowiec ma liczyć 170 metrów wysokości i mieć ponad 60 tysięcy m² powierzchni. Co ciekawe, właścicielem działki, na której powstaje realizacja jest Archidiecezja Warszawska, a pozwolenie na budowę musiał władzom kościelnym wydać sam papież! W budynku mają mieścić się głównie biura, ale przewidziana jest także przestrzeń handlowa i rekreacyjna.
4. Muzeum Sztuki Nowoczesnej i Plac Centralny
Budowę nowego gmachu Muzeum Sztuki Nowoczesnej podjęto w 2019 roku, a zakończenie prac przewidziano na rok 2023. Inwestycja już od początku wzbudzała niemałe emocje, a to głównie za sprawą swojej lokalizacji – budynek Muzeum powstaje w bardzo bliskim sąsiedztwie Pałacu Kultury i Placu Defilad, czyli miejsc będących „nietykalnym” symbolem miasta.
Oprócz nowego gmachu Muzeum zmianie ma ulec także Plac Defilad – według najnowszych wizualizacji, pusty betonowy plac ma się zazielenić, zyskać nowy kształt i nazwę (Plac Centralny).
5. Sobieski Tower
W 2022 roku firma Ghelamco przedstawiła stołecznym władzom projekt wieżowca Sobieski Tower, który planowała wybudować przy placu Zawiszy, czyli na granicy dzielnic Śródmieście i Ochota.
W swojej pierwotnej formie budynek miał mieć 160 metrów wysokości, ale ratusz się nie zgodził na taką wysokość. Deweloper musiał od nowa zaprojektować wieżowiec. Ostatecznie Sobieski Tower będzie mierzył 130 metrów wysokości, ale za to będzie szerszy.
Źródło: propertynews.pl